Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jesse James: dospívání legendárního bandity ovlivnily válečné hrůzy. Zabil ho zrádce střelou do týlu

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Billy the Kid, Buffalo Bill, Jesse James: jména, která evokují slavné pistolnické souboje, z nichž po svých odejde vždy jen jeden. Kolty proklatě nízko, rychlá jízda na koni, střelecké umění… A také loupeže, přepadení a vraždy. To byl Divoký západ.

Článek
Jesse James chlapík byl, hodně lidí odpravil, vlaky přepadával rád! Boháčům uměl brát, chudákům dával zas, přál bych vám, abyste ho mohli znát… Jó, Jesse ženu svou tady nechal ubohou. A tři děcka, říkám vám! Ale tenhle přítel hadí, ten vám Jesse zradí, já vím, tenkrát v noci prásk' ho sám…

Slavná písnička skupiny Greenhorns se notuje u táboráků i v hospodách. A nikdo ani moc nepřemýšlí o textu. Prostě Jesse James byl chlapík, co boháčům bral a chudým dával, až ho zradil kamarád. Bum. Jenže to bylo celé úplně jinak. Příběh legendárního bandity nebyl černobílý, byl spletitý a vším se proplétá chladnokrevnost, brutalita, vraždy, loupení a absence citů nebo slitování. Přesto vešel Jesse James do dějin, jak to ostatně u postav slavných pistolníků bývá. Životní příběh tohoto muže je v mnohém podobný jiným lupičům a vrahům Divokého západu, jeho kult osobnosti ale většinu z nich zastiňuje.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Mladý Jesse James

Jak uvádí web History Extra, na kterém nalezneme spoustu zajímavostí o životě na americkém Západě 18. a 19. století: „Jesse James, o němž vzniklo nespočet románů, divadelních představení, písní, televizních pořadů a filmů, je jedním z nejznámějších amerických psanců. Legendy ho pasují do role jakéhosi amerického Robina Hooda, pistolníka, který vykrádal vlaky a banky na protest proti útlaku obyčejných lidí.“

Foto: Americasroof/ CC BY-SA 3.0

Jesseho farma v Kearney

„To, že se za svoji šestnáctiletou kriminální kariéru úspěšně vyhnul zatčení, jen posílilo pověry o něm, a když ho jeho komplic Robert Ford zastřelil, populární balada, která o činu vznikla, nadávala na špinavého malého zbabělce, který poslal ubohého Jesseho do hrobu,“

Jaký byl tedy skutečný osud chlapíka, co vlaky přepadával rád? A jak to bylo s jeho smrtí?

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Pohřeb Jesseho Jamese

5. září 1847 se v Clay County ve státě Missouri narodil Jesse Woodson James. Měl staršího bratra Alexandera Franklina „Franka“ Jamese a mladší sestru Susan Lavenii. Otec Robert S. James měl mnoho povolání, byl kazatelem, farmářem, až se stal otrokářem. Poblíž Kearney vlastnil šest otroků a zemědělskou půdu, na které pěstoval komerční konopí. Jenže ho (jako mnoho jiných) omámila zlatá horečka. Robert se sebral, opustil manželku Zereldu i děti, a odjel do Kalifornie, kde doufal ve zbohatnutí. Marně.

Sotva si zakoupil svůj dílec, kde chtěl kutat zlato, onemocněl a zemřel. Zerelda zůstala sama, na rodinu přišla bída a hlad. Matce nezbývalo nic jiného než se provdat. Poprvé za Benjamina Simmse v roce 1852; v roce 1855 za Dr. Reubena Samuela, který se přestěhoval na rodinnou farmu. Jesseho matka a Samuel spolu měli čtyři děti: Sarah Louisu, Johna Thomase, Fannie Quantrell a Archieho Peytona Samuela. Zerelda se Samuelem pak vlastnili dalších sedm otroků a vedlo se jim velice dobře.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Matka Zerelda

Jesse James se narodil do bouřlivé doby, která nadobro ovlivnila budoucí směřování jeho života. Změnila ho válka. „Před konfliktem byl v místní komunitě populárním hochem, který se zdál být i nábožensky založeným,“ konstatují odborníci z Historic Missourians. Konfederace byla v krizi, spory se státy Unie vrcholily a hraniční stát Missouri „sdílel charakteristiky Severu i Jihu“, přičemž asi 75 procent tehdejší populace v tomto státě inklinovalo k jižanství, zejména v Clay County, kde byli téměř všichni otrokáři.

Když vypukla americká občanská válka, bylo Jessemu čtrnáct let. Se závistí sledoval staršího bratra Franka, jak ochází bojovat. „Zlobil se, že on sám je příliš mladý na to, aby se zapojil,“ píše se na webu PBS. Ale i to mělo přijít. Rodina Jamese-Samuela se po vypuknutí války postavila na stranu Konfederace. A pohraniční stát Missouri se ocitl uprostřed krutých bojů, ve kterých vojáci obou stran konfliktu i civilisté bezuzdně vraždili ostatní civilisty, vojáky i zajatce. Pálili domy, nebylo výjimečné, že zapálili celé osady, farmy i města.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Jesse a Frank 1872

Frank z konfederační armády utekl, aby se připojil k bandě partyzánů a dobrodruhů. Ti sice bojovali za zájmy Konfederace, ale vesměs spíše loupili, drancovali a kradli. Rok 1863 znamenal pro vytáhlého mladíka s ostře modrýma očima obrovský zlom - na farmu vtrhli unijní milice hledající Frankovu skupinu.

Oblečeni v ukradených unijních uniformách ve městě zastavili projíždějící vlak. Z něho vytáhli přes dvacet unijních vojáků, neozbrojených mužů, kteří právě jeli z boje na dovolenou. Všechny popravili, a těla ještě zmrzačili, skalpovali. O několik dní později se strhla bitva o Centralii, kde partyzáni zabili a brutálně zmrzačili přes sto unijních vojáků. Jesse James údajně zabil majora Andrewa Johnstona. Tyto děsivé události a zkušenosti pomohly definovat muže, kterým se měl Jesse James v budoucnu stát.
Historic Missourian

Jesse byl bičován a musel sledovat, jak vojáci brutálním způsobem mučí jeho otčíma. Věšeli ho na strom, pálili železem… Podle všech historiků bylo tohle poslední kapkou do formování osobnosti mladého Jesseho Jamese. Začal být tvrdý, zlý, okoralý, lhostejný a chladnokrevný. Následoval svého staršího bratra a přidal se k partyzánům.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Zerelda (Zee) James, vdova po Jessem

Těm velel William Anderson zvaný Krvavý Bill a Jesse James se brzy vyšvihl na přední místo ve skupině. Byl opravdu chladnokrevný a bylo mu vše jedno. Někoho zabít - to mu nečinilo nejmenší problém. Také mu ale nechyběla odvaha, plánování, inteligence, kalkul. Vždy měl svou zásadu - naplánovat, provést, utéct, skrýt se. A vycházelo to. Jesse James zažil skutečné válečné hrůzy, viděl snad úplně všechno, takže se mohl směle účastnit krvavé a šílené události, která je nazývána Masakr v Centralii a hrůzu vzbuzuje dodnes.

Těsně před koncem války, která skončila drtivou porážkou Konfederace, byl Jesse zraněn. Léčil se doma na farmě, kde také dostal zprávu, že „je po všem.“ Jenže pro Jesseho po všem ani zdaleka nebylo. Zmlkl, uzavřel se do sebe a přemýšlel. Jeho sestřenice, která o něj pečovala, ho chtěla přivést na jiné myšlenky - se Zereldou Zee Mimms si budoucí psanec začal dlouhý milostný román, který skončil 24. dubna 1874 svatbou.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Winchesterovka Jesseho Jamese

Frank a Jesse byli z porážky Konfederace poníženi. Navíc se jejich kamarádi partyzáni uklidnili, vrátili se na farmy, kde začali hospodařit a žít normálním životem. Ne všichni, samozřejmě. Jesse James se rozhodoval, co bude dělat dál. Ale do práce se mu nechtělo. Měl už po všech těch válečných hrůzách v sobě tolik zášti a pomstychtivosti, že se cítil jako oběť nového uspořádání, štvalo ho zbavení volebního práva, byl znechucený. Spolu s bratrem se rozhodli pokračovat v boji. Pár bývalých partyzánů se totiž „přešaltovalo“ na přepadávání bank a vlaků.

Sotva se James uzdravil, přidal se k nim. A nastala éra Jesse Jamese - bandity a loupežníka, který v zlidověl v novodobého Robina Hooda. Ten možná přeneseně řečeno bohatým bral a chudým dával, ale Jesse James bral všem a nedával nikomu. Vlastně dával, jednou hodil minci chlapci, který mu držel koně. Těch přepadení je mnoho. A Jesse James vždy ukázal nejen brutalitu, ale i onu pověstnou chladnokrevnost. Byl jako přelud, nebál se vůbec ničeho, vraždil bez rozmyslu a brzy se jeho banda stala postrachem všech občanů.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Mary a Jesse, děti slavného psance. Z Jesse se stal velice slavný a ctihodný právník

Přepadení banky v Gallatinu je jedna z jeho prvních „akcí“, kdy 7. prosince 1869 Jesse i Frank zastřelili za bílého dne neozbrojeného pokladníka. Domnívali se, že je to muž, který zabil jejich velitele, Billa Andersona. Když už po nich pásl oddíl, který měl bratry chytit, dokázali se prostřílet ven.

On sám dokonce psal dopisy editorovi listu Kansas City Times, v nichž vysvětloval své pohnutky. Jelikož editor Edwards byl přívržencem Konfederace, toužícím po znovuobnovení konfederační vlády v Missouri, jeho dopisy rád publikoval. Psal také články, v nichž Jesseho Jamese oslavoval jako novodobého hrdinu a symbol konfederačního odporu v době, kdy unijní elity proměňovaly poměry v Missouri ke svému obrazu. Právě v této chvíli začaly vznikat první romantické legendy o slavném lupiči.
Historic Missourian

„Nikdy se nenecháme zajmout. Nikdy nás živé nedostanou,“ zní legendární motto bratrů Jamesových. A následovala další a další loupež. Brzy se toho chytily noviny a Jesse si přízeň tisku užíval. Psal i vzkazy novinářům nebo dopisy do redakcí, i když o jejich pravosti se spekuluje.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Dead or Alive…

Allan Pinkerton (1819-1884) byl americký detektiv a zakladatel Pinkertonovy agentury, která je považována za první americkou soukromou detektivní agenturu. V době řádění Jesseho Jamese si tento muž vzal za svůj životní cíl sprovodit ho ze světa. I s bratrem Frankem. Frank a Jesse se rozhodli spojit s „kamarády z partyzánského odboje“.

Za partnery si zvolili Cole Youngera a jeho bratry, čímž vznikl gang známý pod názvem James-Younger. A byla to „jízda“. Psala se sedmdesátá léta 19. století, loupeže pokračovaly vesele dál, gang vypiloval do dokonalosti i převleky (jeden vlak přepadli v maskách Ku-klux-klanu).

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

1877, dům Jesseho Jamese

Pinkerton a jeho muži obklíčili farmu, rozhodli se dvojici zabít, ale marně. Při obléhání rodinného domu obou bratrů byla však těžce zraněna matka Zerelda a zabit nevlastní bratr. Pinkerton selhal a Jesse James se ještě více rozzuřil.

Seveřané nerespektují nikoho. Kradou chudým a bohatým, zatímco my okrádáme jen bohaté, řekl Jesse. Jenže banky, které Jesse James vykrádal, byly malé a spravovány místními bankéři čili Jesse okrádal ty, co ho oslavovali. A když pozdější historici hovořili s potomky Jesseho Jamese, vyjádřili se tito zcela jasně: Jesse a jeho gang olupovali bohaté – a kohokoliv jiného, kdo náhodou seděl ve vlaku či dostavníku, který zrovna přepadli.
Prima Zoom, dokument

Během několika dalších let přepadl Jesse James se svou bandou celkem devět bank, vyloupil sedm vlaků a čtyři dostavníky a za řáděním banditů zůstalo asi 80 zavražděných. Říká se, že samotný Jesse James zavraždil celkem 17 osob.

Foto: Daniel Hass Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Bratr Frank v 55 letech

Loupili od Iowy po Texas, od Kansasu po Virginii. Před zabijáckou bandou si nebyl nikdo jistý. Banky, vlaky, dostavníky, nic jim nebylo svaté. Ani městský trh v Kansas City, kam si prostě a jednoduše „došli jen pro něco k jídlu“, jak zní poněkud odlehčený popis devastace stánků a farmářských produktů. A i farmářů samotných. V té době už měl Jesse James děti. Zerelda porodila Jesseho Jr. (nar. 1875) a Mary Susan James (později Barr, nar. 1879). Dvojčata Gould a Montgomery se nedožila ani dvou let, Jesse a Mary Susan měli život dlouhý. Mary se vdala a měla kupu dětí, Jesse se stal úspěšný a váženým advokátem. Nad gangem jejich otce se však už stahovala mračna.

Začátek konce nastal ve městě Northfield. Při pokusu o vyloupení místní banky byli bratři Youngerovi zatčeni, mnozí členové gangu pozabíjeni. Tato dodnes velice „slavná“ událost měla fatální konec pro celý gang. Jesse byl postřelen, ale i s Frankem unikl. Psanec a desperát Jesse James se se svou ženou a dětmi přestěhoval do malého městečka St. Joseph ve státě Missouri. Žil zde pod falešným jménem Tom Howard jako ctihodný a bohabojný muž.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Charles Ford

Jenže ho pálilo dobré bydlo a stýskalo se mu po starém životě. Jak také jinak. Rozhodl se, že si „sestaví“ svůj vlastní gang. Prapodivné existence už nebyly bývalými kamarády z války. Jesse James právem všechny podezíral, nicméně se série vražd a loupeží rozjela nanovo. Když byl postupem doby jeho gang téměř rozprášen, Jesse věřil pouze bratrům Fordovým. Charles a Robert pocházeli z Missouri, Charles Ford se stal spolupracovníkem Jesseho Jamese v roce 1881 a Robert Ford ho brzy následoval.

Po Jamesových pásl už kde kdo, půda byla horká, navíc je nadmíru nenáviděl tehdejší guvernér Thomas T. Crittenden, který si hodlal na polapení zlotřilých bratří postavit kariéru. Zákon mu zakazoval nabídnout velkou odměnu, a tak se obrátil na železniční a expresní společnosti, aby vypsaly odměnu 5 000 dolarů za zajmutí každého z nich a dalších 5 000 dolarů za usvědčení kteréhokoli z nich. Jesse James požádal bratry, aby se k němu nastěhovali, chtěl mít ochranu. Robert Ford už byl rozhodnutý. Zlákala ho odměna, také prý údajně na Jesseho žárlil. Chtěl být jako on, slavný desperát.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Robert Ford

Nastal třetí duben roku 1882. Jesse James si po snídani uvědomil, že ho Fordovi zradili. Nebo měl alespoň velké podezření. Z novin se totiž dozvěděl, že jeden z členů gangu se přiznal k vraždě, což mu měli Charles a Robert zatajit. Proč by to dělali, kdyby v tom nebylo něco víc? Fordovi odjeli do Platte City, údajně loupit. Robert Ford později řekl, že věřil, že si James uvědomil, že tam byli, aby ho zradili.

Když se vrátili, Jesse James je nekonfrontoval. Místo toho přešel přes obývací pokoj a položil své revolvery na pohovku. Otočil se a všiml si zaprášeného obrazu a postavil se na židli, aby jej vyčistil (některé zdroje uvádějí: pověsil). Robert Ford vytáhl zbraň a střelil neozbrojeného Jesseho Jamese zezadu do hlavy. Čtyřiatřicetiletý legendární psanec byl po smrti. Nikdo tomu nemohl uvěřit, ale k identifikaci postačily jeho dvě předchozí zranění od střelné rány a částečně chybějící prostředníček. Byl to on.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Kolovaly fámy, že je Jesse naživu, byl proto veřejně vystaven

Charles Ford dva roky po vraždě Jesseho Jamese spáchal sebevraždu. „Přítel hadí“ Robert Ford si za peníze koupil bar v Coloradu. Jenže pro všechny hosty byl „ten špinavej zbabělec, co zabil Jesseho Jamese.“ A než pít a dělat mu tržbu ho lidé chodili okukovat a plivat před ním na zem.

Bob Ford i jeho bratr se pak přiznali policii. Byli obviněni z vraždy a odsouzeni k smrti oběšením. Guvernér Crittenden je ale brzy omilostil a navíc jim vyplatil i část slíbené odměny. Když se na veřejnost dostala šeptanda, že vražda Jesseho Jamese byla zosnovaná guvernérem Crittendenem, mnozí lidé byli znechuceni, a to jen posílilo příběhy o Jamesovi jako o hrdinné oběti doby a nového politického režimu.

V roce 1892 ho ranou z brokovnice zastřelil Edward O'Kelley . Prý chtěl pomstít Jesseho smrt. Edward O'Kelley byl oslavován jako hrdina: „Zabil toho zrádcovského psa. Propusťe ho!“ žádali lidé a psali petice.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Edward Capehart O'Kelley kolem roku 1890

Kult osobnosti Jesseho Jamese byl neuvěřitelný. Edward se stal tím chlapem, co zabil vraha Jesseho Jamese. To, že Jesse byl také vrah (a to daleko horší) nikdo neřešil. Byl to zkrátka Jesse, mučedník, hrdina, který bohatým bral a chudým dával. Tečka. Bezesporu rozporuplný osud muže, jehož hrob je dodnes hojně navštěvován a rekonstrukce přepadení jeho gangů probíhají do dnešních dnů. Nadšených fanoušků má spoustu. Jak to ostatně v takovýchto případech bývá.

Život Jesseho Jamese se nedá popsat celý. Už jen popisy jeho přepadení vydají na samostatnou knihu. Je to jen malé ohlédnutí za dobou, kdy desperáti byli oslavováni a na jejich hlavy byla vypisována odměna. To byl Divoký západ a jeho legendy.

V roce 2007 byl natočen hvězdně obsazený film Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, který celou historii velice působivě připomněl znovu. Jesse James a jeho životní příběh zřejmě skutečně nikdy neskončí v propadlišti dějin.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

................................................

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz