Hlavní obsah
Názory a úvahy

Petr Fiala by chtěl rodičovství vrátit prestiž

Foto: President Of Ukraine from Україна, Public domain, via Wikimedia Commons

Porodnost klesá tak, že si toho všimli už i naši politici. Zatímco odborníci řeší příčiny nechuti mladých lidí zakládat rodinu, premiér Petr Fiala v tom má zřejmě celkem jasno.

Článek

„Za hlavní překážku založení rodiny považují lidé problém získat samostatné bydlenínedostatek finančních prostředků. Zde by stát mohl pomoci vhodnou prorodinnou bytovou politikou i nepřímou finanční podporou formou snížení daňové zátěže rodičů vychovávajících malé děti (například i formou snížení plateb zdravotního a sociálního pojištění),“ hodnotí Fiala příčiny negativního demografického trendu. Zároveň se zamýšlí nad tím, jak motivovat páry nejen finančně, ale také společensky k tomu, aby se od rodičovství neodvraceli. „A především by bylo potřeba vrátit rodičovství určitou společenskou podporu, prestiž a vážnost. Zdůrazňovat, že dobrá a harmonická rodina je ze společenského hlediska stejně důležitá nebo ještě důležitější než například dobré zaměstnání či nadstandardní finanční příjem. A že rodiče, zejména ženy, které se plně věnují svým malým dětem, zaslouží společenské ocenění a podporu, namísto občasné kritiky, že jsou s dětmi příliš dlouho doma a nepřispívají k rozvoji naší ekonomiky,“ zdůraznil Fiala.

Petr Fiala už asi zapomněl na názor ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, který ještě loni proklamoval, že máme jeden z nejvelkorysejších systémů rodičovské dovolené v Evropě, a to z hlediska délky i placení sociálního pojištění. Hájil tím důvody, proč jsme nenaplnili evropskou směrnici o slaďování rodinného a pracovního života. Každý z rodičů dítěte do 8 let měl dostat dva měsíce rodičovského volna navíc. Vláda z toho vycouvala, protože by to stálo moc peněz.

Premiér se nyní tváří, že jsou rodiny s malými dětmi důležité. Zapomněl nejspíše i na to, jak se loni myslelo na rodiny s malými dětmi a řešilo, kolik se přidá maminkám na rodičovské dovolené, až z toho nakonec vznikl paskvil. Od ledna 2024 došlo k navýšení rodičovského příspěvku o 50 000 Kč, aby se alespoň částečně dorovnala vysoká inflace. Navýšení se nakonec týkalo pouze dětí narozených od ledna 2024. Několik měsíců vláda slibovala navýšení rodičovského příspěvku, ve vládě na toto téma panovala shoda, poslanci však měli problém se domluvit na částce. Rozhodnutí se neustále posouvalo, nervy maminek byly napínány jako kšandy, až nakonec rodinám bylo řečeno, že na navýšení pro všechny děti (jejichž rodič je aktuálně na rodičovské dovolené) není dostatek peněz. K tomu ještě zkrátili dobu čerpání rodičovského příspěvku ze 4 na 3 roky.

Nejspíše se panu Fialovi vykouřilo z hlavy i to, že jeho vláda zrušila školkovné a že stále není dořešené sousedské hlídání, které mělo původně fungovat od začátku roku 2024.

Pan ministr Jurečka by nejspíše oponoval, že podpora rodin je štědrá, díky možnosti čerpání dotačního programu Oprav dům po babičce. „V rámci tohoto programu mohou domácnosti čerpat formou dotace a velmi zvýhodněného úvěru peníze na zateplení a rekonstrukce svých domů. Za každé dítě přitom bude k podpoře přičteno 50 tisíc korun. To je pro mnoho rodičů, kteří mají aktuálně děti již starší než čtyři roky, daleko smysluplnější, cílenější a rozsáhlejší pomocí než rodičovský příspěvek. Jedná se o efektivní nástroj, který navíc nepůjde k tíži státního rozpočtu, protože to jsou peníze, které máme jako příjem z Evropské unie,“ chlubil se Jurečka minulý rok. Tato podpora zní opravdu dobře, nicméně dle mého názoru se jedná o podporu bohatých. Kolik lidí má to štěstí v podobě podpory své rodiny a vlastnění rodinného domu?

Nedostupnost bydlení, vysoké náklady na péči o děti, to jsou jistě faktory, které ovlivňují rozhodování, zda jít do rodičovství, které je vyčerpávající a společensky podhodnocené. Stoupá počet lidí, kteří nechtějí mít nikdy děti. Je to z různých důvodů. Mohou to být ekonomické důvody, jiní za tím vidí spíše pohodlnost. Každopádně už se konečně ukazuje, že být mámou není jen sezení u kávičky a užívaní si dlouhé dovolené s roztomilým spícím miminkem. Je hezké, že si konečně politici všimli, že být mámou je činností srovnatelnou s finančně ohodnocenou prací. Je otázka, zda vláda kromě řečí s tím také bude něco dělat. Pouhé pochlebování maminkám, že si zaslouží společenské ocenění a podporu, namísto občasné kritiky stačit nebude. V roce 2025 proběhnou volby do Poslanecké sněmovny, takže by se mohlo konečně od řečí přejít k činům.

Anketa

Jak by bylo dobré podpořit rodiny s dětmi?
Už nic. Pomoc rodinám s malými dětmi je dostatečná.
4,6 %
Bylo by vhodné navýšit rodičovský příspěvek.
1,5 %
Zajistit dostatek školek, aby ženy mohly dříve do práce.
4,6 %
Pomoci pracujícím rodičům, tedy snížit daňovou zátěže rodičů.
29 %
Zaměřit se na problematiku nedostupnosti bydlení, řešit startovací byty, umožňovat výhodné půjčky pro mladé rodiče.
59,5 %
Především je třeba ženy na mateřské dostatečně chválit.
0,8 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 131 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz