Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ženy z kmene Padaung nosí na krku kruhy, které symbolizují jmění a věrnost. Po sundání mohou zemřít

Foto: Freepik.com/Public domain

Každá země na světě oplývá svými kulturními rysy a tradicemi. U nás může být nevěra prominuta, nebo vede k prostému rozchodu, avšak v určitých koutech světa je považována za naprosto nepřijatelnou. Ženy z kmene Padaung to zažívají na vlastní kůži.

Článek

Kmen Padaung, který je mezi širokou veřejností znám spíše pod názvem Kayan, žije převážně v horských oblastech Myanmaru a Thajska. Tento kmen je celosvětově známý díky unikátní tradici nošení kovových kroužků na krku místních žen. Tyto kroužky jsou nejenom symbolem krásy a bohatství, ale nesou s sebou i potenciální zdravotní rizika a kulturní záhady, které se do dnešního dne nepodařilo žádnému badateli zcela objasnit.

Ženy musí na krku nosit kovový kroužek

Jedna malá thajská vesnice Kayan, kde žije skupinová menšina Mayanmartu, je zcela nenápadná a na první pohled není ničím zásadním výrazná. Její obyvatelé se zde usadili přibližně na začátku 80. let, kdy utíkali před občanskou válkou a tehdejším restrikcím vůči obyvatelům tohoto státu. Vesnice, které vznikaly na počátku 90. let, si vysloužily přezdívku „vesnice s dlouhým krkem“. První taková vesnice byla založena v roce 1984 a byla pojmenována jako Huai Pu Kaeng. Celkově tuto vesnici obývá přes 50 000 lidí. Nejvíce tuto osadu proslavily ženy a jejich dlouhé krky. Ženy z kmene Padaung se totiž od ostatních žen liší hned několika zajímavými detaily. Mezi první, a především významnou odlišností je kovový kroužek, který nosí na svém krku. Tato nezvyklá ozdoba, která se vidí u žen, které žijí na hranicích Barmy a Thajska, si pro tyto ženy vysloužila přezdívku žirafí ženy. To jen z toho důvodu, že krk ženy se po několika letech nošení tohoto závaží doslova vytahá a zcela nepřirozeně zdeformuje.

Ozdoba ženského krku představuje celoživotní deformaci

Když se dívka narodí, je předurčena k tomu, že jí takový kroužek bude nasazen. Dívkám se kov na krk nasazuje přibližně po dosažení pěti let života. Ještě předtím však dívky nosí spirály na rukou a nohou. To je podle místní tradice nácvik toho, že jednoho dne na sebe žena přimme tíži břemene a bude nosit kovové kroužky i na krku. Den, kdy bude dívce tento kroužek nasazován, by měl být kmenem řádně naplánován, protože se jedná o jejich kulturní událost, při které se shází celá vesnice. Den proto volí šaman, který také rozhodne o tom, jak bude samotný obřad vypadat. Šaman také určuje umístění hvězd. Předtím, než se dívce nasadí jeden z těchto kroužků, je její krk řádně namasírován a potřen mastí.

Poté šaman dívce přiloží na krk kroužky, které vypodloží malými polštářky. Polštářky se dávají proto, aby se u dívky minimalizovala možnost infekce a alergické reakce. Polštářky jsou po nějaké době zcela odstraněny. Každé 2-3 roky se dívce přidává jeden prsten, a to do té doby, dokud rodina neurčí, že dosáhla vhodného věku na vdávání. Některé dívky tak mají klidně 25 prstenů na krku, jež dosahují neskutečné hmotnosti okolo 6 kilogramů. Ženský krk se tak během několika let zdeformuje. To je však velký bonus pro muže, kteří si tyto ženy berou za své manželky. Pokud žena prožívá klidné a spokojené manželství, kroužek nikdy nesundá. Kroužek navíc symbolizuje její bohatství a majetek. Traduje se, že čím více má žena na sobě těchto bronzových kroužků, tím více je bohatá a vlastní hodně majetku.

Foto: Freepik.com/Public domain

Ženy z kmene Padaung nosí na krku ozdobu, která může vážit až 5 kg. Čím více spirálek, tím vyšší věno.

Pokud kroužek sundá, dopustila se nevěry a může zemřít

Opačná situace nastane ve chvíli, kdy jsou ženě kroužky z krku sundány. Tím muž dává společnosti jasně najevo, že se jeho žena dopustila nevěry a společnost jí začne oslovovat jako žirafí ženu. Ačkoliv by si někdo z nás mohl myslet, že pro ženu sundání těchto několika kilových kroužků může být úlevou, opak je pravdou. Sundání kroužků totiž pro některé ženy může představovat i smrt. A proč tomu tak je? Žena má svůj krk natolik zdeformovaný, že každý pohyb pro ni představuje velký problém. Krční svaly nefungují tak, jak by měly. Pokud by se žena i po sundání těchto kroužků nadále pohybovala, mohla by si případně zlomit i vaz.

Proto také žena musí po sundání kroužku až do konce svého života ležet na zádech, nesmí se otáčet a nesmí vykonávat prudké pohyby. Pokud potřebuje jít na toaletu, další dvě ženy musí její krk podepírat, aby s ním nemohla pohnout na žádnou stranu. Zajímavostí je, že dnešní generace si na tomto aktu kroužkování nepotrpí. Matky odmítají své dcery vystavovat nebezpečí a chtějí, aby žily zcela normální a běžný život. Proto se přistupuje ke kroužkování rukou a nohou, což není pro mladé dívky tolik nebezpečné. Pro turisty jsou však tyto ženy do dnešního dne lákavou atrakcí, kvůli které se do této Thajské oblasti vydávají.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz