Článek
Boj proti nespravedlnosti a lidské chamtivosti, to je to, oč v této klasické pohádce na motivy Boženy Němcové běží. Pohádka je krom vtipného scénáře výjimečná i tím, že jednou z hlavních postav je charakterní čert, který je tak trochu pometlo. Je to prostě Janek! Pekelná pohádka sice svým názvem avizuje, že s čerty nejsou žerty, ale opak je pravdou. Skvělou atmosféru pekla podtrhuje postava Lucifera, kterého tak výtečně hraje Karel Heřmánek. Pekelný kníže budí respekt, ale je zároveň spravedlivý. Jak se říká: „Peklo není žádný holubník!“ a co peklo schvátí, to už nenavrátí.
Neumím si v roli Lucifera představit jiného herce, než právě Karla Heřmánka. Možná je to jeho rysy, kterým dominuje výrazný nos, nebo jeho nezaměnitelným hlasem, který moc dobře známe z dabingu. Každopádně když si jej pro tuto roli v roce 1984 vybral režisér Hynek Bočan, udělal dobře.
Karla Heřmánka si lidé díky této roli zamilovali. Když letos v létě (24. srpna) médii prolétla zpráva, že Karel Heřmánek spáchal sebevraždu, mnohé to upřímně zasáhlo. Těžko se věřilo informaci, že herec proti sobě obrátil zbraň. Stalo se tak na střelnici Placy ležící zhruba 10 kilometrů od Příbrami. „Všechny okolnosti si řeší policie. Technicky bylo za nás vše v pořádku, u střelby byl přítomný instruktor. Byla to vůle klienta, takové věci se nedá zabránit,“ řekl v létě pro iDNES.cz jeden z majitelů střelnice. Přitom se ví, že herec nebyl příznivcem zbraní. Před 12 lety v jednom rozhovoru uvedl: „Jsem pacifista i v reálném životě, nemám rád střelné zbraně. Pistole jedině na sebevraždu.“ Když se člověk na jeho slova zpětně podívá, mrazí ho v zádech. Stejně tak z jeho dalšího vyjádření v onom rozhovoru: „Pokud bych o sebevraždě uvažoval, tak bych radši zvolil pistoli než seskok z mostu. Ale je to jenom akademická debata. Tyhle úvahy nemám.“
Je otázkou, co herce v jeho 76 letech vedlo k takovému kroku. Hovoří se o tom, že za tím mohl být jeho zhoršující se zdravotní stav. Kromě zánětu trojklaného nervu a problémů s kyčlí i páteří, měl mít podle zdroje deníku Blesk také rakovinu. Tu mu měli lékaři objevit před rokem v ústech. „Byla to strašná rána. Nabalilo se to k problémům s kyčlí a páteří, pak se prý ještě přidal zánět trojklaného nervu. Ale Karla do kolen dostala rakovina,“ uvedl údajně zdroj z divadla. O jeho špatném stavu, kdy na herci bylo znát vyčerpání, hovořila také režisérka seriálu Mozaika, Jasmina Blaževičová. Podle ní Heřmánek sice vtipkoval, ale mezi jednotlivými záběry potřeboval odpočinek.
Karel Heřmánek dostál svým slovům a rozhodl se odejít z tohoto světa. Zanechal tady po sobě 5 dětí. Kristýnu a Karolínu z prvního manželství a 3 syny z druhého manželství. Jeho syn Karel Heřmánek mladší kráčí v otcových stopách a taktéž jej známe z televizních obrazovek. Známý je především díky roli mladého lékaře Radka Pokorného v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2.
Kromě filmování, kdy zazářil například ve filmech - Krakonoš a lyžníci, Fešák Hubert nebo Smrt krásných srnců, se věnoval také dabingu a divadlu. Byl ředitelem Divadla Bez zábradlí a Městského divadla v Karlových Varech.
Lidé si jej nicméně asi nejvíce spojují právě s pohádkou - S čerty nejsou žerty. Jak se na konci pohádky říká: „Ať už peklo bylo, nebo nebylo, vymyšleno bylo dobře.“ Kdyby peklo nebylo, museli by si jej lidé vymyslet. Musí zde být něco, před čím mají lidé respekt. A Karel Heřmánek tento respekt ztělesňoval. Ať už jej k jeho poslednímu činu vedlo cokoliv, doufám, že je mu nyní už dobře. A také doufám, že stále mezi námi budou lidé, kteří budou vzbuzovat respekt, lidé mající charakter, protože pokud ne, peklo nebude tam dole, ale tady mezi lidmi.
Zdroj: