Článek
Chtít vypadat dobře, mít atletickou, svalnatou postavu, za kterou se každý (nebo každá) otočí, to je cíl mnoha lidí navštěvujících posilovnu. Ať už si to přiznávají, nebo ne. V touze po svalech je obvykle skryta i jistá touha po obdivu. Touha vypadat větší, silnější, výraznější a atraktivnější.
Pokud vám tedy nejde jen o sportovní výsledky nebo o čistou radost z pohybu a zdraví, možná jste se někdy zamýšleli nad tím, které svaly odvedou tu největší práci, pokud jde o jakýsi „wow“ efekt na okolí.
Nehodlám si zde hrát na mravokárce, takže to, zda je tohle opravdu ideální a následováníhodný cíl nechám na vlastním uvážení každého člověka. Zrovna tak si odpustím řeči o nutnosti vyváženosti všech segmentů těla, o rizicích svalových dysbalancí, o tom, že cvičit bychom měli kvůli sobě a tak dále. Přejdu radši rovnou k věci…
Ramena – klíč, jak zapůsobit na první signální
Ano, jsou to právě široká, masivní ramena, která udělají nejvíc práce, pokud jde o svalnatý vzhled. Velmi široká ramena jsou jakousi demonstrací silné, statné a fyzicky zdatné postavy. A plně vyniknou i pod většinou oblečení.
Platí to nejen u mužů. I u žen ale mohou být široká ramena výhodou, protože opticky zužují pas. Případně mohou vyrovnat příliš široké boky. Vycpávky ramen v dámském oblečení už nejsou takovým trendem jako v 80. letech, ale stále více žen dnes místo toho chodí do posilovny.
Ramena a záda jsou symbolem silné postavy už po tisíciletí. I Homér popisuje různé hrdiny Iliady jako široké v ramenou, když chce zdůraznit jejich statnost. A v češtině se pro totéž používá (nebo spíš používalo) přídavné jméno „ramenatý“.
Za široká ramena ale vděčíme nejen správnému cvičení (a stravě), ale taky genetice a anatomii. Například tomu, jak máme široké klíční kosti. Někdo může mít od přírody dispozici pro ramena široká jako veřeje brány, jiný se k takové šíři nevypracuje ani mnohaletým tréninkem.
Na druhou stranu může mít člověk s užšími rameny výraznější trapézy, které mají tvar obráceného „V“ a výrazně rozšiřují krk. Opticky pak v kombinaci s ne až tak širokými rameny působí jejich krk jako masivní „býčí šíje“, takže nikdy není na místě házet flintu do žita.

Široká, masivní ramena a trapézy nejvíce ovlivní svalnatý dojem na první pohled.
Záda do „V“ – sexy symbol století
Masivní a široká ramena budí dojem dominance a síly. Záda do „V“ – tedy široká v kombinaci se štíhlým pasem – jsou zase symbolem sexy, atletické, vysportované postavy. Širokými zády se mohou pochlubit gymnasti, kalistenici, plavci, horolezci nebo třeba veslaři.
Na tomto tvaru se podílí především široký sval zádový, ale třeba i velký sval oblý. Všechny se zapojují při různých druzích tahů a přítahů, jako jsou ty při veslování nebo shybech (a šplhání). Když je řeč o atraktivitě postavy a „sexy svalech“, záda do „V“ se pravidelně umísťují na první příčce v různých anketách, ale i studiích na toto téma. Například jedna studie zjistila, že muži s širokými rameny a postavou do „V“ se štíhlým pasem měli více sexuálních partnerek a dříve začínali se sexuálním životem.
Podobně jako široká ramena navíc i záda do „V“ vyniknou do značné míry i pod oblečením. Alespoň pod vhodně střiženými tričky. Zejména při pohledu zezadu pak široká záda mužů poutají i pozornost žen, jak zjistila zase jiná studie sledující pohyby očí. Naopak muži v téže studii preferovaly u žen spíše „ženštější“ rysy, tedy méně širokou postavu. Potenciální šířku zad a „V“ tvar ovšem opět neovlivňuje jen cvičení, ale i anatomické a genetické předpoklady.
Pekáč buchet – skvělý plážový marketing
Kostky na břiše jsou dalším klasickým symbolem sexy postavy, opět zejména u mužů. Výhodou i nevýhodou kostek na břiše je to, že za jejich viditelnost může spíše míra podkožního tuku než svalový rozvoj. Velmi hubení muži mohou mít do jisté míry viditelné břišní svaly i při minimu tréninku. Ale jde spíš o znak určité „vychrtlosti“, pokud kostky nejsou dobře vyvinuté – tedy vystouplé – a nepojí se s klenutým hrudníkem, širokými zády a rameny a dalšími faktory silné, atletické postavy.
Význam six-packu pro svalnatý vzhled je poněkud přeceňovaný. Už proto, že kostkami se můžete pochlubit jen po omezený počet dní v roce a na omezených místech (koupaliště apod.). Pokud ale máte opravdu vyvinuté břišáky, mohou se trochu rýsovat i pod přiléhavým sportovním oblečením – a to už je zase něco jiného.
Faktem ale zůstává, že buchty na břiše se pečou v první řadě v kuchyni. Bez ohledu na trénink, pokud nesnížíte procento tělesného tuku pod určitou úroveň (což obnáší především hlídání stravy). U většiny trénujících mužů je tou hranicí nějakých cca 15 % tělesného tuku, kdy už začínají být vidět nějaké ty horizontální obrysy. Pod 12 % už bývají svaly obstojně zřetelné. Ale jde o velmi orientační hodnoty, reálně bude situace vždy velmi individuální.
Silné paže – ikona maskulinity
Pokud jde o mužský úhel pohledu, většina mužů touží především po silných, svalnatých pažích. Zejména bicepsech. A samozřejmě má tato touha něco do sebe. Silných paží si rovněž každý snadno všimne a v upnutějším tričku vypadají nadouvající se bicáky (a vykrojené tricáky zezadu) skvěle.
Kromě tréninku za masivnost paží opět mohou i predispozice. Výhodu mají muži s kratšími pažemi, které budou vždy snáze vypadat masivněji než dlouhé paže, kde se svaly více rozloží. Roli hraje i upnutí bicepsu. Muži s dlouhou hlavou (caput longum) bicepsu upínající se blíže loketní jamce mají výhodu, že jejich paže vypadají širší a robustnější. Krátká hlava zase může při zatnutí vytvořit výraznější vrcholek.
Dále zde zase ztrácejí muži, kteří mají široká ramena a záda. Někdy se mluví o „torzo dominantní“ postavě. I kdyby tito muži měli poměrně vyvinuté paže, opticky vůči širokému trupu tak nevyniknou. A pokud máte velmi široká záda a ramena a ještě dlouhé paže (jako já), tak upřímnou soustrast… ne, to samozřejmě přeháním. Ale aby vaše paže trochu více vynikly, bude vás to stát mnohem víc úsilí. Anebo se musíte ukazovat a fotit zásadně z boku.
Bonus – hrudník a zadek
O významu těchto dvou svalových skupin na jisté „upoutání pozornosti“ asi taky nelze příliš pochybovat. Klenutý, vystouplý a vyvinutý, nadouvající se hrudník patří mezi podobné symboly mužnosti jako ramena. A stejně jako ramena ho zcela nezakryje ani oblečení. Není tak divu, že bench-press či lavice na incline press patří k nejvytíženějším vybavením v každé posilovně.

A zadek? Je snad třeba něco dodávat? Tato partie patří k vůbec nejlákavějším „atrakcím“ na ženském i mužském těle. Dá se říct, že tím, čím je bench pro muže je pro ženy hip thrust. Zároveň platí, že hýžďové svaly jsou největší svalová skupina, a pokud chcete dosáhnout pořádně kulatého, vyklenutého, výrazného pozadí (muži i ženy), vyplatí se dát hýždím zabrat těžkými cviky a váhami a nešetřit je.
Hluboké dřepy, mrtvé tahy a rumunské tahy, výpady nebo zmíněné hip thrusty – k tomu všemu si naložte a nebuďte cimprlich. Dělat tisíce výpadů nebo zanožování s vlastní vahou vás leda umoří a demotivuje a pořádných výsledků se nejspíš stejně nedočkáte (pokud nemáte extra geny).
A co chudáci stehna a zbytek – mají si kde hrát?
Řekněme si to na rovinu… pokud jde čistě o atraktivitu postavy, na stehna se podívají jen opravdoví fajnšmekři a většinou stejně není pod oblečením nic extra vidět. Pokud jde o atraktivitu pro opačné pohlaví, asi nebude moc lidí, kteří by „macatá stehna“ označili jako největší sexy symbol. Ať už u mužů, nebo u žen. Trochu více mohou vyniknout lýtka a podobný osud spíše podvědomého ukazatele síly sdílí i předloktí. Neviditelné (často víceméně doslova) jsou i různé vzpřimovače a hluboké svaly.
Paradoxně do jisté míry platí, že svaly, které jsou nejméně okázalé, mohou být pro funkční sílu a výkonnost o to důležitější. Proto jim věnujte pozornost alespoň vy, když už to nebude dělat vaše okolí.
Zdroje: