Článek
Můj soukromý tip je, že se po prvním kole dostane na jednu z vybraných škol 92 až 93 procent uchazečů. Vycházím přitom z letošních a loňských dat MŠMT a ČŠI, které máme od loňska díky systému DiPSY. Loňské číslo se blížilo dokonce 94 % přijatých po 1. kole, což byl vlastně po letech veliký úspěch. Především oproti tomu, co rodiny zažívaly dlouhá léta předtím s papírovými přihláškami, kdy měly jen dvě volby a pak obíhaly školy s takzvaným zápisovým lístkem. Ale to už naštěstí není pravda.
Po 1. kole by se na nějakou z vybraných škol mohlo dostat 92 až 93 % deváťáků
Proč letos předpokládám číslo přijatých po 1. kole o trochu nižší? Vloni bylo totiž přihlášek na střední školy s maturitou o něco méně (zhruba o 4 tisíce). Čili i úspěšnost přijetí v 1. kole bude zřejmě o něco málo nižší. Pokud tedy předpokládám úspěšnost umístění deváťáků kolem 92 až 93 procent, do druhého kola by podle mých odhadů šlo zhruba 7 a půl tisíce dětí.
Výjimku bude tvořit téměř jistě zase Praha, kde vloni po 1. kole bylo přijato jen 84 % deváťáků. Letos bych si podle dat školní inspekce a ministerstva, která lze prohlížet na webových stránkách vzdelvavnivdatech.cz, tipovala ještě o 4 procenta méně, tedy že bude v Praze na jednu ze tří škol přijato jen kolem 80 % deváťáků. A pětina tudíž půjde do druhého kola.
Pro mnoho dětí bude ale taky hodně důležité, jestli se dostanou na svoji vysněnou školu. Tedy na volbu číslo jedna. Tady bude procento úspěšných ovšem o dost menší. Vloni to bylo podle údajů MŠMT průměrně za celou republiku 75 %, ale tady byly mezi regiony rozdíly ještě větší. Nejhůř na tom byla opět Praha, kde každý druhý musel školu první volby oželet a spokojit se se školou jinou, ale například v takovém kraji Vysočina nebo v Ústeckém kraji se na školu první volby dostalo 80 % uchazečů.
Na školu první volby bude asi nejobtížnější se dostat v Praze a Libereckém či Pardubickém kraji
Letos podle údajů, které jsem získala díky datovým sestavám Cermatu a porovnala je, bude pro budoucí studenty zřejmě nejobtížnější dostat se na školu první volby v Praze, dále v kraji Libereckém a Pardubickém, kde jsou největší rozdíly mezi počty míst a počty uchazečů, kteří si školu označili jako první volbu. A naopak nejvíce spokojených deváťáků se pravděpodobně objeví v krajích Vysočina, Ústeckém a Zlínském.
Následující vygenerovaná tabulka ukazuje procentuální vyjádření převisu, když se porovná kapacita škol v 1. kole a přihlášky s prioritou jedna. Berme ale tabulku jen jako lehké vodítko, které kraje by na tom mohly být lépe a které hůř.

zdroj: vzdelavanivdatech.cz, zpracováno za pomoci ChatGPT
Druhé kolo proběhne v červnu. Do té doby bude do 19. května uveřejněn kompletní seznam škol, které toto 2. kolo přijímaček vypisují a do 26. května budou rodiče muset podat přihlášku. Bodové hodnocení z JPZ z českého jazyka i matematiky se počítá stejně i do 2. kola a opět s vlivem aspoň 60 %.
Zaklikněte si +sledovat na začátku textu, pokud chcete dostávat přednostně upozornění na moje texty.
Zdroje: