Hlavní obsah
Zdraví

Ze života anesteziologa: několik zajímavostí o lidském mozku

Foto: Microsoft designer

Jak dlouhá je nejdelší mozková buňka? Používáme pouze 10 % mozku? A cítí mozek bolest? Pojďte se to dozvědět v následujícím článku.

Článek

Když má myšlenka váhu

Mozek tvoří pouhá 2 % naší tělesné hmotnosti, což je v průměru 1,5 pytlíku polohrubé mouky. Například mozek slona váží pytlíků 5. A některé velryby si plavou s 8kilovým nákladem v hlavě.

Za to takový aligátor má se svými 400 kg váhy pouze 8 g mozku.

Malý velký Otesánek

Mozek ke svému fungování spotřebuje asi 20 % veškeré naší energie.
A to je tento orgán vlastně jen směsí několika (miliard) mini buněk zalitých vodou. Voda v mozku tvoří kolem 78 % celé jeho hmotnosti.

Fun fact: Po 90 minutách intenzivního pocení se mozek díky ztrátě vody doslova scvrkne.

Kyslíkožrout

Mozek pracuje (mimo jiné) díky kyslíku. Bez něj nepřežije, po jeho odstávce vydrží naživu pouze nějakých 5 minut. Proto je tak důležité u člověka se srdeční zástavou provádět resuscitaci a také do něj dýchat.


Nervové buňky
V mozku můžeme najít hned několik druhů buněk. Ty nejdůležitější se nazývají neurony. Ty (ne)méně důležité jsou buňky gliové.


Neuronů je v mozku plus mínus autobus 50-100 miliard. Jejich funkcí je zprostředkování přenosu informací. K dopravení informace k cílovému orgánu používají spojení pomocí svých výběžků (dlouhého axonu a menších dendritů).

Foto: Microsoft designer

Ilustrační obrázek neuronu, který je vytvořený AI.

Axon - ten dlouhý ocásek na konci nervové buňky- slouží k tomu, aby po něm informace putovala buď k dalšímu neuronu, nebo až do konečné destinace (třeba ke svalu). A že jsou to kurýři rychlíci- informaci přenášejí rychlostí až 400 km/h.
Malé výběžky nazývané dendrity se rozbíhají kolem těla nervové buňky. Navazují spojení s ostatními nervovými kamarády a přijímají od nich informace. Jedna nervová buňka může s ostatními kolegy navázat tisíce spojení.
Gliové buňky jsou takoví poddaní v království neuronů. Starají se o jejich pohodlí, o zrychlení přenosu informace tvorbou myelinové pochvy kolem axonu, bojují s nezvanými hosty, vytváří kolem mozku polštář ve formě mozkomíšního moku.

Na velikosti záleží

Nejdelší neurony mají na starost funkci svalů dolních končetin. Vedou z míchy třeba k palci u nohy, takže některé ocáskové axony mohou měřit s přehledem metr.

Používáme jen 10 % mozku
To, že používáme pouze 10 % kapacity mozku, je naštěstí mýtus. Dokazuje to například mozková mrtvice, která ať postihne jakoukoliv oblast mozku, vždy způsobí nějaký problém.

Zajímavost: problém se může v některých případech vyřešit i sám, viz článek níže. Vždy, i při odeznění problému, je však nutné dotyčného vyšetřit, ideálně cestou záchranné služby. Mrtvice se může opakovat a postižený nemusí skončit na neurologii, ale velmi rychle na oddělení patologie.

Přemyšlenkováno

Za jednu minutu vygeneruje mozek zhruba 48 myšlenek. Za den je to pak přibližně 70 tisíc.


Tak trochu podvodník

Mozek je sice velký pracant, ale přece jen se snaží práci trochu ulehčit. VLŠYO NJAEVO, ŽE PŘI ČNETÍ NZEÁELŽÍ NA POŘDAÍ PSÍEMN VE SOLVĚ. JEDNINÁ DLEUITŽÁ VĚC JE, ABY BLYY PNVRÍ A PSOELNDÍ PÍMESNA NA SRPVÁÉNM MSTÍĚ. ZYBETK MŽUE BÝT TOTÁNLÍ SĚMS A VY TO PŘOÁD BEZ PORLBMÉU PEŘČETE. JE TO PORTO, ŽE LDIKSÝ MEZOK NETČE KDAŽÉ PENSÍMO, ALE SVOLO JKAO CLEEK. [2]


Mozek necítí bolest
V mozku nejsou žádné receptory, které by registrovaly bolest. I díky tomu se při některých neurochirurgických operací může pacient v průběhu výkonu cíleně probudit, takže je část operace při vědomí.


Tak ale jak je možné, že lidi bolí hlava?

Bolest totiž nepochází přímo z mozku, ale z mozkových obalů nebo okolních tkání.


Pečuj o své neurony
Život nervové buňky není nekonečný. Podle výzkumů umře za den až 80 000 neuronů. Sice se také již zjistilo, že pár nových neuronů také vznikne (z kmenových buněk v některých oblastech mozku), ale rozhodně to nevyrovná jejich každodenní ztrátu [1].
A s postupem věku se i tato novotvorba snižuje.


Co přispívá k neuronové genocidě?
-Vysoký krevní tlak

- cukrovka

- vysoký cholesterol

- kouření

... a další.

Všechny tyto nemoci a zlozvyky poškozují cévy, které přivádí živiny do mozku.

Tak jak mohu mozku pomoct?
Péče o náš mozek je komplexní aneb jezte dobré vyvážené jídlo, dostatečně se hýbejte, spěte. Dále je potřeba každý den mozek zásobovat novými podněty a nutit ho pracovat- ať už 8hodinovým přemýšlením v práci, nebo luštěním křížovek doma. To, co je důležité hlavně ve stáří, je socializace. Neztratit sociální kontakty - vzpomeňme, co udělal covid. Takže se družte - ať už je to večer u jednoho pivečka v hospůdce, telefonát s dětmi, nebo small talk s prodavačem v obchodě.


A na závěr jeden fun fact
Lidský mozek generuje tolik elektřiny, že by ho lidé mohli použít k napájení žárovky.


Zdroje:
[1] https://www.lidovky.cz/orientace/zeptali-jsme-se-vedcu-muze-neurogeneze-probihat-i-v-dospelosti.A181126_113050_ln_veda_ape

[2] https://www.vysokeskoly.cz/clanek/nejdivnejsi-fakta-o-lidskem-mozku

https://www.wikiskripta.eu/w/Mozek

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz