Hlavní obsah

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Lubomír Sazeček - nar. 30. ledna 1950 v Lukavci, okr. Litoměřice. Od roku 1970 pracoval v SEPAP Štětí odkud byl delegován do CCPA v angolské Alto Catumbela. Tam pracovaly tři skupiny československých odborníků, které se 12. 3. 1983 staly obětí útoku protivládní organizací UNITA. Po absolvování těžkého 1.326 km dlouhého pochodu muselo 20 mužů strávit ještě jeden celý rok v zajateckém táboře na jihu Angoly, odkud byli 22. 6. 1984 propuštěni. To jak se v Alto Catumbela žilo a pracovalo do osudného přepadení, to je obsaženo v díle “Zajati v Angole - Než přišla UNITA“, druhý díl “Zajati v Angole - Přepadení a pochod“ popisuje vlastní útok na Alto Catumbela a nucený pochod Angolou. Třetí díl “Zajati v Angole - Rok v buši“ je o internačním táboře v provincii Cuando-Cubango. Autor spolu s režisérem a kameramanem Jánem Mančuškou navštívili některá místa, která se k těm popsaným událostem vztahují a natočili pro ČT hodinový dokument. Kromě toho dopsal čtvrtý díl “Zajati v Angole - Po 25 letech“, kde popisuje cestu na známá místa té událost, včetně několika rozhovorů s domácími aktivními účastníky. Podstatné okamžiky z jednání našich úřadů v letech 1983-4 jsou rozebrány v druhé polovině knihy.

V současné době autor usiluje o vydání zceleného textu všech čtyř dílů v jedné knize. Texty má v práci redaktor a hledá se vhodné nakladatelství. Snad by to letos mohlo vyjít.


Články autora