Článek
Nedávno jsem napsala článek o tom, že nám maso z jednoho kuřete vydrží na týden pro dva.
Z jednoho kuřete jídlo na týden
Maso z jednoho kuřete nám bez problémů vydrží na týden pro dva lidi tzn. na 14 porcí. Není na tom nic složitého. Ať už děláte čínu, špenátovou omáčku na špagety, pečená stehna, vývar, omáčku, vždy jde o jídlo na několik dní. Když jsem tedy čtenářům napsala, jak to doma děláme, řadu z nich málem kleplo. K jídlům totiž přidávám i další suroviny a maso není hlavní část jídla, což pro mnoho z nich znamená, že jsou to jídla k ničemu.
Vegetariáni maso nejedí
Možná i dnes existují lidé, kteří do této doby žili někde pod kamenem a neslyšeli o vegetariánech, tedy lidech, kteří maso nejí vůbec. U nás doma vegetariáni nejsme, ale maso jíme tak symbolicky, aby naše tělo dostalo živiny, které mu chceme dát a ne, abychom se masem zbytečně pčecpávali. Nejsme přiznivci zbytečného zabíjení zvířat a přejídaní se masem je v našich očích naprosto zbytečné. Takže i když v našich jídlech maso běžně najdete, nejdou to žádné extra porce a navíc si ještě pečlivě hlídáme, aby bylo BIO a od šťastných zvířat.
Zelenina je základ
O Češích se obecně ví, že zdravé stravě příliš nedají, stačí se podívat na typickou českou kuchyni, nebo recepty „mamYnek“, které sdílejí na receptech a z kterých živí celou rodinu včetně dětí ve vývoji. Zatímco u nás se podává čína z dvou kuřecích prsou a více než půl kila čínské zeleniny, plus ještě čerstvě nakrájená, ochucená směsí koření, sójovky a kurkumy, tak jinde se jí bezvaječné těstoviny s nastrouhaným gothajem. Mňamka! Ano, věřím, že toho gothaje v tom jídle je možná víc než masa v naší číně, ale taky vím, že gothaj nemá s masem a dodáním živin tělu nic společného. U nás si dáváme záležet na zdravé a vyvážené stravě, bohaté na živiny.
Zdravá strava není drahá
Hodně lidí se vymlouvá na to, jak jsou zdravá jídla drahá, ale to jsou jen řeči. Vezměte si třeba cibulovou polévku. V reálu na ní potřebujete v podstatě jen kilo cibule za 30 Kč, 2 lžíce mouky a smetanu za 15 Kč. Náklady se vejdou do 50 Kč a máte kotel polévky. Jasně, je fajn polévku vylepšit třeba trochou osmažené slaniny, ale to není nutné. Stačí, když dobře vyberete koření, osmažíte bagetku na olivovém oleji a třeba posypete špetkou sýra a máte dobrou, krémovou polévku, která zasytí a dodá živiny. Cibule je totiž mimochodem zdrojem mnoha vitaminů a minerálů, jako jsou vitaminy skupiny B, vitamin C, draslík a selen.
Doma jíme výjimečně
U nás doma jíme většinu týdne venku. My v restauracích a děti ve školních jídelnách. Když vařím teplá jídla, tak občas k večeři nebo o víkendu. Nám to takhle vyhovuje. Objednáme si nebo uvaříme to, co máme rádi a co nám chutná. Pokud si chce někdo 5× do týdne dát maso, knedlo, zelo nebo nějakou tučnou omáčku, je to jeho věc. My máme rádi lehká výživná jídla, která jsou dokonce často úplně bez masa. Já maso nevařím moc ráda, takže si ho všichni dají venku a doma děláme maso spíš výjimečně a všem nám to vyhovuje.
P.S. Pokud si myslíte, že přeháním, mrkněte se do komentářů k článku, na který reaguji.