Hlavní obsah
Cestování

Na Stezce Českem putujeme 26. den, aby nám v Orlických horách došel dech

Foto: Oldřich Veselý

Králíky. Dorazili jsme do cíle šesté etapy Stezky Českem

Orlické hory nám doslova vzaly dech. Poznejte s námi nejkrásnější výhledy Orlických hor a bombastické překvapení v Králíkách.

Článek

V kalendáři obracíme další nepopsaný list, abychom ho zaplnili úchvatnými panoramatickými výhledy. Ale tak krásnými, že jsem zůstala s pusou dokořán. Přiblížili jsme se k Přírodní rezervaci Zemská brána. Podzimní příroda předestírá až neskutečný barevný pohled na Divokou Orlici, nad kterou se naklánějí větve stromů jakoby Zemskou bránu chtěly zarámovat do skvostného živého obrazu.

Foto: Oldřich Veselý

Divoká Orlice

Kouzelník Podzim vyčaroval strhující barvité pohledy. Zdatně mu sekunduje divoženka Řeka s modravými odlesky, která proudí jako o život, s bubláním se proplétá mezi balvany a s nezdolnou a neutuchající silou se dravě žene údolím. Jako očarovaní vnímáme líbeznou krásu Divoké Orlice, jež právě v těchto místech prorazila hlavní hřeben Orlických hor a vytvořila hluboce zařízlé údolí, Zemskou bránu. Pojmenování nepřišlo náhodou, ale proto, že hraniční řeka se právě zde stáčí do vnitrozemí a její říční údolí vytvořilo pomyslnou bránu do země České.

Dominantní Kamenný most patří mezi další skvosty

Foto: Oldřich Veselý

Kamenný most

Kámen miluji, připadá mi, že kdekoliv se v přírodě objeví, přichází s ním tajemná historie. Zpravidla nás vrací do dob minulých, stejně jako zde. Kamenný most spatřil světlo světa v letech 1900-1903 a ruku k dílu přiložili i italští odborníci. Časem se technický stav mostu zhoršil natolik, že před dvaceti lety došlo ke kompletní rekonstrukci. Mimochodem zajímavostí je, že právě zde byla poprvé v Čechách použita dřevoocelová svodidla, avšak citlivě tak, aby nebyla narušena přírodní scenérie.

Stoupáme po asfaltce a vede nás rozesmátá červená, jakoby věděla proč, rovnou na Čihák

Patrně tu žijí humorem oplývající obyvatelé. Nalevo, chystajíc se přejet silnici, číhá slámou vycpaný cyklista. Vypadá tak věrohodně, že jsem mu chtěla dát přednost. Před chatou Eliškou v bohulibém klídku na lavičce odpočívají vycpaní spokojení babička s dědou a vnoučaty, o kus dál bába zahučela s kolem do živého plotu.

Foto: Oldřich Veselý

Alkohol za řídítka nepatří

A jakoby to nestačilo, vybafnul na nás vodník hlídající si svůj hrneček na dušičky. Byla v nás fakt malá dušička, po těch všech překvapeních, ale vděčný šťastný úsměv se nám rozlil po tvářích. Děkujeme, Čihákovští, za milé nápadité zpříjemnění putování.

Na rozcestníku Čihák se setkávají dvě souznící značky u sebe, a to Stezka Českem spolu se Stezkami z lásky. Přijde nám ikonické, že bývají pospolu, protože Stezka Českem je přece i stezkou z lásky. Krásné názvy, krásná práce všech, kteří se o stezky zasloužili a nabídli tulákům fantastické krásy naší země. Děkujeme.

Asfaltku bereme na milost a mírně stoupáme

Nicméně rozveseleni čihákovskými šibaly nečekaně zvážníme, protože pocítíme pohled smutného muže.

Foto: Oldřich Veselý

Smutný muž

Na rozcestníku České Petrovice opouštíme červenou a vykročíme po žluté k hranicím. Těsně před hranicemi míjíme krásně detailně provedený kamenný křížek sv. Jana Nepomuckého z úctyhodného roku 1873. Ťap ťap a vcházíme do Polska.

Foto: Oldřich Veselý

Nádherný Kříž sv. Jana Nepomuckého

Po pár krocích objevujeme zarostlou Ruinu barokowego domu sudetskiego. Dnes dáme snad všechny barvičky, pročež žlutou měníme za zelenou. Pomaloučku se začíná šeřit. Kořeny stromů přes cestu jsou ukryté pod napadaným listím, místy klopýtáme, ale srdnatě nepadáme. Odměnou nám je další překvapení, tajuplné až mystické místo v Kamienczyku: Ruina barokowej kaplicy. Zůstaly z ní jen obvodové zdi a kamenné zárubně, snad dokonce i s emblémem.

Foto: Oldřich Veselý

Ruina barní kaple v Polsku

Přijde mi divné, že silně věřící Poláci nechávají kapli chátrat. Nicméně se dočítáme, že snaha byla, ale nadvládu převzaly přírodní živly. Horský spolek „Kłodzka Róża“ vytyčil v letech 2010–2012 naučnou stezku „Po stopách zaniklé obce Czerwony Strumień“. Bohužel stezku zničila vichřice v roce 2015, kdy její obrovské poryvy nezvládly velkolepé tři sta let staré jilmy, které spolu s mohutnými větvemi historické lípy poškodily zdi kaple.

Foto: Oldřich Veselý

Výhledy na Kamienczyk

Vyklopýtáme z lesa a ještě zachytáváme až dechberoucí výhledy na polské podhůří. Máme z pekla štěstí, protože za pár chvilek se setmělo. U rozcestníku Adam zabočujeme vpravo do mírného kopečka a za odbočkou ke Kašparově chatě se zastavujeme. Na naše srdce něžně klepou červánky, jsou tak úchvatné. Rychle chmátnu po foťáku a cvak, konečně se i mně podařila pěkná fotka. Souzním s Járou Cimrmanem: „Nepochválím-li se sám, nikdo to za mě neudělá.“

Foto: Taťana Veselá

Úchvatné červánky

Na to frrr ťuk ťuk, v půl sedmé otevíráme dveře na Kašparově chatě, kde máme zamluvené ubytování. Dáváme si do nosu i do bříška a ubytujeme se s nadějí báječného rána. Paní domácí nám totiž přichystala pokoj s vyhlídkou na východ slunce.

Foto: Oldřich Veselý

Boží zázrak

Osud nás zase odměnil a ráno netrpělivě pozorujeme šedivou oblohu, aby nám za pár okamžiků ukázala, kdo je tady pánem. Dlouho jsme nezažili východ slunce a do našich srdcí se zapisuje fantastický prožitek. Dlouho nic, pak sem tam záblesky, obloha se zbarvuje do žlutooranžova. Kde se vzala, tu se vzala, nesměle vykukuje žhavá koule, až se vyhoupne na obzor, aby každou chvilku vyplula stále výš a výš. Nemohli jsme se vynadívat na ten boží zázrak. A také mi to připomnělo cedulku na dveřích u sestřičky v ordinaci v Děčíně: „Neklepejte. Jsem jako slunce. Vycházím pravidelně.“

Začíná poslední den našeho říjnového putování Orlickými horami

Po snídani se loučíme s Kašparkou a cestou přes luka se kocháme malebnými výhledy na České Petrovice.

Foto: Oldřich Veselý

Výhledy na České Petrovice

Procházíme po široké travnaté cestě, kde na nás vykukují asi už poslední rozkvetlé růžové jetelíčky stylově doplněné běloskvoucím řebříčkem, jehož jméno vzniklo podle tvaru lístků, které připomínají starý žebřík. Vzpomínám i na další milé řebříčkové názvy jako například husí jazýček či myší ocásek. S radostí v duši a úsměvem na tváři pokračujeme v cestě naší krásnou zemičkou.

Pofukuje a najednou muž říká: „Ty jo, to je ale pořádnej srub!“ Rozhlížím se kolem a žádnou dřevěnou chaloupku nevidím. Manžel uchvácen hledí dopředu: „Teda ten je! Neříkej, že ho nevidíš?“ ptá se nevěřícně. „Děláš si ze mě blázny? Žádná dřevěnka tu není!“ Muž se zase rozesmál. „Jaká dřevěnka? Ukazuju ti srub. Nikdy jsi neslyšela, že se velkýmu bunkru říká srub?“

Foto: Oldřich Veselý

Pěchotní srub U křížku

Fakt neslyšela. Pro mě je srub dřevěnka, pro manžela bunkr. To je to mužské a ženské myšlení. Díky bohu, že jsme každý jiný, jinak by byl život přece nuda! A nezasmáli bychom se. A že to manželovi šlo, když jsem pořád hledala chaloupku.

Bunkr/srub byl fakt ohromný a vévodil mu nápis: „Hraničáři nikdy nezklamou“. Po chvíli se dotýkáme dalšího bunkru, kde objevujeme i zarostlé ježky. Tak tady už náhodou i já vím, že to nejsou bodlináči ale tzv. rozsocháč, úžasný český vynález majora Františka Kašíka. A další nápis na stěně bunkru, z něhož mě mrazí: „Za vlast i životu dáme.“

Foto: Oldřich Veselý

Okouzlující panoramata

A pak to přijde. Zemský ráj to napohled…

Procházíme opuštěnými pastvinami, které jsou protkané stromy oděnými do slušivých podzimních barev. Vzhlédneme k obloze, kde z jedné strany pohlíží měsíc, z druhé strany zvědavě vykukuje sluníčko. Podzim doslova jiskří barvami, jež se vzájemně prolínají. Okrová, zelená, svítivá žlutá, oranžová, hnědá. Před námi se v celé šířce zvedají zvlněné kopce pokryté řadami hustých nepravidelných smrčin a listnáčů. Máme pocit, že jsme se ocitli v ráji.

A není to „jen“ barvami podzimu, ale obestírá nás snad ta nejkrásnější krajina, kterou od Aše poznáváme. Nechci se rouhat, všude bylo krásně. Nedám dopustit na České Švýcarsko, milované Krkonoše, úchvatný Adršpach, přenádherné Broumovské hory, ale co nás čekalo v Orlických horách, bylo skutečně famózní. Broumovsko si nás podmanilo, ale Orlické hory v nás zanechaly otisk zemského ráje to napohled. Na to mi z úst zcela samovolně plynou slova naší krásné hymny.

Foto: Oldřich Veselý

Zemský ráj to napohled

Mám mrazení po celém těle, nestydím se za slzy a rozhlížím se po až neskutečných nádherných barvitých panoramatech. A hymnu si zazpívám celou celičkou, prostě československou. Je mi tu tak blaze, že vám to ani nedokážu popsat. Manžel se mnou sdílí podobné pocity. Vychytáváme si hluboké ticho, nikde nikdo. Necítíme se opuštěni a ztraceni, naopak máme pocit, že jsme přirozenou součástí života okolo nás. Jen vpravo v dáli spatříme snad tři Stezkaře, se kterými se následně v Mladkově zdravíme. Krása Orlických hor nás hluboce zasáhla a my měli to obrovské štěstí, že jsme se ocitli na místě, odkud můžeme pozorovat ty nejkrásnější výhledy. Později nám to potvrzují i místní, se kterými se setkáváme u Rostislavova pramene.

Foto: Oldřich Veselý

Cestou mezi pastvinami podél bříz

Neradi opouštíme kouzelné místo a scházíme podél bříz, jež zdobí na přeskáčku žluté vratiče a nezdolné fialové zvonky. Ty ostatně potkáváme po celé Stezce Českem. Přicházíme do Mladkova, který se krom jiného chlubí nejvyšším rostlým vánočním stromem České republiky. Projdeme Mladkovem a u cesty v lese nás osloví Prosba lesa, podepsáno R. Těsnohlídkem. Až nás mrazí pravdivost a čirost těchto slov:

Jsem dárcem tepla v Tvém krbu v zimě za chladných nocí a dárcem přívětivého chládku v žáru letního slunce. Dávám ti kyslík do tvých plic a žil a klid pro tvé nervy. Já jsem dal trámoví tvému obydlí a desku tvému stolu. Ze mne je lože, na kterém spáváš i kleč tvého rádla. Já jsem dal topůrko do tvé sekery a branku do tvého plotu. Ze mne je dřevo tvé kolébky i tvoje rakev. Jsem tím, čím pro blahobyt je chléb a pro krásu kvítko. Slyš tedy moji prosbu, nepustoš mě.

Foto: Oldřich Veselý

Pramen knížete Rostislava

Blížíme se k Prameni knížete Rostislava, kde se vesele točí vodní mlýnek a potkáváme se s dvojicí místních lidiček

Mimochodem se dozvídáme spoustu zajímavých informací i o prameni. „Měly tu dokonce původně stát lázně jako v Luhačovicích. Je to samý radon, ale ne ten škodlivý,“ dodává náš nový známý a pokračuje: „Nahoře jsou betonové studně, kam jezdily i cisterny a nabíraly vodu jako kojeneckou.“ Paní, která si tréninkově vyběhla k prameni, shodně potvrzuje, že jsme před chvílí zažili ty nejkrásnější výhledy Orlických hor. A to jen díky tomu, že nám na Kašparce poradili, kudy do Mladkova, abychom se vyhnuli asfaltu. Dodatečně moc děkujeme.

Milá paní běžkyně zároveň dodává, že i její maminka byla nadšená úchvatnými výhledy natolik, že si přála být pochovaná tam nahoře na kopečku. Tak, aby měla výhledy nejen za svého života, ale také až jednou přejde na druhý břeh. Moc nás maminčin příběh dojal a byli jsme vděčni za sdílení.

Vydáváme se na túru lemovanou bunkry

Pokračujeme po naučné stezce Betonová hranice, která směřuje k Muzeu čs. opevnění – dělostřelecké tvrzi Bouda a Muzeu Vysoký kámen. Přicházíme k rozcestníku U Školky, odkud máme k tvrzi už jen pouhé 4 kilometry. Ubíráme se prosvětleným lesem a v duchu si promítám, že celé Orlické hory máme už konečně za odměnu. Po cestě nás provází vlídné sluníčko, žádná čtyřicetistupňová vedra, žádný sníh, který jsme zažili na Sněžce, žádné provazy deště. Závěrečná etapa Stezky Českem-Orlické hory se nám prostě odměnila nejen nádherným počasím ale i úžasnými panoramaty a čarokrásnými výhledy téměř na každém kroku.

Foto: Oldřich Veselý

Řopík u kamene

Rozcestník U Vysokého kamene nás přivádí k bunkru

Dočetli jsme se, že bunkry mívaly na stěně otočené k hranici kvůli zvýšení odolnosti kamenný násep. Řopík u Kamene má bok navíc zpevněný i přírodní skálou. Dalším srubem je Pěchotní srub Na mýtině a posléze si prohlížíme asi nejpůsobivější pozůstatek zkoušky účinků ženijní nálože – Převrácený bunkr, lehký objekt vz. 37 typ A-180.

Foto: Oldřich Veselý

Převrácený bunkr

Pod jeho základy němečtí ženisté umístili trhavinu a exploze řopík doslova převrátila tak, že jakoby visí v prostoru. Zkoušky prováděli Němci i u těžkých opevnění. Až neuvěřitelný mi přijde výbuch nálože, kdy byl až o 50 cm posunutý objekt K-S24 tvrze Bouda. Exploze nálože měla takovou obrovskou sílu, že dokázala utrhnout a posunout mohutný srub, jehož hmotnost přesahuje 6 500 tun!

Objevujeme místo, kde měl být vybudován další objekt lehkého opevnění nového typu, označovaný jako pevnůstka vz. 37. Došlo zde ale jen k jedné z prvních fází výstavby – výkop a základová patka. Načež byla stavba přerušena v důsledku přijetí Mnichovské dohody.

Přicházíme ke slovutné tvrzi Bouda

Foto: Oldřich Veselý

Vchodový srub K-Ba-S 22a

Je skutečně monumentální. Dělostřelecká tvrz Bouda představuje jednu z pěti stavebně dokončených dělostřeleckých tvrzí československého opevnění budovaného od roku 1935. Je nejzachovalejší stavbou ve své kategorii na území ČR. Svědčí o tom i zápis na seznam kulturních památek, kam se vepsala roku 1995. Dělostřelecká tvrz je jedním z mnoha objektů, které byly budovány na obranu Československa. Pomocí stálého opevnění mělo dojít k částečnému vyrovnání početní a materiální převahy nepřítele a v případě konfliktu vytvořit co nejpříznivější podmínky k obraně vlasti. Byly zohlednovány např. materiální a lidské možnosti státu, geografická poloha či délka hranic s případnými útočníky.

Stálé opevnění tvořilo, stručně řečeno, těžké opevnění - pěchotní sruby a lehké opevnění - pevnůstky. Do stálého opevnění musíme ovšem započítat i protitankové a protipěchotní překážky, sítě vojenských silnic a cest, kasárna, uspořádání pevnostní telefonní kabelové sítě a další. Jednalo se o velmi důmyslný propracovaný systém obrany státu. Nutno zmínit, že v současné době veškeré práce spojené s rekonstrukcí tvrze Bouda provádějí ve svém volném čase a zdarma bunkrologové. Zaslouží si obdiv a poděkování, že i díky jim je tvrz Bouda ve zcela původním stavu zpřístupněna veřejnosti.

Své zážitky probíráme u kafíčka v útulném občerstvení hned vedle tvrze. Je zde spousta vystavených zajímavých historických fotografií a vojenských atributů. Mám za to, že bychom si měli alespoň občas připomenout, co už je naštěstí „jen“ historií a být vděčni.

Vycházíme od Boudy přes Odranec, sledujeme červenou a dáváme se doprava. Scházíme po Krulišově cestě a opět na nás dýchlo sluníčko. Pohroužili jsme se do tajemství lesa. Vlevo mladé smrčky, napravo jejich tatínkové a maminky se tyčí do výšky k modravým oblakům. Pokračujeme cestou dále až se před námi rozprostře sluncem zalitá stráň s čarokrásnými výhledy. V dáli spatříme cíl dnešní cesty, Králíky.

Foto: Oldřich Veselý

Výhled na Králíky

V Králíkách nás čeká neslýchané překvapení

U nás na vesničce existuje výměnný obchod. Pro Aleše sušíme seno, on nám na oplátku jednou za rok daruje králíka. Přísahám, že následující řádky jsou pravda. Aleš si může vybrat kterýkoliv den z roku a on volá přesně v tu minutu, kdy vcházíme na náměstí do Králík. Přijímám hovor: „Mám pro vás králíka, kdy se pro něho zastavíte?“ „Nevíme,“ zní odpověď. „Jsme právě v Králíkách,“ smějeme se. Druhá strana se překvapeně odmlčí. Následně vysvětlujeme, že jsme opravdu v Králíkách a pro jmenovce se stavíme zítra. Poděkujeme a chechtáme se celou cestu až do restaurace, kde se s veselou historkou svěřujeme výčepnímu. Směje se s námi a kroutí hlavou.

Radím manželovi, když jsme v Králíkách, MUSÍ si stylově dát králíka

Manžel váhá a nato pán naproti nám: „Kdybyste si dal králíka, moje dcera vás odtud rychle vyprovodí. Od té doby, co máme domácího králíčka, jsme králíky přestali jíst,“ usměje se. A dáváme se opět do hovoru s velmi příjemným pánem, o kterém tvrdím, že to má, s dovolením, v hlavě srovnané. Ptám se: „Jste učitel?“ „Ne, advokát.“ Uznale pokývnu hlavou. Je sympatický a vtipný, obzvlášť když v rozhovoru s mužem plácnu: „Ty můžeš všechno, Olíku.“ Advokát z Brna spiklenecky koukne na manžela: „Doporučuju vám si to nechat dát písemně!!“ Byl vážně skvělou šťavnatou tečkou za naším putováním po vlasti české od Aše až do Králík. A nám nezbývá než se začít už teď těšit na příští etapu a setkávání s dalšími milými turisty, poutníky i vámi, milí čtenáři. Děkujeme všem za přízeň a přejeme krásný barevný podzim, přinejmenším takový, který jsme při svých toulkách Českem zažívali i my.

Foto: Oldřich Veselý

Podzim

Zdroje: Webové stránky Stezka Českem, https://www.tvrzbouda.cz/, https://svet3×.cz/624NT240313_OrlHory_Lichkov_Bunkry_SuchVrch_CervVodZ240110.html, https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwony_Strumie%C5%84

Foto: Oldřich Veselý

Divoká Orlice

Foto: Oldřich Veselý

Čihákovští srandisti - cyklista

Foto: Oldřich Veselý

Tanečnice

Foto: Oldřich Veselý

Červánky před Kašparovou chatou

Foto: Oldřich Veselý

Barevný prosvětlený okouzlujícípodzim

Foto: Oldřich Veselý

Zemský ráj to napohled…

Foto: Oldřich Veselý

Země česká, domov můj

A pro milovníky vojenské historie přidáváme ještě několik fotografií

Foto: Oldřich Veselý

Rozsocháč/český ježek - protitanková zábrana

Foto: Oldřich Veselý

Hraničáři nikdy nezklamou

Foto: Oldřich Veselý

Pěchotní srub Na mýtině

Foto: Oldřich Veselý

Pevnůstka vz. 37, výkop a základová patka

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz