Článek
Bydlení v Praze se za poslední roky stalo synonymem pro luxus. Nejenže ceny nemovitostí i nájmů trhají rekordy, ale také samotný život ve městě, od služeb po každodenní výdaje, nutí sáhnout hluboko do peněženky. Nedává mi smysl, že důchodci, kteří si i s průměrným důchodem cca 21 000 Kč naříkají, že jim nestačí peníze, se pořád drží v Praze - nejdražším místem pro život v Česku.
Praha je zlatá loď
Praha je centrem příležitostí. Jsou tu lepší pracovní pozice, vzdělání, kulturní i společenské vyžití. Pro mladé rodiny a pracující je město magnetem, který láká díky osobnímu i profesnímu rozvoji.Jenže právě tito lidé, kteří zde budují kariéru a životy, nemají kde bydlet, protože je byty „blokují“ senioři. Mnoho seniorů žije v bytech, na jejichž financování nemají prostředky a pobírají příspěvky na to, aby si takové bydlení mohli udržet. A zatímco staří lidé často bydlí ve velkých bytech, které nevyužívají, mladé rodiny se naopak tísní v malých bytech. Nerozumím tomu, proč se důchodce, který kvůli pražským nákladům žvivoří, neuvolní místo ostatním a neodstěhuje se do menšího města, kde by si žil až do smrti jako král. Bydlení v Praze je prostě tak nákladné, že to logicky dává smysl.
Důchod nestačí na luxus
Více než polovina českých důchodců pobírá důchod nad 21 000 Kč. To je částka, která bez problém vystačí na důstojný život, ale ne v Praze. Jasně, nikdo nikoho nenutí se někam stěhovat. Každý má právo žít si, kde chce. Ale pokud se někdo rozodne žít v nejdražším a nejluxusnějším městě v ČR, měl by na to mítí i prostředky a ne je žebrat po státu a tím vlastně po nás všech. Lidé, kteří celý život žili z ruky do úst a do penze vstoupili bez úspor, se logicky ocitají v situaci, kdy bydlení ve velkoměstě pro ně není udržitelné.Měli by si to uvědomit a přizpůsobit tomu svůj život.
Kdo má na zbytečné, nemá na potřebné
Bydlení v Praze není základní lidské právo. Je to spíše otázka možností a priorit. Proč by měl někdo, kdo si během života nešetřil, automaticky počítat s tím, že si bude moct dovolit bydlení v nejdražším městě republiky? Pracující lidé často musí dojíždět desítky kilometrů z okolí Prahy, protože si zde nemohou dovolit bydlet, proč by měli mít důchodci výjimku? Bydlení v metropoli není sociální služba, ale benefit, který by měl odpovídat vašim finančním možnostem. Pokud na to nemáte, tak se prostě přestěhujte jinam
Nový začátek
Pro mnohé důchodce může být přesun z Prahy na venkov či do menšího města nejen ekonomicky výhodný, ale celkově přínosný. Místo chaotického městského života s vysokými náklady by si mohli užívat klidnější prostředí, dostupnější služby a nižší životní náklady. Navíc může změna prostředí být šance zažít něco nového, navázat kontakty a zapojit se do komunity, kde je život pomalejší a přívětivější.