Hlavní obsah

Poslala jsem 500 000 Kč na špatný účet. Příjemce nechce peníze vrátit a banka je bezmocná

Foto: Open AI / DALL-E

Ilustrační obrázek

Byla to záloha na byt. 500 000 Kč, životní úspory. A já je omylem poslala cizímu člověku. Ten je dostal, přijal a odmítl vrátit. A banka? Ta mi řekla, že pokud se mu nebude chtít, mám ho žalovat. Tak děkuju pěkně.

Článek

Stačilo jedno číslo. Jedna pitomá číslice v dlouhé řadě, kterou jsem vkládala do internetového bankovnictví, nervózní, v presu, unavená po celodenním běhání po úřadech. Zadávám platbu – 500 000 Kč. Záloha na byt. Celý můj život, úspory, dar od rodičů, část z prodeje jiného majetku. Zkontrolovala jsem to? Ano. Ale očividně ne dost. Klik. Odesláno.

Za pár hodin mi ztuhla krev. Potvrzení o platbě šlo na úplně jiný účet. Chyba. Moje chyba. Ale i tak jsem se okamžitě obrátila na banku. A víte co? Nikdo s tím nemůže nic dělat.

Příjemce? Mlčí.

Volala jsem do banky jako šílená. Paní na infolince mi polopasivním hlasem řekla, že peníze už byly připsané, a že z jejich strany je vše v pořádku. „Zkuste kontaktovat příjemce. Pošleme výzvu.“ Výzvu. Tím to celé skončilo.

A příjemce? Měl štěstí. Ráno se probudil s půl milionem na účtu. A místo toho, aby je obratem vrátil, jako by to udělal kdokoli normální, prostě si je nechal. A nemusel nic.

Protože v této republice neexistuje mechanismus, jak rychle a efektivně ochránit odesílatele. Omylem pošleš peníze? Tak si napiš na lísteček „moje chyba“ a doufej, že je nový majitel peněz morální bytost. Spoiler: většinou není.

Banka? Nula. Policie? Možná. Ale času je málo

Zatímco banka se tváří, že jí do toho nic není, a příjemce se směje, já obíhám právníky. Podávám trestní oznámení, hledám způsob, jak tuhle obří chybu zvrátit. A každá minuta je drahá. Protože čím déle to trvá, tím větší šance, že peníze rozfrcá. Nebo vybere. Nebo si koupí auto a bude se vozit v BMW z mých úspor.

Ptáte se, proč to tak je? Protože dobrovolné vrácení platby je pořád jen dobrovolné. A pokud příjemce řekne „ne“, musíte ho žalovat. Soudy. Roky. Právníci. A co mezitím? Mezitím můžete jíst rohlíky a bydlet u rodičů. Protože jste trdla, kteří místo jednoho čísla napsali jiné.

Půl milionu v trapu

Když udělá chybu banka, zaplatí. Když udělá chybu úřad, někdo to řeší. Ale když udělá chybu občan? Tak ať se z toho vyhrabe sám. Přitom jsme v digitální době. Když platíte půl milionu, proč není dvoukrokové ověření účtu? Proč banka předem neupozorní, že číslo účtu není shodné s evidovaným příjemcem (jako to dělají některé zahraniční systémy)? Protože by to stálo čas a peníze. A to je pro ně nepohodlné.

Pro vás to ale může být zničený život.

Z tohohle by měl být trestný čin

Nechci slyšet, že to byla moje chyba. To vím. Ale fakt, že někdo dostane peníze, o kterých ví, že mu nepatří, a přesto si je nechá, by měl být trestný čin se sazbou natvrdo. Žádná občanskoprávní výzva. Žádné „domluvte se mezi sebou“. Mělo by to jít automaticky. Rychle. Bez milosti. Ať je v tom systém.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz