Článek
Předně jen v rychlosti, jak se platy poslanců počítají: Ministerstvo práce a sociálních věcí každý rok zveřejní tzv. platovou základnu, která je součinem průměrné mzdy a platového koeficientu.
Platová základna je pro letošek 94 757,50 Kč a platový koeficient pro řadového poslance 1,08, což po vynásobení dělá minimální poslanecký plat 102 tisíc a nějaké drobné.
Čím vyšší funkci poslanec má, tím vyšší má koeficient. Například běžný předseda výboru má 1,52 a třeba předsedkyně Poslanecké sněmovny (Markéta Pekarová Adamová) dokonce 2,9, což dělá měsíční plat přes 274 tisíc.
Související
A teď k tomu Blažkovi… Ten mimo jiné řekl, že když „zrušíme“ platy politiků, budou v politice jen bohatí, což by asi byla pravda, ale o ničem takovém nikdo samozřejmě vůbec nepřemýšlí.
Ještě větší „trapas“ ale je, že Blažek – ve snaze ukázat, jak málo čeští poslanci berou – poukázal na Německo, kde „jsou platy politiků nesrovnatelně vyšší než platy soudců a nevede se o tom debata,“ což je prý „fascinující“.
Mě osobně na tom ale daleko víc fascinuje, že když srovnáte platy českých a německých poslanců, vztažené k průměrné mzdě v jednotlivých zemích, vychází z toho čeští poslanci dokonce lépe než ti němečtí.
Jasně, v absolutních hodnotách je mezi nimi propastný rozdíl. Oproti českému poslanci, který bere – jak už bylo řečeno – těch 102 tisíc, si jeho německý „kolega“ vydělá více než dvojnásobek, 243 tisíc.
Ale po zohlednění průměrné mzdy (což je taková nutnost, která si při podobném srovnání dělá vždy), která u našich západních sousedů loni činila zhruba 4 100 eur, už „vedou“ čeští poslanci.
Berou totiž 2,5násobek průměrné české mzdy, zatímco Němci zhruba 2,3násobek té německé.
Jednoduše řečeno: oproti „svým“ občanům berou čeští poslanci víc než ti němečtí, a to je přece daleko více vypovídající srovnání než nesmyslné vztažení k platům „pár“ soudců.
Nemám nic proti platům politiků, a naopak budu rád, když budou brát ještě víc, aby sněmovna lákala ještě „lepší lidi“, ale přišlo mi dobré tu fascinaci Německem uvést na pravou míru…