Hlavní obsah
Umění a zábava

Zámecká frustrace z pohyblivé hlavy Franze Kafky nevyzařuje

Foto: Petr Duchek, vlastní dílo

Pohyblivá plastika Davida Černého, která byla odhalená v říjnu 2014.

Na pohyblivé plátky rozřezaná hlava Davidem Černým patří mezi kontroverzní díla. Provedením, účelem, umístěním, náklady na zhotovení a údržbu. Někoho fascinuje, jiného odpuzuje. Je to ale ještě umění?

Článek

Nejznámějším, byť nedokončeným, dílem Franze Kafky je Zámek. Románový příběh je postaven na frustraci „K.“ z marné snahy kontaktovat zámecké úředníky ohledně práce, kvůli které byl pozván. Mystické rozpoložení Kafkovy mysli ale provázelo Kafku nejspíše po celý život. Přesto z hlavy umístěné za obchodním a herním centrem (obchodní dům Quadrio, herní dům Máj) mám více dojem pouličního poutače, lákajícího turisty do místa, kde mohou utrácet peníze. Nakonec na Máji jsou i ikonické motýlí Spitfiry, opět dílo od Davida Černého.

Foto: Petr Duchek, vlastní dílo

Obchodní a herní dům Máj v Praze na Národní třídě.

Kinetická plastika hlavy

Technicky vzato jde o obdivuhodné dílo plné mechaniky. Socha je téměř 11 vysoká, váží 39 tun (24 tun tvoří nerezový plech) a je složena ze 42 rotujících plátů (nejlehčí má hmotnost 190 kg), které se nezávisle pohybují. Pohyb obstarávají samostatné motory a 1 kilometr kabelů uvnitř konstrukce.

Cena za zhotovení byla „pouhých“ 30 milionů (oprava na přelomu let 2023 a 2024 vyšla na 15 mil.). Na sochu přispěl i obchodní komplex Quadrio.

Umění nebo obchodní poutač?

Z mého pohledu je socha více technickým dílem než uměním a má lákat turisty k návštěvě obchodně komerčních domů. Je marketingovou atrakcí. Otáčení vrstev lze různě naprogramovat, nutná je ale neustálá a nákladná údržba a servis, což do budoucna činí funkci sochy nejistou. Obtížně proto nalézám souvislost s Kafkovým dílem a s Kafkou samotným.

Foto: Petr Duchek, vlastní dílo

Pouťová informace o čase atrakce pro turisty na sloupech u sochy.

Různé interpretace, že například proměny hlavy mají připomínat povídku Proměna, nestálost a neuchopitelnost světa Franze Kafky, mi připadají účelové, mnohdy vytvořené až dodatečně.

Při pohledu na sochu vidím chladný stroj bez charakteru, robota bez respektu, nikoliv zamyšlenou a hloubavou Kafkovu duši. Podezření na čistě marketingové dílo je posíleno i tím, že podobnou sochu jako fontánu (Metalmorphosis) už totiž David Černý vytvořil v roce 2007 v Charlotte v Severní Karolíně. Tím je nabourána originalita pražského díla a vztah ke Kafkovi.

Video je natočené záměrně pozdě k večeru. Více vynikne to, jak na mě socha působí. Ne jako pocta, ale jako ledové dílo, odtržené od Kafky. Jako hlava kyborga či androida.

  • Video je doplněné hudbou, kterou bych nepoužil, pokud bych ze sochy cítil respekt k dílu a osobnosti Franze Kafky:

Nelze dílu Davida Černého upřít, že působí jako magnet. Láká turisty, přitahuje pozornost, zviditelňuje Kafku i Prahu. Otázkou je, zda toto je účelem umění. Ale to je téma spíš k diskusi než do článku.

Sám autor ví, zda jeho hlavním cílem bylo umění, nebo finanční zisk a lokání marketingová podpora. Pokud umění, nejsem si jist, že se dílo podařilo. Pokud to druhé, cíl se mu povedlo naplnit skvěle.

Anketa

Je socha uměním nebo reklamním poutačem a atrakcí?
Jednoznačně jde o umění.
47,6 %
Převládá umění, ale reklamní účel plní taky.
15,1 %
Bude to tak napůl.
2,4 %
Převládá reklamní účel, ale jde i o umění.
5,6 %
Jednoznačně jde o reklamní poutač, atrakci.
29,3 %
Celkem hlasovalo 126 čtenářů.

Zdroje

Mohlo by vás zajímat:

Zde můžete kliknout na můj kanál na YouTube s dalšími videi k článkům. Odkaz se hodí i pokud chcete na YT napsat pod video komentář, dát „lajk“ či sledovat další má videa.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz