Článek
Zpráva o odchodu Jiřího Bartošky zasáhla český kulturní svět. Tento charismatický herec, který by za rok s manželkou Andreou oslavil padesát let společného života, zanechal nesmazatelnou stopu nejen v českém filmu, ale i jako prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který pomohl dostat mezi světovou elitu.
Jiří Bartoška se narodil 24. března 1947 v Děčíně. Po studiích na pardubickém gymnáziu absolvoval v roce 1972 brněnské JAMU. Jeho cesta k herectví nebyla přímá. Původně toužil po dráze kunsthistorika, ale po neúspěšných přijímacích zkouškách nastoupil na vojnu. Zlom nastal během vojenské služby v Brně, kde se díky herečce Janě Švandové, kterou znal z gymnázia, ocitl na přijímacích zkouškách na JAMU.
Bartoška vzpomínal, že tehdy plánoval po vojně odjet, ale spolužačky z gymnázia ho přihlásily na herectví. Přijímačky bral jako možnost, jak se na pár dní uvolnit z vojny, a na talentovky ho připravoval Bolek Polívka.
Spolu s Karlem Heřmánkem a Pavlem Zedníčkem patřil k silnému ročníku a s Bolkem Polívkou ho pojilo celoživotní přátelství. Po absolutoriu strávil rok v brněnském Divadle na provázku. Poté se přesunul do Činoherního studia v Ústí nad Labem, kde spolupracoval s režisérem Evaldem Schormem. V roce 1978 se stal členem Divadla Na zábradlí v Praze. Po Schormově smrti pak v roce 1991 společně s mnoha dalšími hereckými kolegy odešel za Karlem Heřmánkem do nově založeného Divadla Bez zábradlí.
Osudové lásky jeho života
V Brně se kromě hereckých studií odehrála i další zásadní událost v Bartoškově životě – seznámení s budoucí manželkou Andreou. Jeden ze zdrojů uvádí, že se Bartoška s Bolkem Polívkou během procházky Brnem seznámili se dvěma dívkami, které oslovili. Zatímco ze Stanislavy, kterou okouzlil Bolek, se stala první z jeho pěti manželek, Andreji a Jiřímu to vydrželo celý život. V roce 2026 oslaví 50. výročí svatby.
„Jak říkají Brňáci, jsme grilovaní od roku 1976,“ komentoval s úsměvem herec počátek vztahu se svou celoživotní láskou.
Přitom jeho budoucí tchyně nebyla z výběru své dcery zpočátku nadšená. Andrea studovala archeologii a představa, že si domů přivede místo lékaře bohémského herce, nebyla pro rodinu zrovna ideálním scénářem.
„Když mě Andrea představila, její babička si povzdechla: 'Kdyby byl aspoň zubař!'“ vzpomínal Bartoška na první setkání s rodinou své nastávající.
Čas však ukázal, že obavy byly zbytečné. Ze sympatického herce se stal uznávaný umělec a z manželského páru jeden z nejstabilnějších v českém showbyznysu. Andrea Bartošková se navíc sama etablovala jako respektovaná archeoložka a autorka odborných publikací. Společně přivedli na svět dceru Kateřinu a syna Jana. Oba se ale straní mediální pozornosti a žijí své vlastní života. I díky tomu mají manželé Bartoškovi v posledních letech více času pro sebe a mohou si dopřát i společné výlety.

Festival jako srdeční záležitost a „druhá manželka“
Od roku 1994 se do života Jiřího Bartošky promítla nová významná role – prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Tento festival se pod jeho vedením a za významného přispění filmové historičky a umělecké ředitelky festivalu Evy Zaoralové zařadil mezi nejprestižnější filmové akce v Evropě i ve světě.
Jejich profesní partnerství v čele festivalu trvalo téměř třicet let a bylo založeno na vzájemném respektu a společné vizi. Bartoška ji s nadsázkou označoval za svou „druhou manželku“, což svědčí o jejich blízkém vztahu a vzájemné sounáležitosti. Bartoška přirovnal organizaci festivalu ke sněhové kouli, která se valí z kopce a nabírá na sebe různé věci. Důležité podle něj je, aby na sebe nenabrala nic špatného, což svědčí o dobré práci celého týmu.
Eva Zaoralová byla pro Bartošku nejen kolegyní, ale i blízkou přítelkyní a oporou. Když v roce 2022 zemřela, byla to pro něj velká ztráta. Bartoška o ni pečoval i v době její nemoci a vyjadřoval jí svou podporu.
„To je samozřejmost. Je to moje druhá manželka, vždyť máme za sebou téměř třicet let vztahu,“ řekl tehdy.
Filmové role Jiřího Bartošky, které zanechaly stopu
Od začátku sedmdesátých let, kdy debutoval u filmu, ztvárnil Jiří Bartoška přes stovku rolí. Zahrál si v komediích, dramatech, detektivkách i pohádkách. Mezi jeho výrazné filmové role patří například snímky Hřiště, Tichá radost, Je třeba zabít Sekala, Všichni moji blízcí a Teorie Tygra. Divákům se vryl do paměti i díky seriálům Sanitka, My všichni školou povinní a pohádkám Anděl Páně. Za svůj umělecký přínos byl oceněn dvěma Českými lvy. Přestože v posledních letech Bartoška omezil herecké aktivity, velký úspěch zaznamenal s filmem Teorie tygra z roku 2016.
Bartoška se vyjádřil, že v současnosti se točí filmy spíše pro mladší herce, a proto je pro něj výběr rolí omezený. Jako výjimečnou roli sám vyzdvihl postavu, která bilancuje život, ve filmu Teorie Tygra.
Životní výzvy a síla vůle
Charismatickému herci a prezidentovi karlovarského festivalu se ve stáří nevyhnuly zdravotní potíže. V roce 2014 mu byla diagnostikována rakovina mízních uzlin. Nemoc, kterou mnozí považovali za konec jeho kariéry, však Bartoška překonal s houževnatostí sobě vlastní. Bohužel na podzim roku 2023 mu lékaři oznámili, že se zákeřná nemoc vrátila.
Bartoška o své nemoci mluvil s tím, že pro něj byla novou zkušeností, protože do té doby nebýval nemocný. Zároveň ale zdůraznil, že rakovina není žádná záhadná hrůza a že přílišné soustředění na ni může stav zhoršit.
Ačkoliv se mu podařilo nad rakovinou nejprve zvítězit, jeho pověstný bohémský životní styl, včetně vášně pro cigarety, kterých dokázal vykouřit až šedesát denně, mu nakonec podlomil zdraví.
Elegantní pár na červeném koberci
Jiří Bartoška a jeho manželka Andrea tvořili na veřejnosti vždy elegantní a sehraný pár. Zejména jejich vystoupení na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary bylo každoročně ostře sledované. Andrea Bartošková se umí obléknout a s léty svůj šatník coby první dáma festivalu vypilovala na jedničku. Její hladké mikádo s ofinou se stalo jejím typickým poznávacím znamením.
Jejich společné vystupování odráželo vzájemný respekt a lásku, která vydržela téměř půl století. Manželství v uměleckém světě většinou nemají dlouhého trvání, ale to Bartoškovo bylo výjimkou. Na otázky ohledně receptu na šťastné manželství odpovídal Bartoška s typickou skromností.
„Nechtějte po mně, abych někomu radil, jak na to. Nikdy jsme to zvlášť neřešili,“ říkal.
Odchod Jiřího Bartošky vnímá česká kultura jako ztrátu jedné z nejvýraznějších osobností. Jeho charisma, talent a energie výrazně ovlivnily českou kinematografii i jeden z nejvýznamnějších kulturních festivalů v zemi.