Článek
Lze nahradit cvičení?
Trénink a cvičení ovlivňují metabolismus a další procesy v lidském těle, které stimulují růst svalové hmoty, ale na organismus působí i řadou dalších způsobů. Řada z nich není koneckonců stále přesně popsána a pochopena. Cvičení tak pomáhá ve skutečnosti i při některých onkologických onemocněních apod. Nejednoho z nás asi napadlo, zda by nešlo organismus ošálit a donutit jej k tomu, aby spouštěl stejné fyziologické procesy jako po cvičení, ale na základě jiné stimulace. Co třeba medikamenty?
Taková léčiva, resp. látky s těmito účinky, se skutečně objevují. V angličtině se jim říká excercise mimetics, tedy látky napodobující účinek cvičení. Jde o sloučeniny, které aktivují specializované proteiny, které regulují dopady cvičení na naše svaly a tím cvičení do jisté míry simulují.
Takovým výzkumem se zabývají třeba na americké Washington University School of Medicine. Úspěchy skutečně mají, jde ale o výzkum na buňkách hlodavců. Skutečné cvičební pilulky jsou tak ještě poměrně daleko. Není ale vyloučené, že se jich skutečně dočkáme.
K čemu budou cvičební pilulky dobré?
Kromě toho, že cvičební pilulky si v lékárně ještě dlouho nekoupíte (pouze doplňky, které se tak tváří, ale ve skutečnosti nic takového neumí), je třeba mít také na paměti to, že jejich účinek bude cvičení simulovat pouze do určité míry. Vliv fyzické aktivity na lidské tělo je velmi komplexní a celý nasimulovat pilulkou asi nepůjde.
Přesto ale mohou mít cvičební mimetika velký význam. Důležité budou především pro lidi, kteří cvičit nemohou a také pro ty, kteří trpí např. srdečními chorobami, neurodegenerativními onemocněními jako je demence, svalová atrofie apod. Cvičební mimetika by mohla být také vhodným doplňkem při braní léků na hubnutí. To je často spojeno s úbytkem svalové hmoty.
Tak co, půjdete si do lékárny, až se tak skutečná cvičební pilulka objeví?
Zdroje informací: https://www.sciencefocus.com/news/exercise-pill-study