Hlavní obsah
Aktuální dění

MDŽ býval za „totáče“ pro umělce z Prahy zlatý důl. Na oslavě ženství se vydělává i dnes

Foto: Unsplash (Silvia Rossana Garavaglia)

Mezinárodní den žen má mnoho lidí spojeno s minulým režimem, kdy tento den patřil ke stěžejním svátkům. Na počest žen se to kulturními akcemi jen hemžilo. Zisky měla nejen květinářství, ale i umělci.

Článek

Oslavy MDŽ byly u nás jakousi odměnou ženám za jejich práci. V očích režimu byly ženy hodnoceny jako budovatelky socialismu, matky i hospodyňky, kterým je alespoň jednou za tok nutné poděkovat a obdarovat je karafiátem či nějakou sladkostí. Přinesení květiny manželce, mamince, přítelkyni, sestře nebo kolegyni bylo téměř povinností. Pamětníci si jistě pamatují, jak se 8. března tvořily před květinářstvími dlouhé fronty.

K tomuto dni se pojila i určitá oficialita. Na Pražském hradě probíhalo setkání delegace vybraných žen s prezidentem, nejvyššími představiteli vlády a komunistické strany. S vybranými ženami pak probíhaly rozhovory na téma, čím si setkání s prezidentem zasloužily. Zkrátka bylo třeba ženy jakožto budovatelky socialismu viditelně pochválit.

Většina společnosti ale tento svátek pojímala jako oslavu ženství. Mapují to například dochované zábavné pořady věnované dni žen. V televizi vystupovalo mnoho známých herců a zpěváků, kteří gratulovali ženám k jejich významnému dni. Vyzdvihovali ženy za jejich schopnost vytvářet domov. „Přál bych ženám, aby bylo pro ně snazší nakupování a shánění základních potřeb, aby jim zbyl čas na návštěvu kina nebo divadla,“ prohlásil například Radovan Lukavský. Jiní do gratulace vpravili více romantiky. „Věřte mi, kdybych měl růží celý stoh a tisíc srdcí z perníku, vše bych vám rozdal, kdybych mohl. Mám tu však jenom muziku, pár zpěváků a vroucí přání, aby váš táta, manžel, hoch vás měli rádi do skonání,“ přál ženám v roce 1973 Josef Zíma.

Umělci ženám gratulovali nejen prostřednictvím televizních obrazovek, ale také na mnoha kulturních akcích, které se konaly snad v každém městě a vesnici. Není proto divu, že si v onen den mnozí přišly na pěkné peníze. Někteří zvládli i čtyři vystoupení, což znamenalo, že si za pouhý den vydělali víc, než co lidé průměrně vydělávali za celý měsíc. Například v roce 1982, kdy průměrný měsíční plat činil 2 500 korun, si umělec, který zvládl čtyři koncerty, mohl přijít na 3 200 korun. „Když slyším, jak někteří kolegové s odstupem let naříkají, že to na zbohatnutí nebylo, neříkají pravdu. Špatně jsme se rozhodně neměli. Měli jsme zhruba třicet vystoupení za měsíc, vždy dvojáky, jedno odpoledne, jedno večer. A když bylo MDŽ, stihli jsme i čtyři vystoupení. To byl nejlepší kšeft z celého roku,“ prozradil webu Prima Ženy zpěvák Vítězslav Vávra.

Ačkoliv éra komunismu u nás pominula, obliba MDŽ zůstává. Potvrzují to navýšené tržby restaurací a obchodů s potravinami nebo květinami. Výdaje spojené s oslavou MDŽ se mohou poměřovat s celkovými výdaji spjatými s Valentýnem. Na oblibu MDŽ poukazují nejen útraty Čechů, ale i data z průzkumu agentury STEM/MARK, podle kterých si v Česku MDŽ připomíná více než čtvrtina dospělé populace.

Pro některé je MDŽ socialistický svátek, jiní jej vnímají jako den, kdy je potřeba připomínat rovnoprávnost. „Dosáhly jsme toho jako ženy hodně, ale zdaleka to není rovnoprávnost a rovnoprávné postavení. To je důvod, proč si ten svátek musíme dál připomínat a pracovat na tom,“ uvedla před pár lety ředitelka Gender Studies Helena Skálová. Upozorňovala na platovou nerovnost mezi muži a ženami, na to, že mnoho žen se po rodičovské dovolené nemůže vrátit zpět ke svému původnímu zaměstnavateli a také na alarmující data ukazující, až z 96 % jsou obětí domácího násilí ženy.

Bohužel, mezi výplatnicemi žen a mužů jsou stále rozdíly. Stále tu máme zakořeněné určité stereotypy. Platové nerovnosti by měl pomoci napravit nový zákon, který má začít platit příští rok. „Od roku 2026 budou platit nová pravidla v odměňování pro společnosti s více než 100 zaměstnanými. Ty budou muset sledovat rozdíly v odměňování mezi muži a ženami na srovnatelných pozicích, a pokud nerovnost přesáhne pět procent, zavést opatření k nápravě,“ tvrdí gestorka projektu Rovná odměna Lenka Simerská.

Většina lidí dle mého názoru MDŽ slaví čistě jako Den žen. Vnímají to jako příležitost, kdy mohou udělat ženám ve svém okolí radost nějakou drobností. A ženy si někdy dělají radost i samy. Nečekají, až to někoho napadne. Například v Portugalsku tento den slaví ženy tak, že muže nechají doma a jdou se bavit na večírky nebo si jdou užít klidnou večeři v restauraci.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz