Článek
Zatímco řadoví občané bojují s narůstající inflací, rostoucími cenami potravin a energií, poslanci si na svých platech nejspíš brzy polepší o tisíce korun měsíčně. Podle propočtů by si poslanci mohli přijít na více než 36 000 korun, pokud by jejich platy rostly stejně jako důchody. Ti, kteří se ohánějí solidaritou a službou občanům, tak nadále berou více než trojnásobek průměrné mzdy v Česku.
Aktuální průměrný příjem poslance včetně náhrad činí 155 600 korun měsíčně, což je už nyní ohromující částka ve srovnání s průměrnou mzdou 45 000 korun, na kterou už tak dosáhne jen málokdo. Kdyby ale poslanecké platy kopírovaly růst důchodů, vyšplhaly by se na bezmála 192 000 korun měsíčně. A pokud by jejich růst odpovídal zvyšování průměrné mzdy, stále by si polepšili o více než 20 000 korun měsíčně.
Jaká částka je správná
I přes obhajobu některých politiků, že platy poslanců rostou pomaleji než důchody nebo průměrné mzdy, zůstává zásadní otázka: je vůbec taková výše platu spravedlivá ve srovnání se životní úrovní běžných občanů? Zatímco důchodci dostávají zvýšení o pár stovek nebo tisícovek korun, stejně tak jako státní zaměstnanci, poslanci zvažují sedmiprocentní růst svých už tak astronomických příjmů. To znamená, že jejich základní plat by vzrostl ze 102 400 korun na 109 500 korun, přičemž náhrady a další výhody zůstávají.
Spousta lidí dnes zápasí o každou korunu a takovéhle zvýšení platů politiků působí jako jednoznačný výsměch a arogance. Opoziční poslanci sice navrhli zmrazení platů na pět let, ale tento návrh zatím nepřišel na pořad dne a ani tak to není dostačující, protože za 5 let by si to všechno prostě jen vynahradili. Platy politiků jsou vskutku extrémní, zejména k poměru toho, co dělají, respektive spíše nedělají.
Tři a půl násobek průměrné mzdy
Nejvíce mi vrtá hlavou, proč poslanci – kteří mají k dispozici nespočet benefitů a náhrad – stále dostávají platy, které trojnásobně převyšují průměrný příjem běžného občana. Zatímco veřejnost se musí spokojit s pomalým růstem mezd, stagnující životní úrovní a čím dál vyššími náklady na život, poslanci si užívají pravidelný příliv vysokých částek na svých účtech, které dále investují a jejich příjmy tak stále vzrůstají i bez ohledu na zvyšování platů.
Jsem přesvědčená, že platy politiků by měly být spíše symbolem odpovědnosti a služby veřejnosti, než prostředkem k tomu si nahrabat plné koryto a užívat si vlastní moc. Pokud chtějí poslanci ukázat solidaritu s občany, bylo by na místě zvážit nejen zmrazení platů ale také jejich přímou vazbu na průměrnou mzdu. To je jediná cesta, jak nastolit spravedlnost a zároveň do politiky získat ty správné lidi. Tedy takové, kterým jde skutečně o službu lidem a vlasti, a ne o vlastní zbohatnutí.