Článek
Český realitní trh se jen hemží realitními makléři. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat z roku 2017, byl počet obyvatel na jednoho realitního makléře v ČR poloviční oproti průměru Evropské unie. V té době bylo v Česku 909 lidí na makléře, průměr za EU byl 1653. Uvádí se, že v Německu je počet obyvatel na jednoho makléře desetkrát vyšší než u nás.
Dlouhou dobu tuto profesi mohl dělat v podstatě kdokoliv. Makléři nemuseli mít k výkonu své profese odbornou kvalifikaci nebo odbornou praxi. Není divu, že se mezi nimi objevili i nesolidní lidé, kteří na onu profesi vrhli špatné světlo. Nespokojenost zákazníků se celkem rychle rozšířila. Před 8 lety provedla společnost Zdravá nemovitost průzkum, ze kterého vyplynulo, že pouze 3 procenta lidí, kteří za poslední čtyři roky zakoupili nemovitost, mají o úrovni realitních kanceláří pozitivní mínění.
„Často se například setkáváme s klienty, kteří zakoupili nemovitost s odlišnou výměrou, než jaká byla uváděna v původním inzerátu. Dokonce se stává, že pokud nemovitost nabízí více realitních kanceláří současně, uvádí každá z nich jinou obytnou plochu,“ popsal nespokojenost respondentů Michal Flachs, jednatel společnosti Zdravá nemovitost. Kupujícím také vadilo, že nedostávají kompletní informace o technickém stavu nemovitosti, zejména o jejích vadách.
„Kredit realitního makléře je u nás stále nízký a spousta klientů vnímá makléře jako nutné zlo. Myslím si, že je to tím, že spousta makléřů pracuje hlavně pro provizi a nepracuje pro klienta,“ uvedl v roce 2017 výkonný ředitel Reality IQ Ondřej Mašín.
Anketa
Aby se situace na realitním trhu zlepšila, schválila vláda novelu zákona, která mění dosavadní volnou živnost realitního makléře na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Zákon, který platí od roku 2020, přináší i novinku v podobě povinného pojištění odpovědnosti realitních makléřů za škodu, kterou při výkonu své profese případně způsobí. „Cílem je nastavit komunikaci mezi klienty a realitními zprostředkovateli a navrátit prestiž tomuto oboru podnikání,“ prohlásila v roce 2019 ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Je otázkou, zda se obraz realitních makléřů od té doby výrazně zlepšil. Na realitním trhu je totiž poměrně hodně lidí, kteří si svou nemovitost raději zkouší prodat sami. Věří si, že služby, které nabízí realitní kanceláře, dokáží sami zvládnout a tím ušetří. „Prodával jsem dům bez realitky, také jsem uvažoval o realitce, ale když jsem viděl ty astronomické ceny, udělalo se mi zle a myslím, že ji k tomu člověk nepotřebuje. Navíc je s realitkami spojeno tolik podvodů. Začátky byly kruté. Ačkoli jsem do inzerátu napsal, že realitku nechci, neustále mi realitky volaly a přemlouvaly mě, každý den jich bylo několik a dost nepříjemných, dokonce měly tu drzost vlézt mi do domu a předstírat přímého zájemce, vyrazil jsem je, jakmile mi řekly, co jsou zač a prý ten, kdo je tu s nimi je přímý zájemce, asi těžko. Neskutečné! Zájemce jsem našel sám. Sám jsem si napsal smlouvu. Kupující z toho nebyl nadšený, nakonec si sám sehnal právníka a zkontroloval si to. Pak jsem si nechal peníze zaplatit do bankovní úschovy, je to nejlevnější, levnější než notář. Následně jsem vyplnil návrh na vklad do katastru,“ popsal svou zkušenost před rokem jeden z diskutujících na portálu emimino.cz.
Praktiky, kdy realitní makléři „otravují“ prodávající, jež se snaží prodat svou nemovitost bez realitky, nejsou neobvyklé. „Jakmile zveřejníte prodej bytu bez realitky, dostanete se do hledáčku všech realitních kanceláří. Volat vám budou častěji, než byste si přáli – na každý telefonát se zájemcem o koupi připadá devět telefonátů s realitními kancelářemi,“ popsal Vladimír Zuzák z Maxima Reality před 2 roky. Volající makléři často tvrdí, že mají zájemce o danou nemovitost. Přimějí prodávajícího k podpisu zprostředkovatelské smlouvy. Pak ale údajný zájemce náhle mizí a prodávající se stává klientem realitní kanceláře.
Ten, kdo se chce obdobným praktikám vyhnout, chce ušetřit čas i nervy, nechá pracovat realitní kancelář. Musí ale počítat s tím, že si za zprostředkování realitka účtuje nemalé částky. Provize realitní kanceláře se odvíjí od prodejní ceny nemovitosti, její výše se dle Asociace realitních kanceláří České republiky pohybuje v rozmezí od 3 do 6 % plus DPH. V této provizi je obvykle obsažen odhad tržní ceny, marketing, komunikace se zájemci a prohlídky nemovitosti. Dále zajištění právních služeb, advokátní či notářské úschovy, převod nemovitosti v katastru nemovitostí, případná pomoc s vyřízením hypotéky pro kupujícího. V neposlední řadě ke službám RK patří také předání nemovitosti. Kolem prodeje nemovitosti je mnoho činností, přesto profese makléře bývá vnímána jako jednoduchá práce s vidinou rychle vydělaných peněz.
Jsou lidé, kteří by si služby realitní kanceláře raději zaplatili, než aby zkoušeli prodej sami. „Jedině s realitkou. Stačila nám zkušenost, kdy jsme zkusili prodat auto na vlastní pěst (obvykle dáváme do bazaru) a už nikdy víc. Pořád někdo volal, vypisoval, pak se jezdili lidi kolikrát jen kouknout a svézt, pak se pokoušeli vymyslet nesmyslné slevy. U nemovitosti to bude dost podobné, takže ne, děkuju. Můj čas je na tohle fakt drahý,“ napsala v roce 2024 jedna z diskutujících na webu emimino.cz.
Anketa
Využití realitního makléře má jistě smysl pro extrémně vytížené lidi, kteří v ušetřeném čase dokáží vydělat víc, než je provize. Případně pro lidi, kteří prodávají nemovitost mimo své bydliště a řešení prohlídek se zájemci o nemovitost by bylo časově náročné a komplikované. Tito lidé pak musí pečlivě vybírat, kterému realitnímu makléři svěří prodej své nemovitosti. Mezi makléři jsou totiž celkem velké rozdíly. Někteří nemovitost na prodej vůbec nepřipraví, pouze průměrně nafotí a vloží obyčejný inzerát na běžné realitní servery. Smlouvy důkladně nekontrolují, takže jsou v nich i chyby. Pak jsou makléři, kteří ke své práci přistupují poctivě. Nemovitost profesionálně nafotí, připraví plánek nemovitosti, případně virtuální prohlídku. Ví, kde a jak je dobré inzerovat pro danou cílovou skupinu. Správně odhadnou prodejní cenu, obratně komunikují a umí vyjednávat o ceně. Zajistí administrativní a právní stránku prodeje, dohlíží, aby vše proběhlo v pořádku, jsou osobně i u předání nemovitosti. Takový makléř dokáže nemovitost prodat za vyšší cenu i po odečtení provize. Najít spolehlivého a zkušeného profesionála ale nemusí být jednoduché. Už jen samotné vybírání schopného realiťáka s dobrými referencemi zabere nějaký čas.
Pokud máte nemovitost v žádané lokalitě a navíc je v rozumném stavu, prodej by neměl být nijak komplikovaný. V dnešní době, kdy je snadné vytvořit inzerát na realitním serveru a zajistit si za pár tisícovek právní služby u notáře či advokáta, se může prodej i bez RK uskutečnit celkem rychle a bezproblémově. Člověk tak může ušetřit nemalé peníze. Převod nemovitosti není věda. Jsou ale případy, kdy přítomnost zkušeného obchodníka a pomoc finančního poradce může mnohé usnadnit.
Zdroje:
2) https://www.archiweb.cz/n/domaci/na-realitniho-maklere-v-cr-proti-prumeru-eu-pripada-polovina-lidi
7) https://www.maxima.cz/blog/bez-realitky-na-co-si-dat-pozor-pri-prodeji-bez-realitni-kancelare/