Článek
Příspěvek na péči se poskytuje osobám starším 1 roku, které jsou z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu závislé na pomoci jiné fyzické osoby. Tímto příspěvkem se stát podílí na zajištění pomoci, která může být poskytována prostřednictvím sociálních služeb nebo jiných forem pomoci při zvládání základních životních potřeb osob. Náklady na příspěvek se hradí ze státního rozpočtu. Příspěvek je poskytován na základě zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
Jde o finanční podporu, která je určena osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb. Rozsah péče stanovuje stupeň závislosti, který je definován zákonem o sociálních službách.
Příspěvek na péči se vyplácí lidem starším 1 roku v dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu. Dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav musí být lékařsky podložený.
Konkrétní míra závislosti se definuje podle stupně bezmocnosti. Ten se určuje na základě schopnosti nebo neschopnosti plnit 10 životních potřeb:
- Mobilita
- Orientace
- Komunikace
- Stravování
- Oblékání, obouvání
- Tělesná hygiena
- Výkon fyziologické potřeby
- Péče o zdraví
- Osobní aktivity
- Péče o domácnost (pouze u osob starších 18 let)
Podrobný rozpis těchto životních potřeb najdete v příloze č. 1 k vyhlášce č. 505/2006 Sb., k provedení zákona o sociálních službách.
Osoba nad 18 let:
- stupeň I, pokud není schopna zvládat tři nebo čtyři ZŽP
- stupeň II, pokud není schopna zvládat pět nebo šest ZŽP
- stupeň III, pokud není schopna zvládat sedm nebo osm ZŽP
- stupeň IV, pokud není schopna zvládat devět nebo deset ZŽP
Osoba do 18 let:
- stupeň I, pokud není schopna zvládat tři ZŽP
- stupeň II, pokud není schopna zvládat čtyři nebo pět ZŽP
- stupeň III, pokud není schopna zvládat šest nebo sedm ZŽP
- stupeň IV, pokud není schopna zvládat osm nebo devět ZŽP
ZŽP - základní životní potřeba
U příspěvku na péči máme 4 stupně závislosti:
I. stupeň: Lehká závislost
II. stupeň: Středně těžká závislost
III. stupeň: Těžká závislost
IV. stupeň: Úplná závislost
Od července 2024 došlo k navýšení příspěvku na péči, vyjma prvního stupně, jak u dospělých, tak dětí a nové výše vypadají následovně. Nově se také rozšíří čtvrtý stupeň na IV+, kdy se jedná o osoby, které jsou plně závislé na péči, která je poskytována mimo pobytové sociální služby, tedy doma.
Jak o příspěvek na péči zažádat?
O příspěvek na péči může zažádat sám žadatel, případně jeho zákonný zástupce, a to na pobočce Úřadu práce. Prvním krokem je vyplnění žádosti o příspěvek na péči. Žádost můžete podat buď osobně, datovou schránkou, poštou, nebo e-mailem.
A co se děje po podání žádosti?
Vyhodnocení žádosti a přiznání příspěvku na péči závisí na posudkovém lékaři České správy sociálního zabezpečení, který na základě zdravotní dokumentace a sociálního šetření rozhodne o stupni závislosti.
Zdravotní dokumentaci si posudkový lékař vyžádá od praktického lékaře, ke kterému žadatel patří. Ujistěte se tedy, že má praktik k dispozici všechny nálezy a zprávy hlavně od odborných lékařů. A že zprávy nejsou starší než 3 měsíce.
Sociální šetření
Sociální šetření má za cíl určit, jestli je žadatel při zvládání základních životních potřeb samostatný nebo naopak potřebuje pomoc druhých. Šetření provádí sociální pracovník v domácím prostředí žadatele a žadatel je povinen se mu podrobit.
Po obdržení lékařských zpráv, zprávy ze sociálního šetření, vypracuje posuzující lékař posudek.
Na základě tohoto posudku pak krajská pobočka Úřadu práce ČR vydá rozhodnutí o tom, zda se příspěvek na péči přiznává a v jakém stupni závislosti či nikoliv. Proti tomuto rozhodnutí se lze odvolat. Odvolání se podává prostřednictvím úřadu, který napadené rozhodnutí vydal, o odvolání pak rozhoduje MPSV.
Chci se odvolat, co teď?
Pokud vám příspěvek na péči nebude přiznán, nebo máte pocit, že byste si zasloužili jiný stupeň, odvolejte se. Odvolání se adresuje na příslušnou pobočku úřadu práce, a následně ho řeší MPSV. V odvolání uveďte podrobně vše, s čím nesouhlasíte, proč s nimi nesouhlasíte. Buďte opravdu konkrétní a berte to bod po bodu. Pokud se vám nebude líbit ani verdikt MPSV, můžete během dvou měsíců podat žalobu ke krajskému soudu. Nemusíte se bát výdajů - takové řízení je osvobozené od správních poplatků.
Vyplácení příspěvku na péči
Příspěvek na péči se vyplácí měsíčně, a to v kalendářním měsíci, za který náleží. Příspěvek vyplácí krajská pobočka Úřadu práce ČR. Příspěvek se vyplácí na vámi uvedený bankovní účet, nebo poštovní poukázkou.
Zdroje:
vlastní zkušenosti vyřizování PnP pro postiženého syna
https://www.mpsv.cz/
https://pece.cz/blog/jak-kde-podat-zadost-prispevek-peci.html