Článek
Nejčastější hláška seniorů? „Za nás bylo všechno lepší!“ Tak si to pojďme připomenout. Když byli mladí, vládla tady totalita. Lidé nemohli cestovat, nemohli si říkat, co chtěli, a když někdo moc vyčníval, měl problém. Kvalita života? Přídělový systém, fronty na banány a cenzura. Ale ano, člověk tolik neutratil… protože nebylo co kupovat.
Tak proč dnešní důchodci s nostalgií vzpomínají na dobu, kdy se báli, že je někdo udá za vtip? Protože tehdy nemuseli přemýšlet. Dnes je svět rychlý, mění se, a kdo se nepřizpůsobí, má smůlu.
V důchodu déle, než v práci
A teď realita. Dnešní senioři začínali pracovat kolem 20 let a do důchodu odcházeli v 50. To je 30 let práce. Jenže teď žijí cca do 80, takže jsou v důchodu taky 30 let! Kolik si asi za tu dobu mohli vydělat? Odpověď je jednoduchá – často míň, než kolik už z důchodu dostali. A i přesto stále křičí, že mají málo.
Jenže kdo platí jejich penze? Generace mileniálů a Z jsou ti lidé, kteří dnes dřou ve stresu, bojí se o práci a přemýšlí, jestli budou mít na nájem. Mladá generace jede na maximum, řeší šílené ceny bydlení a hypotéky, zatímco důchodcům peníze přistávají na účtu automaticky každý měsíc. A pořád nemají dost!
Obří baráky a natažená ruka
A pak tu máme další klasiku: stížnosti na drahé energie a náklady. Jenže víte, kolik důchodců žije v rozlehlých barácích, které sotva využívají? Platí desetitisíce za topení, místo aby se přestěhovali do menšího, levnějšího a praktičtějšího bydlení. Ale ne – to ne! Oni budou radši žít v obřím domě, který stejně neudržují, a křičet, že jim stát má přidat.
Nikoho nenutím, aby se stěhoval. Ale pokud někdo žije nad své poměry a odmítá změnu, měl by si to financovat sám, ne čekat, že se o něj postarají ostatní.
Důchod je na přežití, ne na luxus
Důchod není odměna za celoživotní dřinu. Je to základní zajištění, aby člověk měl kde bydlet, co jíst a mohl se dostat k lékaři. A ne, aby si za něj někdo platil letní pobyt v lázních, tři kávičky denně a výlety na chalupu.
Je čas si to přiznat – důchodci v Česku se nemají špatně. Mají jistý příjem, slevy, zdravotní péči a často lepší životní úroveň než mladí pracující lidé. A přesto si stěžují.