Článek
Manžele Rudolfa a Josefu Slánské spojoval komunistický režim i přesvědčení. Ani jeden do konce svého života nezpochybňoval to, co společně budovali. Když bylo Josefě 16 let, vstoupila do komunistické strany. V té době skončila na několik dnů za mřížemi, a to kvůli své účasti na demonstraci. Do vězení tuto mladou dívku přišel navštívit Rudolf, který byl zrovna se svým kolegou Klementem Gottwaldem ve straně. Po propuštění se Josefa k Rudolfovi nastěhovala a prohloubil se i její soukromý vztah s Gottwaldem.
Někteří se domnívali, že byla jeho zpovědnicí. A některé informace, které jí budoucí první dělnický prezident řekl, si s sebou vzala i do hrobu. Nikomu je nikdy neprozradila, a to ani svému manželovi. Rudolf žil s Josefou pět let, než se jim narodil jejich první syn Rudolf. O dva roky později se partneři vzali. Poté, co světu hrozila druhá světová válka, se dvojice rozhodla odstěhovat do Moskvy.
V Moskvě jim unesli dítě
Když se odstěhovali do Sovětského svazu, jejich vztah poprvé zažil těžkou zkoušku. Když jejich narozenou dceru hlídal mladší bratr, neznámá žena ji unesla v parku. Když manželé prosili Gottwalda a Stalina o pomoc, dočkali se jen výsměchu. „Uděláte si nové dítě,“ řekl Klement Gottwald svému příteli. Manželé státníkům vyčítali jejich přístup a nepochopili, proč se jejich přítel zachoval tak netaktně.
Zlé časy však manželé zažívali i poté, co se jim narodila další dcera Marta. Rudolf Slánský začal pracovat jako generální tajemník a ochránce Gottwalda. Jeho žena zůstala v domácnosti a starala se o jejich dvě děti. To nejhorší přišlo v podvečer, který manželé strávili na návštěvě u Antonína Zápotockého. Když se vraceli domů, čekali na ně agenti StB. Začali proti Rudolfovi vést politické procesy, které se dotkly celé jeho rodiny.
Komunismus mu zlomil vaz, žena ho dále budovala
Vyšetřovatelé nakonec rozhodli, že Rudolf Slánský je vinen. Odsoudili ho a Josefě nařídili, aby se odstěhovala do vesnice Rázová u Bruntálska. Na začátku prosince v roce 1952 navštívila svého manžela ve vězení. Ona však netušila, že se shledali naposledy, protože Rudolfa čekala šibenice. Hned druhý den ho popravili a on své ženě nic neřekl.
Josefa, která nic netušila, se dále starala o rodinu a vykonávala všechny možné činnosti. Když šla koupit maso, přibalila ke svému nákupu i noviny. V těch měla původně zabalené maso. Z nich se nakonec dozvěděla, že její manžel Rudolf Slánský byl popraven. Ona však své názory nikdy nezměnila, podepsala Chartu 77 a dále se snažila budovat to, co založil její manžel.
Zdroje: stoplusjednička.cz, iRozhlas.cz, dvojka.rozhlas.cz, ČT24
SLÁNSKÁ, Josefa: Zpráva o mém muži, vyd. nakladateství Svoboda : Praha 1990