Hlavní obsah
Názory a úvahy

Dávání obálek pod stromeček není o praktičnosti, ale o lenosti

Foto: Seznam.cz

Češi tradičně pořádají hon na povánoční slevy. Zájem je prý vyšší než minulý rok. Stále častěji si totiž lidé pod stromeček darují peníze.

Článek

Nedávno jsem v televizních novinách zaznamenala reportáž o tom, jak lidé berou obchody po Vánocích útokem. „Peníze potřebují všichni, Ježíšek to ví a tak spousta Čechů našla pod stromečkem místo zabalených dárků obálku plnou peněz,“ znělo hned v úvodu. Prý se tak Ježíšek vyhne nevhodným nebo nechtěným dárkům.

Je známo, že po vánočních svátcích vyrukují obchodníci se slevami, na které Češi slyší. Tak nějak jsme si na to už zvykli. Potvrzují to i obchodníci, kteří zaznamenali rekordní zájem. „Povánoční výprodeje začaly pro nás 30. prosince a pokračují až do dnešních dnů. Ve srovnání s loňským rokem sledujeme opravdu větší zájem až o 70 procent. To, co sledujeme, je větší využívání dárkových voucherů,“ potvrdil růst zájmu například Michal Vodák z Notina.​ Většina slev potrvá až do konce ledna, takže pokud zvažujete nákupy, ještě máte čas.

Peníze se tedy zřejmě staly oblíbeným dárkem. A když už si lidé dají tu práci a něco pod ten vánoční stromeček zabalí, nejde o levnou záležitost. Letos prý Češi utratili za vánoční dárky více než loni. Kupní síla zákazníku je tedy vyšší, než se možná čekalo.

Lidi si kolem svátků prostě rádi dopřávají. A když neřeší dárky, řeší letní dovolené. Když jsem mezi svátky procházela nákupním centrem, nejvyšší šrumec byl právě v cestovních kancelářích. Dovolená u moře je něco, co si mnoho lidí nedokáže odepřít.

Když tak vidím současný obálkový trend, říkám si, zda to není škoda. Také mám zkušenost s nevhodnými dárky, ale tak nějak vždy, když jsem nedostala to, co jsem si přála, nebo co by se mi hodilo, snažila jsem se ocenit to, že si někdo dal tu práci přemýšlet nad tím, co bych si tak mohla přát.

Vyrůstala jsem ve skromných podmínkách a s drahými dárky se to u nás nikdy nepřehánělo. Vždy jsem se každému snažila dát dárek. Přišlo by mi to líto, kdyby byl někdo, kdo pod stromečkem dárek nenajde. A tak jsem jako dítě i něco vyrobila, nebo jsem babičce zabalila třeba obyčejné mýdlo. Dodnes si pamatuji, jak mému staršímu bráchovi udělalo radost, když jsem mu k Vánocům dala jeho oblíbené rumové pralinky. Dělalo mi radost, že on má radost. Vím, jak to může být někdy náročné pro někoho něco vymyslet a pak vše zabalit.

Stále si myslím, že Vánoce by měly být o drobných radostech, skromných dárcích, kterými dáte blízkým najevo, že vám na nich záleží. A i když to není úplně ono, ta snaha je na tom ten největší dárek. Alespoň tak to vnímám já.

Ale každý to má jinak. To jsem pochopila, když jsem se vdala a každoročně jezdila na vánoční rodinné návštěvy k tchýni a tchánovi, kam se sjížděla rodina. Má snaha dělat ostatním radost narazila na obálkový systém. Zprvu jsme si dávali dárky, ale když vidíte u některých členů rodiny, že si dárek ani neprohlédnou, prostě ho odloží za sebe a k tomu přidají otrávený výraz, pochopíte, že některým lidem je opravdu těžké se zavděčit. A když pak tito jedinci navrhnou, že bude lepší, když si dárky dávat nebudeme, že dárky mají smysl jen pro děti, tak je to jako by vám někdo řekl: „No, ty se už radši ani nesnaž, jsi marná.“ A tak dospěláci přešli na obálky. Což mi přišlo tak trochu neosobní.

Je pravda, že je s tím o mnoho méně práce než s dárky. Nemusíte nic vymýšlet, chodit po obchodech, pak to zabalovat. Ušetříte mnoho času. Nicméně jsem asi divná, ale mně když na někom aspoň trochu záleží, tak si ten čas pro něj ráda najdu.

Obálky jsou praktické. Jen si myslím, že více než na Vánoce se hodí k jiným příležitostem. Třeba ke svatbě. Když se vdávala, měla jsem čerstvě po škole. Po svatbě jsme se stěhovali kvůli manželově práci do jiného města, takže se nám hodila každá koruna. Svatba, stěhování, vybavení bytu, to něco stojí a každý začátek je těžký. Požádali jsme proto svatební hosty o obálky, případně, pokud nám nechtějí dát peníze, tak třeba nějaký poukaz. Většina hostů nám pak skutečně dala obálku s penězi, za což jsme byli vděční. Nicméně se našel i někdo, kdo zvolil variantu poukazu. Nejkurióznější mi v té době přišel poukaz do knihkupectví. Švagr prý nechtěl, abychom darované peníze projedli za rohlíky, a tak zvolil poukaz. Jistě to s námi myslel dobře, jako vždy, nicméně když si zařizujete místo k životu, kniha nebývá to, co v ten okamžik nutně potřebujete. Poukaz jsme tedy využili o něco později.

Každému vyhovuje něco jiného. Obálky někdy mají svůj význam, třeba v situaci, kdy peníze dotyčný člověk potřebuje. Určitě se člověk vyhne nevhodným dárkům. Mně však místo obálky udělá větší radost třeba ručně namalovaný obrázek, nejen od mých dětí.

Zdroje:

1) Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/591495-obchody-hlasi-obri-zajem-o-povanocni-slevy-na-dracku-jde-obleceni-i-hracky?campaignsrc=tn_clipboard

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz