Hlavní obsah
Lidé a společnost

V. Ráž (král Miroslav): smrt syna a rozpad manželství kvůli Pyšné princezně

Foto: Národní divadlo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Pyšná princezna po desítkách let zažívá comeback. Ti, co vyrostli na této pohádce, si jistě vybaví jiskření mezi hlavními postavami princeznou Krasomilou a králem Miroslavem.

Článek

Jejich vzplanutí nebylo jen hrané. Možná by to byla krásná love story, kdyby princezna, mladinká Alena Vránová, nebyla tehdy vdaná a sličný král Miroslav, Vladimír Ráž, ženatý. Milostný poměr vyplul na povrch a bylo zle. Manžel Vránové, básník a dramatik Pavel Kohout, nevěru své ženy nedokázal rozdýchat a rozhodl se to mileneckému páru řádně osladit. Pavel Kohout napsal divadelní hru Dobrá píseň o zradě ženy, která se hrála po celé republice. Svému sokovi v lásce psal Kohout i výhružné dopisy. „Kdo je schopen rozvracet manželství, možná nakonec zradí i svou socialistickou vlast. Píši Ti proto, abych Ti řekl jménem svým i svých vrstevníků: Tvé dny končí, Vladimíre Ráži!“ Stalo v jednom z dopisů. Zrodil se skandál, který řešily i komunistické stranické orgány. Naštěstí Rážova kariéra neskončila. Pamatovat si jej můžeme v roli rybáře, nápadníka Marušky z pohádky Byl jednou jeden král (1954), nebo v roli čerta Solferna v pohádce Hrátky s čertem (1956). Kdo neholduje pohádkám, možná si jej pojí s hlasem Old Shatterhanda.

Kariérně na to doplatila Krasolima, Alena Vránová, od které filmoví režiséři začali dávat ruce pryč, takže filmových nabídek měla méně, než by si zasluhovala. „Filmaři se začali bát, pomalu jsem nemohla ani vyjít na ulici,“ popisovala náročné období Vránová. Tou dobou byla ráda, když sehnala roli v oblastním divadle.

Rok 1952, kdy se natáčela Pyšná princezna, hrál v soukromém životě Vladimíra Ráže zásadní roli. V dubnu 1952 zemřel jeho druhorozený syn David. Bylo mu pouhých 8 měsíců. „Vykoupala jsem, nakrmila, odjela do divadla, všichni byli doma, přišla jsem z divadla, ohřála flaštičku a přišla k němu a dítě bylo mrtvé. Vladimír ho odvezl okamžitě do dětské nemocnice a já nikdy nedostala do ruky žádný papír. Prostě konec,“ vzpomínala na tragické období jeho první manželka Alexandra Myšková. Uvádí se, že zemřel na syndrom náhlého úmrtí. O pár měsíců později, v říjnu 1952 navíc zemřela Rážova maminka Anna. K té měl Ráž velmi blízký vztah. Vštěpovala mu lásku k literatuře a poezii. Dle Rážových vzpomínek měla i smysl pro humor: „Když se jí někdo zeptal, co dělají její synové, říkávala: Jeden můj syn je krásný a ten druhý inteligentní.“ Tím chytrým označovala Rážova bratra Mirka, který vystudoval práva.

Není se co divit, že v tak náročném životním období, kterým Ráž procházel, podlehl kouzlu krásné Krasomily, Aleny Vránové. Jak se říká, srdci neporučíš. I ona měla problém jeho šarmu odolat. Vladimír Ráž byl idolem mnoha žen. Ta, která si s ním začala, s tím musela počítat. Stejně jako jeho první manželka Alexandra Myšková: „On okouzloval ženy od 12 do 60 a já věděla, když si ho vezmu, že je budu všechny mít u branky, ale já ho prostě měla ráda. To byl fajn mužský, byla s ním legrace a měli jsme se rádi do konce jeho života.“

Láska mezi Rážem a Vránovou znamenala rozpad dvou manželství. Oba se rozvedli, aby se po utišení skandálu mohli vzít. Následně se několik let snažili o miminko až se jim 4. května 1958 narodila dcera Markéta. Na svou dceru mohli být pyšní. Získala titul doktorky filozofie, ovládala čtyři světové jazyky, živila se jako tlumočnice, po revoluci založila cestovní kancelář. Nicméně v jejím životě nastal zlom kdy propadla alkoholu. Její závislost jí zničila játra i ledviny. Prodělala také mozkovou mrtvici. Vránová se dceři snažila maximálně pomoct. Dokonce jí nabídla svou ledvinu s podmínkou, že začne abstinovat. Marně. Její dcera nakonec skončila jako bezdomovkyně. Zemřela v 55 letech na Štědrý den.

Velká láska Rážovi a Vránové nevydržela. Když bylo jejich dceři Markétě 18 let, požádala Vránová o rozvod. Jeho poslední manželkou se stala o 28 let mladší Olga, se kterou měl dceru Veroniku, která se narodila bez levé ruky. Tehdy bylo Rážovi už 57 let, když přišla na svět. Přesto se jí snažil maximálně věnovat a jeho dcera na něj vzpomíná s láskou: Byl úžasný, spravedlivý, chytrý, férový, rozumný… Jako král Miroslav. Často ho k němu připodobňuji. Myslím si, že i jedna z Miroslavových moudrých vět: ‚Před nikým se neponižuj, nad nikým se nevyvyšuj,‘ mu byla vlastní, což je velmi obdivuhodné. Zvlášť v dnešní době, kdy některé začínající hvězdy mají takové manýry, že nedokážou ani odpovědět na pozdrav. V tomhle byl tatínek velice striktní. Jeho chování ať už k ženám, fanouškům nebo k rodině bylo krásné.“

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz