Článek
„Nejlepší léta už máš za sebou.“„Na nové začátky je přece pozdě!“ Takové výroky dokážou otřást sebevědomím a zasít semínko pochybností. A co teprve ve chvíli, kdy ztratíte práci a čelíte složité situaci – složenky se hromadí a nabídky zaměstnání se pro starší ročníky zdají být nedosažitelné.
Práce po padesátce
Je pravda, že některé obory upřednostňují mladší zaměstnance a mohou se objevovat předsudky vůči věku. Říká se tomu věková diskriminace a bohužel stále existuje. Ale současná doba také nabízí nové příležitosti, které dříve neexistovaly. Technologie, flexibilní formy práce a rostoucí počet firem, které si váží zkušeností, otevírají dveře lidem všech věkových kategorií.
Kromě toho mají lidé po padesátce často náskok díky životním zkušenostem, stabilitě a dovednostem, které mladší kolegové teprve získávají. Ať už jde o řešení krizí, komunikaci nebo schopnost zvládat zátěž, tyto vlastnosti jsou na pracovním trhu velmi ceněné. Stačí se umět dobře „prodat“ a místo je vaše. Řada lidí, ale odmítá přijmout, jak v současné době fungují pohovory. Vadí jim chování personalistů, přátelskost, málo se usmívají a působí odtažitě. Tím se ale už dopředu diskvalifikují a mohou si za to jen sami.
Freelancer po padesátce?
Jedním z trendů, který by mohl oslovit i starší generaci, je práce na volné noze. Freelancerství nebo online kariéra umožňují pracovat z domova a upravit si pracovní tempo podle vlastních potřeb. Můžete využít své zkušenosti například jako konzultant, mentor, copywriter, překladatel, účetní nebo odborník na zákaznický servis. Stačí jen odvaha se do toho pustit.
Technologie také přinesly nástroje, díky nimž je práce z domova snadnější než kdy dřív. Portály nebo freelancové platformy poskytují skvělý prostor pro hledání klientů a zakázek. Začátky mohou být složité, ale s trpělivostí a budováním sítě kontaktů lze dosáhnout stabilního příjmu a s docházkou do zaměstnání se už nemusíte nikdy otravovat. Navíc je to něco, kde na vašem věku vůbec nezáleží, jde o to, co umíte. S řadou mých klientů jsem se nikdy osobně neviděla a spolupracujeme spolu už roky, takže jsem jasný důkaz, že to jde. Stačí jen chtít.
Neustálé sebevzdělávání je klíč k úspěchu
Jednou z výmluv starší generace je, že se obtížně učí nové věci. Pravdou však je, že s motivací a správným přístupem se zvládne člověk učit v každém věku. Proto tu také máme univerzity třetího věku. K dispozici jsou navíc i stovky online kurzů – od jazyků přes IT až po kreativní dovednosti – které lidem umožňují rozšířit kvalifikaci a zůstat konkurenceschopní na trhu práce. Stačí jen chtít a nepřestat na sobě pracovat.
Existují i rekvalifikační programy nebo volně dostupné zdroje, jako jsou videonávody na YouTube či online kurzy, kde můžete načerpat vědomosti, které vám pomohou nastartovat novou kariéru. Takže se vzchopte. Je úplně jedno kolik vám je let, máte stejné příležitosti jako kdokoliv jiný. Není to o věku, je to jen o vás a o tom, co můžete nabídnout.
Starší lidé se diskriminují sami
Už několikrát jsem se setkala s tím, že člověk v padesáti hledal novou práci a nemohl najít. Strašně si stěžoval, jak je to kvůli věku, ale při bližším pohledu se ukázalo, že měl problém popsat na pohovoru, co umí a co dělá, protože „on tu práci přece dělal 25 let, co tady teď bude vysvětlovat nějaké holce z personálního.“ Další obrovský problém byl, že by měl nadřízeného skoro o 20 let mladšího. „Vždyť mu ještě teče mlíko po bradě, co by tenhle kluk mohl vědět?! A on mi bude šéfovat?!“ Překvapuje mě, že se někdo může divit, že s takovým nastavením mysli práci nezískal. Ani na prvním, druhém, desátém, nebo patnáctém pohovoru. Kdo by si nasadil do týmu nepříjemného člověka, který očekává, že se kolektiv a společnost přizpůsobí jemu?
Pokud hledáte práci, měli byste si hned na začátku uvědomit, že váš nadřízený nejspíš skutečně bude podstatně mladší než vy. Pokud s tím máte od začátku problém, ušetřete čas sobě i personalistům, protože takhle se na vás nikdo ani nevykašle. Není to v nich, ale ve vás. Pokud o práci skutečně stojíte, tak do toho trochu investujte. Nechte si projet životopis od profíka a dejte mu moderní šmrnc. Ten vám taky pomůže vypíchnout to, co je v životopisu opravdu důležité. A obětujte pár hodin se specialistou, se kterým si budete moc vyzkoušet pohovor nanečisto. Připraví vás na to, co je pro personalisty dnes důležité a poradí vám, jak se chovat i obléknout. Díky tomu bude vystupovat adekvátně a nediskvalifikujete se hned na začátku.