Hlavní obsah

V Praze vzali 100 000 Kč a vyhodili je z okna

Foto: Open AI / DALL-E

Darovali bezdomovcům 100 000 Kč, aby se dostali z ulice. První výsledky experimentu ukazují, že to byly vyhozené peníze. Bezdomovec peníze rozfofroval, zůstal na ulici a poctivě pracujícím lidem zbyly jen oči pro pláč, ti nedostali ani korunu.

Článek

Rozdat lidem bez domova jednorázově 100 tisíc korun, jak to udělal projekt New Leaf v Praze, považuji za naprostý výsměch zdravému rozumu. Takový experiment má stejný smysl, jako kdybyste štos bankovek hodili z okna a čekali, že dole na chodníku vyroste kouzelná fazole.

Pomoc? Spíš drahý vtip

Všichni víme, že peníze samy o sobě problémy neřeší. Bez jakékoliv kontroly, pravidel nebo plánování jsou vyplacené částky jen palivem pro další problémy. Utratit je za alkohol, drogy, hazard nebo cokoliv jiného, co udržuje lidi na ulici, je otázkou dnů. Jaký je výsledek? Lidé skončí tam, kde byli, jen s tím rozdílem, že za sebou mají „mecheche“ za 100 000 Kč.

Dát 100 tisíc korun člověku bez domova bez jakýchkoliv podmínek, bez programu, který by zaručil, že peníze povedou k dlouhodobé změně, je šílenství. Pokud si někdo myslí, že taková částka bez odpovídajícího vedení zajistí nový začátek, žije v pohádce.

Flusanec do tváře pracujícím

Představte si, že jste obyčejný člověk, který musí dřít celý rok, aby si něco našetřil. A pak vidíte, jak někdo, kdo nepřispívá ani korunou do systému, dostane jen tak 100 tisíc. Proč? Protože má nálepku „bezdomovec.“ To je jako kdybyste trestali ty, kteří se snaží, a odměňovali ty, kteří selhávají.

Tento experiment je výsměchem všem poctivě pracujícím, samoživitelkám, zdravotně postiženým a dalším potřebným, kteří by za 100 tisíc udělali se svým životem zázraky. Ti všichni ale zůstávají na suchu a mají jen to, co si zvládli vydělat sami.

Vyhozené peníze, inspirované bludy

Inspirovat se kanadskými experimenty je jako kopírovat scénář hollywoodského filmu. V Kanadě mají robustní sociální síť a systém, který dokáže takové projekty podpořit. My máme jen prázdnou kasičku a nezodpovědné idealisty, kteří rozdávají peníze, jako by rostly na stromech.

Chybí kontrola, chybí plán, chybí logika. Představa, že se problém bezdomovectví vyřeší tím, že lidem rozdáme balík peněz, je tak naivní, jak čekat, že vám bankomat začne sám od sebe rozdávat miliony.

Experiment bez špetky smyslu

Jsem si naprosto jistá, že většina těchto lidí bude po skončení experimentu zpátky na ulici. Peníze jim nevydrží, protože problém bezdomovectví není jen o nedostatku financí, ale o závislostech, psychických problémech a absenci sociálních dovedností.

Tento projekt je ukázkou absolutní neúcty k poctivě pracujícím lidem. Jestli to měl být pokus o sociální politiku, je to politováníhodné fiasko. Pokud šlo o pokus pobavit se za cizí peníze, pak gratuluji – povedlo se. Až na to, že to není legrační, ale dost otřesné. První výsledky experimentu už stíhají potvrdit, že to byl naprostý nesmysl. Kdyby těch 100 000 Kč dostalo desetileté dítě, možná by s nimi naložilo lépe.

Článek obsahuje subjektivní názory autorky, pokud to vidíte jinak, máte prostor v komentářích.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz