Článek
Každý rok 6. ledna, na svátek Zjevení Páně neboli Tří králů, se na dveřích domů objevuje nápis K+M+B. Tento starobylý zvyk má své kořeny v křesťanské tradici a přináší do domácností požehnání na celý rok. Přesto existuje mnoho nedorozumění ohledně toho, co tento nápis znamená.
Nejsou to jména králů
Běžně se traduje, že K, M a B odkazují na jména tří mudrců (někdy označovaných jako králové) z Východu: Kašpar, Melichar a Baltazar. Tyto postavy se v Bibli objevují ve spojitosti s příchodem do Betléma, kde přinesly dary Ježíši Kristu – zlato, kadidlo a myrhu. Tato interpretace je populární, ale není jediná, ani původní.
Podle latinské křesťanské tradice totiž písmena K/C+M+B znamenají „Christus mansionem benedicat“, což v překladu znamená „Kristus ať požehná tomuto příbytku“. Nápis tak není jen připomínkou Tří králů, ale především modlitbou za požehnání a ochranu domu i jeho obyvatel.
Nápis není o „pluskách“
Další častý omyl se týká znaků „+“: Ty nejsou matematickými znaménky plus (tedy nefungují místo spojky a), ale představují kříže – symbol křesťanské víry. Pokud je nápis vytvořen správně, může být dokonce psán jako C†M†B†2025, přičemž kříže symbolizují Kristovu přítomnost a ochranu a rok, pro který tato ochrana platí.
Tři křížky v nápisu symbolizují požehnání a často jsou vnímány jako odkaz na Nejsvětější Trojici: Boha Otce, Syna a Ducha svatého. Z tohoto důvodu se tradičně píší tři křížky (tedy i křížek před rokem). Tento význam odpovídá křesťanské symbolice a hlubokému duchovnímu rozměru tradice. Přiznám se ale, že mi přijde, že tato verze s třemi kříži se používá velmi vyjímečně a není ani na oficiálních materiálech charity, která například letos rozdává nálepky s nápisem K+M+B 2025.
Křídou svěcenou vodou
Nápis se tradičně píše svěcenou křídou, kterou často přinášejí koledníci během koledování. Na tuto tradici v současné době navazuje tzv. Tříkrálová sbírka. Tento dobročinný projekt organizuje Charita Česká republika a jeho cílem je podpora potřebných lidí, například seniorů, rodin v nouzi či nemocných. Koledníci přitom také přinášejí požehnání domům, které navštíví. V současné době je sbírka i online, informace o ní si můžete přečíst například zde na stránkách Arcidiecézní charity Praha, která také uvádí, že 65 % vybraných darů pomůže přímo ve vašem městě či obci, resp. v místě, kde působí Charita, která sbírku u vás zorganizovala.
Pokud se nápis vytváří při domácí pobožnosti, může být spojen i s modlitbou za domácnost a svěcením příbytku. Pamatuji si, že jsem i slyšela, že v některých farnostech mohou lidé získat svěcenou křídu v kostele a nápis si udělat doma sami, ale nejsem si jistá, jestli se to stále praktikuje.
U nás spíše samostatný svátek než konec Vánoc
V Česku je podle mne svátek Tří králů vnímán spíše jako takové formální ukončení vánočního období ve smyslu odstrojení stromečků apod., než jako součást série 12 dnů Vánoc. Například do práce chodí mnoho z nás hned od 2. ledna, nevychází-li to zrovna na víkend či pátek.
Přiznám se, že jsem o tom nikdy moc nepřemýšlela, ale došlo mi to až před pár roky tady ve Španělsku (zde se bere jako Vánoce celé období do Tří králů – lidé nechodí moc do práce a i škola začíná vždy až po Třech králích; kdyby vás zajímala naše loňská španělská oslava Tří králů, tak o té jsem psala zde, na letošní teprve probíhají přípravy). Letos jsem si to uvědomila ještě o něco intenzivněji, když se mne dcera pořád ptala, nejspíše na základě textu slavné anglické koledy „The Twelve Days of Christmas“, kdy že začíná těch 12 (u nás by to bylo spíše 13, včetně 24.12.?) dnů Vánoc…
Tradice s hlubokým významem
Nápis K+M+B 2025 tedy není jen dekorací ani vzpomínkou na biblické mudrce. Vyjadřuje přání pokoje, ochrany a Boží přítomnosti v domově. Přestože je jeho význam někdy zjednodušován, jeho hlubší symbolika a duchovní poselství zůstávají stále aktuální.
Ať už tedy tento nápis na svých dveřích letos máte, nebo ne, jeho pravý význam připomíná hodnoty sdílení, požehnání a naděje, které přesahují samotný svátek Tří králů.
Zdroje:
https://www.charitaopava.cz/clanek/tri-kralove-mezi-pismeny-a-letopoctem-kmb2020-nepisi-plus-ale-kresli-krizek/2005
http://www.katolik.cz/texty/view.asp?cis=176
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Tříkrálová_sbírka