Článek
1. Masivní krvácení poznám podle toho, že to hodně stříká
Pokud si myslíte, že vykrvácet se nedá, dokud to pořádně nestříká- tak ne. Vykrvácet můžete i z krvácení z nosu (když k tomu budou vhodné podmínky, jako třeba léky na ředění krve nebo předpoklady pro zvýšenou krvácivost). Jak tedy poznat, kdy je krvácení vážné?
- teče to fakt hodně a nezastavuje se to
- stříká to
- teče to dlouho
Takové krvácení je potřeba co nejdříve zastavit.
Spoiler: nejlepší to bude vašimi prsty v rukavicích tlačících přímo v krvácející ráně. Čtěte dál.

Zástava masivního krvácení- tlakem prsty přímo v krvácející ráně. Simulace na zážitkovém kurzu první pomoci ZDrSEM.
2. Nákaza z krve? Když nemám taky ránu na kůži, nakazit se nemohu
Nákazy z krve nejsou týdenní virózky, které vyléčíte doma paralenem. Krví se přenáší nemoci jako žloutenky, HIV, syfilis. Nic moc, o co by člověk stál. Dobrá zpráva je, že pravděpodobnost nákazy není příliš vysoká. Špatná zpráva je, že vstupní branou pro získání infekce může být i obyčejná záděra. Chcete to risknout? Poslužte si. Pokud ale o doživotního virového nájemníka a poškození jater nestojíte, tak se před kontaktem s cizí krví chraňte. Třeba gumovými rukavicemi.
To, jestli si na zástavu krvácení u cizího člověka vezmete rukavice či jinou ochranu, je zcela na vás, nikdo vás k tomu nutit nebude. Ale je fajn se nad tím 3 vteřiny zamyslet, než si to do konce života vyčítat. Postižený za těch několik vteřin, než si nasadíte nějakou ochranu rukou, nevykrvácí (a když ano, tak byste to pravděpodobně ani vy již nezlepšili). Navíc si ránu do té doby může držet sám.
3.Když nemám gumové rukavice, použiji třeba tričko nebo šátek
Není potřeba si špinit oblíbené kousky oblečení. Ono by to stejně bylo docela k prdu.
Látka oblečení dokáže nejen pohltit náš pot, ale i jiné tekutiny. Když tedy krvácející ránu v dobré víře připlácnete čepicí nebo ponožkou, nejen, že:
- to krvácení (světe, div se) efektivně nezastaví, ale jen schová
- bude to vesele krvácet dál i do vaší kašmírové šály a například pro malé dítě může být tato ztráta krve život ohrožující
- a ještě se po chvíli umažete od prosakující nebožákovy krve. A jak už bylo zmíněno výše, je vaší vcelku vysokou prioritou svou kůži s cizí krví moc nekamarádit.
Co tedy použít jako ochranu, pokud nemáte po ruce gumové rukavice? Berte cokoliv, co neproteče. Igelitový sáček od svačiny ? Super. Pytlík na psí bobky? Paráda. Pláštěnka? Taky fajn. Kondom? Proč ne… Ale zkuste prvně raději pohledat tu svačinu.
4. Na zástavu krvácení použiji pásek
Ach ta škrtidla. Téma, které stále napříč generacemi budí velké emoce. Tak se pojďme podívat, jak to s těmi zaškrcovadly je.
Úplně na začátek je dobré vědět, že masivní krvácení se podle evropských doporučených postupů (vydávaných každých 5 let resuscitační radou) zastavuje nejefektivněji tlakem přímo v ráně vlastními prsty. To je nejefektivnější postup, který má nejmenší míru selhání.
Použití zaškrcovadel je v tomto oficiálním dokumentu udávané:
- jen pokud vlastníte speciální profesionální zaškrcovadlo a máte ho hned po ruce
- až když ostatní možnosti laické zástavy krvácení selžou
- použití v bojových podmínkách profesionály, kteří se s profesionálními zaškrcovadly učí pracovat
Představa, že velké krvácení zastavíte tkaničkou od bot nebo páskem z kalhot, je bohužel mylná. A ano, máte pravdu, kdysi se to tak opravdu učívalo a v soutěžích „Malý záchranář ČSSR“ se za to dostávaly body navíc. Výzkumy a nové studie však ukázaly, že krvácení se nejlépe zastaví tlakem přímo v krvácející ráně a pásky se lépe využijí jako podpora volných kalhot.
Proč masivní krvácení nepůjde zastavit improvizací?
- Pásek neutáhnete dostatečně, aby to vedlo ke stlačení porušené cévy.
- Tkaničkou můžete způsobit lokální poranění tkáně- zaškrcovadlo musí mít alespoň 5 centimetrů šířku.
- Pokud zaškrcovadlo neutáhnete dostatečně, tedy „až na kost“, krvácení se může ještě zhoršit. Jak je to možné? Protože anatomie. Žíly jsou v těle uloženy povrchněji nežli tepny. Takže žíly se vám většinou podaří stlačit, ale na tuhé tepny je potřeba větší síla. A pokud tepny nezaškrtíte, budou do rány přivádět krev od srdce pod ještě větším tlakem. Příklad z praxe: odběry krve- ruku vám také sestřička zaškrtí, ale krvácení to naopak ještě podpoří.
Suma sumárum: tlak vašimi prsty přímo v ráně je jednodušší a účinnější.

Nácvik zástavy masivní krvácení v kusu masa na zážitkovém kurzu první pomoci od ZDrSEM.
5. Tlakový obvaz do každé rodiny
Tlakový obvaz, jak to s ním je?
Prvně je potřeba definovat, co si pod tímto názvem máme představit. Jedná se o metodu zástavy krvácení, na kterou potřebujete 2 obvazy. První tlačíte přímo do krvácející rány, druhý otáčíte kolem prvního a utahuje to tak moc, jak jen je to možné. A ono to vážně funguje! Ale je potřeba dodržet několik pravidel.
1. Potřebujete obvazy. Celkem 2 kusy. A ne, se špinavou ponožkou a páskem to fungovat nebude.
2. Potřebujete je mít u sebe hned. Ne doma ve skříni, když jste v práci. Ne v autolékárničce, když jste doma nebo na nákupu v Lidlu.
3. Potřebujete si to vyzkoušet nanečisto. Protože zkoušet to poprvé na krvácejícím nespolupracujícím potomkovi není to pravé ořechové.
Když se vám nepodaří splnit všechny uvedené podmínky, nezoufejte, vykašlete se na nějaké nápady s motáním a strčte do rány svoje ruce.
6. Místo tlaku přímo v ráně použiji stlačení tlakových bodů
O tlakových bodech jste slyšeli? Jestli ne, tak je to dobře. Jestli ano, tak je s čistým svědomím můžete v souvislosti s masivním krvácením zapomenout.
Problematika tlakových bodů je, že ne každý zachránce ví, kde přesně jsou. A pokud to dokonce zachránce ví, ještě pořád to neznamená, že to bude fungovat, protože:
- cévu je většinou potřeba stlačit až ke kosti
- u každého člověka může být daný tlakový bod trochu jinde

Cizí předmět v ráně. Co s ním?
7. Zůstal v ráně předmět? Honem ho vytáhnout!
Asi už tušíte, že ani toto není nejgeniálnější nápad. Pokud je v ráně něco zabodnutého (klacek, nůž), tak i když to zní strašně, nechte to tam a hlavně to nevytahujte. Proč?
- Cizí těleso teď v ráně působí jako špunt.
- Když ho vytáhnete, pravděpodobně to začne dost krvácet.
- Při vytahování pravděpodobně poraníte tkáň ještě jednou.
Takže cizí předměty z rány nevytahujte.
Shrnutí:
- Velké krvácení se nejlépe zastavuje prsty strčenými přímo do rány.
- Před cizí krví je dobré se chránit.
- Do krvácející rány nic, kromě vlastních prstů, nestrkejte.
- Noste s sebou svačinu a kondom. Nikdy nevíte, kdy to někomu zachrání život.
Zdroje:
www.zdrsem.cz Kurzy první pomoci zážitkem
ERC guidelines 2021