Článek
Poslední dobu se na přetřes dostávají důchody herců, bavičů a nejrůznějších umělců, kteří své diváky celé dekády bavili skrz televizní obrazovky. Stěžují si totiž na nízké důchody a dovolávají se spravedlnosti za celoživotní práci. Měli by se na ně Češi složit?
Za práci spravedlivá odměna
Celý život bavili lidi, hráli, zpívali, tančili a lidé měli radost. Teď na stará kolena už převzali štafetu mladší generace herců a na „starou gardu“ čeká zasloužený důchod. Jenže ten je silně podprůměrný a často nedosahuje ani hranice 10 000 Kč. Herci a hudebníci jsou v šoku a volají po spravedlnosti. Já si ale myslím, že to spravedlivé je. Důchody jsou vyměřovány všem stejně. A pokud se někdo rozhodne dělat špatně placenou práci, kterou miluje, je to jeho problém, že nemyslel na zadní kolečka. Kdyby třeba zpěváci místo na pódiu, zpívali třeba někde v továrně u pásu, byli by na tom dnes podle všeho s důchody líp. A zkuste se jich zeptat, zda by svůj pestrý a zajímavý umělecký život vyměnili za třísměnný provoz a rutinu, jen aby teď měli důchod třeba dvojnásobný. Pochybuju, že by na to někdo z nich kývl, takže nechápu, na co si stěžují.
Nadace budou dotovat důchody, ale jen vyvoleným
Už se objevují první nadace, které plánují umělcům důchody dotovat. Osobně mi to přijde jako naprostý nesmysl, ale každý si se svými penězi může dělat, co chce a pokud je někdo chce utratit takto, je to jeho právo. Já si myslím, že ty peníze by se daly využít mnohem smysluplněji, jako třeba na podporu nemocných dějí, výzkumy léčby smrtelných chorob a podobně. Navíc je třeba připomenout, že i starší umělci mají známé tváře, které mohou výhodně zpeněžit na sociálních sítích. Možností, jak si k nízkým důchodům přivydělat mají tedy mnohem víc a mnohem efektivnějších, než „obyčejní“ důchodci, kteří si k důchodu mohou přilepšit jen v klasických pracích.
OSVČ jako OSVČ
Celý problém s nízkými důchody umělců vznikl tak, že většinu života pracovali jako OSVČ. Měli minimální odvody a teď tedy i minimální důchody. Jenže tohle je problém všech OSVČ. Já pracuji jako OSVČ většinu života a dobře vím, že to bude mít jednou dopad na výši mého starobního důchodu. Proto nejen, že pečlivě sleduji, jak na tom s budoucím důchodovým výměrem jsem, ale také myslím na zadní kolečka a pracuji na tom, abych byla na důchod finančně zajištěná a nebyla závislá na státu. Pokud někdo nebyl zodpovědný, své příjmy rozházel, nebo nevydělal dost, musí teď počítat s následky. Jak si kdo, ustele, tak si taky lehne. To platí pro všechny. Nebo by alespoň mělo.