Hlavní obsah
Psychologie

Smysl a význam interpretace snů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Freepik
12. 11. 8:14

Lidé se zabývají výkladem snů již po staletí a není se čemu divit. Analýza a interpretace snů jsou složité a záhadné disciplíny.

Článek

Hlubší pochopení významu našich snů nám může poskytnout uvědomění vlastních emocí a myšlenkových procesů, což může vést k osobnímu rozvoji. Významný psychoanalytik Sigmund Freud sny považoval za „královskou cestu“ k nevědomí, a tvrdil, že skrze studium obsahu našich snů můžeme odhalit skryté a nevědomé touhy, které mohou vést k neurózám.

Analýza symbolů ve snech a přiřazování jejich významu se stala v populární kultuře zdrojem jak zábavy, tak i sebereflexe. Co ale naše sny skutečně znamenají? Můžeme skrze jejich interpretaci pochopit svá nevědomá přání a touhy?

Co nám naše sny skutečně sdělují a zda odhalují naše skutečné pocity, závisí na mnoha faktorech. Některé moderní teorie snů napovídají, že sny mohou mít spíše biologickou podstatu nebo mohou být ovlivněny třeba polohou při spánku. Vykladači snů, jasnovidci a badatelé kvantové energie se stále pokoušejí rozluštit významy běžných témat a symbolů v našich snech.

9 běžných snů a jak je interpretovat


1. Sny o pádu
Sny o pádu z vysokých míst jsou velmi časté. I když existuje mýtus, že pokud ve snu dopadneme na zem, znamená to naši smrt v reálném životě, což je samozřejmě nesmysl. Co tedy sny o pádu skutečně znamenají?

Podle mnoha interpretací snů a několika studií jsou sny o pádu indikátorem nějakého neúspěchu v našem životě. Může to znamenat, že byste měli přehodnotit svá rozhodnutí nebo zvážit nový směr v některé části svého života.

„Sny o pádu jsou velmi časté. Symbolizují strach v reálném životě, obavy ze selhání v práci nebo v milostném životě. Padání ve snu často vyjadřuje potřebu se více uvolnit a užívat si život.“

2. Sny o nahotě na veřejnosti
Kdo z nás nezažil trapný sen, kdy se objevil na veřejnosti v karnevalovém kostýmu, nebo dokonce nahý? Mít takové sny je zcela běžné.

„Sen o tom, že jste na veřejnosti nahý, může znamenat, že se cítíte nepoctivý nebo máte strach z odhalení svých nedostatků a nedokonalostí.“

3. Sny o pronásledování
Sny, ve kterých vás pronásleduje známý nebo neznámý útočník, mohou být velmi děsivé. Ale co mohou tyto sny o pronásledování znamenat?

Interpreti snů často naznačují, že takové sny mohou znamenat, že se snažíte něčemu ve svém každodenním životě vyhnout. Mít sen o pronásledování může naznačovat touhu uniknout vlastním strachům, úzkostem nebo touhám.

Klíč k pochopení takového snu závisí částečně na tom, kdo vás ve snu pronásleduje. Může se jednat o:

 • Zvíře: Může to znamenat, že se snažíte skrýt před svým vlastním hněvem, vášněmi a dalšími pocity.
 • Neznámý pronásledovatel: Pokud vás pronásleduje tajemná, neznámá postava, může to znamenat, že se snažíte vyrovnat se s nějakým traumatem z dětství nebo minulosti.
 • Příslušník opačného pohlaví: Může to znamenat, že se bojíte lásky, nebo že vás stále pronásleduje některý minulý jakýkoliv vztah.

4. Sny o ztrátě zubů
Co znamenají sny o tom, že vám vypadávají zuby? Tyto sny mohou mít mnoho významů.

Může to znamenat, že máte strach o svou atraktivitu nebo vzhled. Může to také naznačovat, že se obáváte o svou komunikaci nebo že máte obavy z toho, že řeknete něco trapného.

„Zuby v našich snech symbolizují naši schopnost prokousat se překážkami, řezat, trhat a být asertivní. Pokud ve snu ztratíte zuby, může to znamenat ztrátu osobní síly a schopnosti být rozhodný a sebejistý.“

5. Sen o smrti
Smrt je jedním z často se vracejících motivů snů a může vyvolávat silné vystřízlivění. Lidé zřídka sní o smrti blízkých nebo dokonce o vlastní smrti. Podle populárních interpretací tito snílci obvykle zápasí s úzkostí spojenou se změnou anebo se strachem z neznáma.

„Změna může být stejně děsivá jako smrt, neboť v obou případech nevíme, co nás čeká ‚na druhé straně‘, a proto je ve snu změna ztotožňována se smrtí.“

Sen o smrti bližního může také reflektovat naše obavy ze změny, zejména pokud se týká našich dětí. Jak dítě dospívá, rodiče začínají přemýšlet, co se stalo s jejich mladší verzí. Sny o smrti tak mohou odrážet jakýsi smutek z plynutí času. Obdobně tomu tak může být i v období, kdy nám odejde kdokoliv velmi blízký.
Lidé v blízkém okolí osoby na sklonku života často zažívají významné a hluboké sny, které bývají spojeny s uklidňující přítomností, přípravou na odchod, sledováním zemřelého nebo komunikací s ním. Mohou se objevit různé abstrakce dávno zemřelých v podobě konverzací. Aktivuje se řada stresových zkušeností a nevyřešených záležitostí s propisem do našich snů. Tyto sny mohou být podvědomě vyvolávány ve značném časovém předstihu. Prakticky sny avizují to, co oči vidí, ale mozek to zatím nestihl zpracovat.

Foto: Freepik

6. Sen o zkouškách
Sny o absolvování zkoušek nebo testů jsou běžnou záležitostí. Test ve snu může odhalit základní strach z nezdarů.

„Zkoušky jsou stresující situace, kdy se musíte vypořádat se svými nedostatky. Sny o neúspěchu, pozdním příchodu na zkoušku nebo nedostatečné přípravě naznačují, že se necítíte dostatečně připraveni na nástrahy každodenního života.“

7. Sen o nevěře
Sen o nevěře vašeho manžela nebo romantického partnera může být nesmírně stresující. V některých případech mohou lidé dokonce začít pochybovat, zda by sen mohl být skutečný. Znamená sen o nevěře, že se to může stát? Nebo že se to už děje?
I přesto, že tyto sny mohou odrážet váš strach z nevěry, pravděpodobně to neznamená, že vás váš partner podvádí nebo bude podvádět.

„Je to další ‚co kdyby‘ sen, který testujete hranice reality. Sny o nevěře naznačují problémy s důvěrou, věrností a komunikací ve vztahu. Pokud vy nebo váš partner jste nevěrní ve svém snu, jeden z vás v současnosti nesplňuje očekávání druhého v rámci vztahu.“

8. Sen o létání
Mnoho lidí zažívá sny o létání. Sny o létání mohou být vzrušující a dokonce osvobozující, ale také mohou být strašidelné (zejména pro ty, kteří se bojí výšek).
Sny o létání obvykle mají dva odlišné aspekty. Mohou reprezentovat pocity svobody a nezávislosti, ale také mohou naznačovat touhu utéct nebo uniknout ze skutečnosti.


„Létání samo o sobě se vyskytuje nejčastěji a odkazuje na nezávislost a svým způsobem pocit svobody z létání. Ale protože létání často probíhá v pozitivní atmosféře radosti, mohou také odrážet vaši sexualitu nebo fyzickou intimitu. Zejména aspekty, které vyjadřují svobodu od sociálních norem a omezení.“

9. Sen o těhotenství
Interpreti snů často naznačují, že sny o těhotenství symbolizují vše od kreativity až po strach. Sny o těhotenství mohou někdy vyjadřovat obavy ženy z toho, že nebude dostatečně dobrou matkou.
Sny o těhotenství naznačují, že snící rozvíjí některé oblasti svého potenciálu nebo prohlubuje vztahy. Tyto sny mohou také naznačovat blížící se těžké časy.

Existují další témata snů, která se často objevují, například:

 • Objevování nových místností nebo průchodů
 • Nevhodné činnosti
 • Neschopnost něco najít
 • Pozdní příjezd na místo
 • Přibližující se obrovská vlna
 • Hledání peněz, chaotické hledání čehokoliv
 • Padání nebo létání
 • Útoky zvířat, ohně
 • Rozhovory s osobami
Foto: Freepik

ČASTO SE OPAKUJÍCÍ OTÁZKY

· Co znamená, když sníte o konkrétní osobě?

Podle Carla Junga mohou sny o lidech, kteří vám jsou blízcí nebo jsou pro vás důležití, odrážet vaše skutečné emoce a pocity k těmto osobám. Pokud naopak sníte o lidech, se kterými jste v žádném vztahu (třeba o osobě z minulosti) nebo o neznámých, tyto postavy ve vašem snu mohou mít symbolický význam.

Sigmund Freud k tomu dodává, že kontext, ve kterém se tato osoba ve snu objevuje, může také mnoho napovědět. Například pokud ve snu vidíte své rodiče, které byste asociovali s králem a královnou, může to signalizovat váš hluboký respekt k nim.

· Jak přesné jsou interpretace snů?

Přesnost výkladů snů je obtížné určit, protože jejich význam je velmi individuální a subjektivní. Každá osoba může mít pro stejný sen odlišný význam. Interpretace snů se také liší podle toho, jaké významy jim přisuzujeme, což může být také od osoby k osobě různé.

· Proč jsou interpretace snů důležité v psychoanalýze?

Teorie interakce snění ukazuje, že sny odrážejí fyziologické a psychologické procesy, které se v nás odehrávají. Mohou také poskytnout cenné informace o našem myšlení a emočním stavu. Psychoanalytici mohou tyto informace využít k hlubšímu pochopení nevědomých procesů v naší mysli.

· Co znamenají erotické sny?

Erotické sny jsou často odrazem našich sexuálních myšlenek a fantazií, které nás napadají během dne. Čím častěji o sexu přemýšlíme, tím více se nám mohou zdát takové sny. Někteří lidé také tvrdí, že erotické sny mohou signalizovat touhu po sexuálně stimulujících situacích. Je to ale běžné, neboť většina lidí se přiznává, že občas má sny erotického charakteru.

· Co znamenají opakované sny?

Opakované sny často vypovídají o naší frustraci z nesplněných psychologických potřeb. Mohou se také objevovat po velmi stresových událostech, jako je například posttraumatická stresová porucha.

· Co znamenají živé sny?

Extrémně živé nebo intenzivní sny mohou být v některých případech výsledkem těžkého traumatu. Zvýšený počet těchto snů může ovlivnit také nadměrná fyzická námaha, stresové výkyvy, nespavost nebo somatizace.

Slovo od TERAPEUTA na závěr.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Shodují se některé z těchto interpretací s vašimi sny? Pokud ne, nezoufejte, protože vaše sny jsou jedinečné a velmi osobní. Pravděpodobně odrážejí vaše současné starosti a zkušenosti.

Jak analyzujete sen? Prvním krokem by mělo být zapsání všeho, co si po probuzení pamatujete. Sny rychle zapomínáme, takže je nejlepší si je okamžitě zaznamenat. Poté se zamyslete nad tím, co by obsah snu mohl ve vašem životě znamenat. Jaké asociace ve vás vyvolává? Jaké pocity ve vás probouzí? Často zjistíte, že váš sen odráží události nebo obavy z vašeho bdícího života.

Je možné, že si sny nepamatujete? Ano, je to možné, protože většina lidí je v době probuzení v nedostatečné konsolidaci paměti. Dále za „děravou pamětí“ může stát také nedostatek hormonu, který ovlivňuje paměť. A v neposlední řadě se může jednat o signalizaci toho, že některé záležitosti včetně zdravotního stavu nejsou zcela v pořádku.

Ave poustevníci!

Foto: TERAPEUTA - duševní rehabilitace, www.terapeuta.cz

TERAPEUTA - duševní rehabilitace

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz