Článek
Jelikož se letos politikům plošně navýšily platy o 6,9 procenta, polepší si finančně také prezident Petr Pavel. Ovšem jemu se fakticky celková částka sníží, neboť část jeho náhrad připadne jeho manželce Evě Pavlové. V minulém roce pobíral s náhradami 658 700 korun měsíčně, od Nového roku je to „pouze“ 593 100 korun. První dámě připadne od 1. ledna 2025 částka 101 400 korun měsíčně.
Pro srovnání, řadoví politici si letos měsíčně polepšili o více než deset tisíc korun, nově pobírají 166 400 korun. Ministři jsou na tom o chloupek lépe, těm se navýšil plat s náhradami o necelých 16 tisíc na 239 400 korun.
Revoluční změnu, která umožnuje první dámě vyplácení třetiny toho, co je na výdaje spojené s výkonem funkce vypláceno prezidentovi, připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Je to vůbec poprvé v historii, co bude funkce první dámy finančně ohodnocena. Nově by se jí mělo započítávat také důchodové a zdravotní pojištění, což dosud řešeno nebylo.
Před tím, než vláda novelu zákona o platu představitelů státní moci schválila, rozvířila se mezi lidmi diskuze, zda by Eva Pavlová měla nějaké peníze vůbec dostávat. Ozývaly se hlasy, že manželé Pavlovi pobírají důchod a rentu z dob vojenského povolání, takže jejich finanční situace je již tak velmi dobrá. Možná došlo ke komunikačnímu šumu, ale veřejnost si odměňování první dámy vysvětlila tak, že by částka, kterou by měla měsíčně dostávat, měla jít ze státního rozpočtu. Tedy, že by to mělo být něco navíc k tomu, co již pobírá prezident Petr Pavel. To mnoho lidí neslo s nevolí. K tomu se vyjádřil prezident na svém Instagramu: „Nikdy jsem nežádal navýšení finančních prostředků, naopak můj návrh zněl, aby část mých náhrad byla snížena a převedena na manželku, tak aby ona mohla plnohodnotně vykonávat svou práci a nebyla závislá na manželovi.“
Petr Pavel se k ožehavému tématu vyjádřil také během své návštěvy jižní Moravy. Prý mu nešlo o navýšení prostředků ze státního rozpočtu pro Hrad, ale o odstranění nespravedlnosti. „Pokud se někomu nelíbí to, že já se chci se svou ženou podělit o náhrady, pak to asi nedělají ani doma, ale já si myslím, že je to správné,“ uvedl. „Manželky prezidentů - a to se samozřejmě netýká pouze aktuální první dámy - neměly dobu, kterou strávily často velice náročnou prací, ani započítávanou do důchodu, neměly zdravotní a sociální pojištění a myslím si, že ve 21. století bychom takovouhle systémovou chybu měli napravit,“ dodal Pavel.
Manželka prezidenta se dle zvyklostí objevuje při slavnostních příležitostech, pracovních cestách a má i svůj vlastní program. Nicméně její pozice není oficiálně nijak definována ani ohodnocena. Není ani volená. Což byl jeden z argumentů, proč by neměla být odměňována. Nicméně když probíhají volby na hlavu státu, obvykle se řeší i jeho žena, se kterou jsou dělány rozhovory, a už v této fázi svého muže reprezentuje. Když volíme prezidenta, volíme s ním i jeho partnera/partnerku.
Role první dámy je velmi náročná a časově vytížená. Nedá se skloubit s běžným zaměstnáním.Nemyslím si, že je správné, aby se na její činnost přihlíželo jako na něco, co se nemusí honorovat. Jak je u nás zvykem, manželky často vykonávají mnoho práce, zejména té domácí práce, která není ohodnocena. Tak proč by to u první dámy mělo být jinak, že? A to, že pobírá výsluhy, s tím přeci nesouvisí. Touto optikou by důchodci neměli dostávat žádnou výplatu, když si chodí k důchodu přivydělat. Vždyť už od státu dostávají peníze, tak proč by měli dostávat něco za svou práci.
Někteří i zpochybňují důležitost její činnosti. Jak podotkl bývalý mluvčí prezidenta Ladislav Špaček, role první dámy je nezastupitelná a má svůj význam. „Je hostitelkou svého protějšku. A když jede na státní návštěvu do zahraničí, tak se účastní spolu s tamní první dámou třeba charitativních akcí. V případě, že by tam chyběla, šlo by o anomálii, která vyvolá pozornost a disharmonii v diplomatických vztazích.“ Je to prostě reprezentační činnost, která není doceněna.
To, že se prezident chce podělit o své náhrady se svou ženou je snad v pořádku. Vždyť i z pohledu zákona mají mít manželé stejnou životní úroveň. Existuje vyživovací povinnost mezi manžely. Eva Pavlová by tedy měla mít obdobný životní standard jako její manžel. Nepochybuji o tom, že se v soukromém životě Petr Pavel o své příjmy s manželkou spravedlivě dělí. Někdo by řekl, tak ať si ty náklady vyřeší v soukromí a neotravují s tím veřejnost. Ale jde o princip. Proč, když vykonává po jeho boku práci, se kterou jsou spojené určité náklady, proč by měla být závislá na tom, co jí manžel dá? Není jeho podřízenou, je jeho rovnocennou partnerkou. Pokud vykonává nějakou činnost pro stát, měla by být za ni adekvátně ohodnocena.
Zdroje: