Článek
Tenhle jednoduchý a zdravý recept na zeleninový guláš je chutný, sytý a dostatečně se z něj nají čtyřčlenná rodina. Je připravený z levných surovin, ale má dostatek živin a hodí se jak na rychlý oběd, tak i na večeři. Navíc ho lze snadno upravit podle aktuálního stavu vaší lednice a dalších surovin, které máte doma. Výsledkem je chutné a syté jídlo, které potěší celou rodinu – a přitom nezatíží váš rozpočet!
Ingredience (pro 4 osoby):
- 2 velké brambory (cca 10 Kč)
- 2 mrkve (cca 6 Kč)
- 1 cibule (cca 3 Kč)
- 1 paprika (žlutá nebo červená, cca 20 Kč)
- 1 plechovka sekaných rajčat (400 g, cca 25 Kč)
- 100 g těstovin (nejlépe kolínka, vrtulky nebo mušličky, cca 12 Kč)
- 3 lžíce slunečnicového nebo řepkového oleje (cca 6 Kč)
- 1 lžička mleté sladké papriky (cca 1 Kč)
- 1 lžíce rajčatového protlaku (cca 5 Kč)
- Sůl, pepř dle chuti (cca 3 Kč)
- 1 stroužek česneku (volitelné, cca 1 Kč)
- 1 lžíce hladké mouky nebo kukuřičného škrobu na zahuštění (volitelné, cca 1 Kč)
- 1 lžíce majoránky nebo sušených bylinek (např. tymián nebo oregano, cca 5 Kč)
Celková cena: cca 100 Kč
Postup:
Příprava tohoto receptu je tak jednoduchá, že ji zvládne i dítě, a navíc nezabere mnoho času. I když je recept úsporný, jeho chuť vás mile překvapí. Díky kombinaci zeleniny, bylinek a rajčat je výsledné jídlo naprosto skvělé. Stačí jen pár základních kroků a na stole budete mít sytý oběd, který si oblíbí celá rodina a bude vás stát pouhou stovku.
1. Příprava zeleniny
Oloupejte brambory a mrkev, omyjte je a nakrájejte na drobné kostky. Cibuli nakrájejte najemno, papriku zbavte jádřince a také ji pokrájejte na malé kousky.
2. Smažení
Ve velkém hrnci nebo hluboké pánvi rozehřejte olej. Přidejte cibuli a orestujte ji do zesklovatění. Pak přidejte mletou sladkou papriku a krátce promíchejte (pozor, aby se nespálila). Papriku restujte jen chvíli (cca 1 minuta), jinak zhořkne.
3. Dušení zeleniny
Do základu přidejte nakrájenou mrkev, brambory a papriku. Promíchejte a chvíli restujte. Přidejte rajčatový protlak a nechte pár minut zkaramelizovat, což zvýrazní chuť.
4. Přidání rajčat a dochucení
Zalijte plechovkou sekaných rajčat a asi 300 ml vody (nebo zeleninového vývaru, pokud máte). Osolte, opepřete, přidejte majoránku (nebo jinou bylinku dle chuti) a nastrouhaný česnek. Zamíchejte a přiveďte k varu.
5. Vaření
Snižte teplotu a nechte směs vařit na mírném plamenu asi 15–20 minut, dokud brambory a mrkev nezměknou. Pokud je guláš příliš řídký, můžete ho zahustit lžící mouky nebo kukuřičného škrobu rozmíchaného ve studené vodě.
6. Vaření těstovin
Mezitím uvařte těstoviny dle návodu na obalu. Sceďte je, ale neproplachujte (škrob z těstovin pomůže omáčku lépe zahustit).
7. Dochucení
Zkontrolujte chuť guláše, případně dosolte či dopepřete. Pokud máte rádi jemnější chuť, můžete přidat lžíci zakysané smetany nebo mléka, ale není to nutné.
8. Servírování
Podávejte zeleninový guláš s uvařenými těstovinami. Na talíři můžete ozdobit čerstvými bylinkami (např. petrželkou).
Tipy a triky:
- Pokud nemáte rádi kyselá jídla, přidejte špetku cukru pro vyvážení kyselosti rajčat.
- Do guláše můžete přidat i jinou sezónní zeleninu, např. cuketu, hrášek nebo kukuřici. Kreativitě se meze nekladou a brzo vychytáte, jak gulášek bude chutnat nejvíce.
- Pokud chcete přidat bílkoviny, můžete vmíchat trochu uvařené čočky, fazolí nebo cizrny. Zejména červená čočka je na bílkoviny velmi bohatá.