Hlavní obsah
Lidé a společnost

Dvojí metr v péči o zvířata. Jedna milujeme, druhá zabíjíme

Foto: Bára DiváOleksandr P / Pexels

I slepice má city a potřebuje slušné podmínky k životu.

Týraní psi plní internet a lidé volají po spravedlnosti. Pak ale jdou a koupí si vajíčka z klecových chovů a hrozné podmínky, ve kterých slepice žijí neřeší. Je to pokrytectví, nedostatek soucitu nebo slepice nevnímáme jako zvířata, která mají city?

Článek

Když vidíme týraného psa, všichni se shodneme, že je to naprosto nepřijatelné. Média a sociální sítě jsou plné příběhů o zanedbaných a zneužívaných zvířatech, a lidé jsou pohoršení a žádají spravedlnost a vysoké tresty. Nicméně, paradoxně, mnoho těch samých lidí nemá problém koupit vejce z klecových chovů, kde slepice trpí celý svůj život.

Dvojí metr v péči o zvířata

Je až fascinující, jak lidé dokáží rozlišovat mezi různými druhy zvířat a jejich utrpením. Pes je považován za člena rodiny, za přítele člověka. Spí v posteli, dostává dárky pod stromeček a dort k narozeninám. Slepice naopak mnozí vnímají jen jako prostředek k produkci vajec a nad jejich životy se nezamýšlí. Přitom i slepice je živá bytost, která cítí bolest, strach a stres.

Realita klecových chovů

Klecové chovy jsou krutou realitou pro miliony slepic po celém světě. Tyto zvířata jsou často natěsnány do malých klecí, kde nemají dostatek prostoru k pohybu, nemohou se protáhnout ani roztáhnout křídla. Často jsou vystaveny nedostatku denního světla, čerstvého vzduchu a jsou nuceny žít v neustálém stresu a nečistotě. Takové podmínky jsou nejen neetické, ale i zdravotně závadné pro samotné slepice. Jediný smysl jejich života je snášet vajíčka a když už nenesou, jejich život končí.

Cena nad morálku

Proč tedy, navzdory vědomí o utrpení slepic, lidé stále kupují vejce z klecových chovů? Odpověď je jednoduchá - cena. Vejce z klecových chovů jsou totiž levnější, což je pro mnoho lidí rozhodující faktor při nákupu. Snaha ušetřit pár korun převáží nad soucitem a slepičí utrpení se snadno zapomene nad míchanými vajíčky k snídani.

Jsou i jiné možnosti

Přitom existují alternativy. Vejce z volného výběhu, bio vejce nebo vejce z podestýlky jsou k dispozici ve většině supermarketů. Tyto alternativy nabízejí lepší podmínky pro slepice, umožňují jim volně se pohybovat, mít přístup k čerstvému vzduchu a dennímu světlu. Ano, tyto vejce jsou dražší, ale jejich nákup je investicí do lepšího zacházení se zvířaty a podpory udržitelnějších a etičtějších chovů. Ještě lepší je varianta brát si vajíčka od soukromníků, kteří mají doma pár slepic a nadbytek vajíčka. Tyhle slepice se často mají úplně nejlépe a na vajíčkách je to vidět. Kdykoliv jsem porovnávala vajíčka ze supermarketů s těmi domácími byla jsem až překvapená, jak moc velký rozdíl je v barvě žloutků a posléze i v chuti. Domácí produkty jsou zkrátka nezaměnitelné.

Změna začíná u nás

Pokud chceme, aby se situace změnila, musíme začít u sebe. Přemýšlet o tom, co si kupujeme, a jaké dopady mají naše nákupy na zvířata a životní prostředí. Pokud se rozhodneme platit trochu více za vejce z etičtějších chovů, vysíláme tím jasný signál producentům a obchodníkům, že nám na welfare zvířat záleží. A časem skutečně dojde ke změně.

Je čas přestat ignorovat utrpení slepic a začít jednat konzistentně. Pokud nás šokují příběhy týraných psů, měli bychom být stejně citliví na utrpení slepic v klecových chovech. Pouze tak můžeme dosáhnout skutečné změny a zlepšit životní podmínky pro všechna zvířata.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz