Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Kdo ochrání učitele? Stoupající agrese rodičů i žáků zůstává bez odezvy

Foto: pixabay.com

Napadení slovní i fyzické. Urážky, výhrůžky, ponižování. Učitelé jsou čím dál častěji terčem agrese – od žáků i rodičů. Škola je ale nechává v tom samotné.

Článek

Kdo ochrání učitele?

Učitelé měli dříve ve společnosti přirozenou autoritu. Dnes se čím dál častěji setkávají s ponižováním, výhrůžkami a agresí – a to nejen od žáků, ale i jejich rodičů. Problémem není jen samotné chování, ale hlavně to, že škola často nezasáhne. Mlčí vedení, mlčí zřizovatelé. A pedagogové zůstávají bez pomoci.

Když se rodič rozjede

Slovní napadání před ostatními dětmi, výhrůžky právníky, vyřvávání na chodbě školy nebo šíření pomluv na sociálních sítích. Pro některé rodiče se stal učitel veřejným nepřítelem číslo jedna. Stačí špatná známka nebo kázeňské opatření – a strhne se lavina. A místo toho, aby vedení školy agresora zastavilo, často učiteli doporučí „to neeskalovat“. Výsledek? Demotivace, frustrace, odchody ze školství.

Žáci bez hranic

S agresí od žáků se dnes potýkají i učitelé na prvním stupni. Děti křičí, odmítají spolupracovat, ničí majetek školy. Učitel ale nesmí dítěti odebrat mobil, nesmí ho vykázat z hodiny, nesmí zvýšit hlas – jinak riskuje stížnost od rodiče. A celý kruh se uzavírá.

Ticho školního vedení

Jedním z největších problémů je nedostatečná podpora ze strany vedení škol. Mnoho učitelů popisuje, že když se obrátí s problémem na ředitele, setkají se s odpovědí ve stylu: „Zkus to řešit v klidu“ nebo „Nerozviřuj to“. Důvod? Ředitelé se často bojí konfliktů se zřizovateli nebo ztráty „dobré pověsti školy“.

Právní vakuum

České zákony sice umožňují trestat napadení veřejného činitele, ale většina učitelů nemá chuť tahat se s rodiči po soudech. Navíc se obávají, že jim to v kolektivu spíš uškodí. Není vytvořený žádný jednoduchý a funkční mechanismus, jak by se škola mohla učitele okamžitě a účinně zastat.

A pak se divíme, že nejsou učitelé

Z veřejných diskusí a politických prohlášení se často zdá, že hlavním problémem školství jsou peníze. Jenže ani 150% platu nevyváží pocit, že vás nikdo neochrání, když vám někdo nadává, uráží vás nebo vám vyhrožuje. Skutečným důvodem, proč učitelé odcházejí, je narůstající frustrace z prostředí, ve kterém nejsou respektováni – ani vedením, ani rodiči, ani dětmi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz