Článek
Rádi bychom v životě prožívali jen radost, lásku, vděčnost a další pozitivní emoce. Smutek, strach a vztek bychom si klidně odpustili. A i když to nejde, někteří se o to snaží. Ničí se pak hranou toxickou pozitivitou a pod povrchem bublá hněv, smutek, strach a všechny další emoce.
Jenže co když jsou všechny emoce správné? Emoce jsou subjektivní reakce na subjektivní vnímání objektivních jevů. To ale zní jako složitější, než to ve skutečnosti je. Když to zjednodušíme, naše vnímání je neutrální (ale všimněte si, jak jste vnímaví k jídlu kolem vás, když máte hlad a když jste plní). A právě emoce dávají vjemům tu „chuť“, prožitek světa, ať už vnějšího, nebo vnitřního. Díky nim nejsme roboti, ale lidé. A možná právě díky těm „špatným“ emocím dokážeme rozlišit a užít si ty příjemné.
Jaký mají emoce význam?
Každá emoce nám dává nějakou zprávu, každá má svůj význam. Například strach může být užitečným signálem, který nás chrání před nebezpečím. Zároveň může být přehnaný, paralyzovat nebo omezovat. Stejně tak radost může být příjemná a motivující, ale pokud je přehnaná, může vést k nezodpovědnému chování. Vztek nám může dát energii překonávat překážky a bránit to, co je pro nás důležité; nebo se může vymknout kontrole a škodit okolí i nám. Smutek dává najevo hloubku a význam nějaké ztráty. Pokud ale trvá moc dlouho a je moc silný, uvrhne nás do hlubin deprese. Důležité tedy je naučit se rozpoznat a regulovat emoce tak, aby nám sloužily a neovládaly nás.
Co nám může pomoci dostat emoce pod kontrolu?
1. Vědomá přítomnost (mindfulness)
Praxe vědomé přítomnosti nám pomáhá získat odstup od našich emocí tím, že se naučíme je v první řadě jen pozorovat a pojmenovat. To nám umožňuje dostat do hry rozum, regulovat naše reakce a rozhodování na základě současné situace, místo abychom byli pohlceni minulými zkušenostmi nebo budoucími obavami. Zároveň si ale dovolíme emoce prožít a nepotlačujeme je.
2. Kognitivní přepracování
Tato technika spočívá v přehodnocení našich myšlenek a interpretací událostí, které mohou vyvolávat silné emoce. Často jsou naše emocionální reakce založeny na našich představách, vzpomínkách a mylných interpretacích, které mohou být zkreslené. Naše vnímání totiž vůbec není tak objektivní, jak si často myslíme. Kognitivní přepracování nám pomáhá najít realističtější a vyváženější pohled, případně více možných úhlů pohledu, které nám pak otevírají více možností, jak reagovat.
3. Zdravé životní návyky a strategie zvládání stresu
Pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava a dostatek spánku (tipy, jak si zlepšit spánek naleznete v tomto článku) mají významný vliv na naši emoční stabilitu. Jejich nedostatek může snížit naši sebekontrolu a zvýšit zranitelnost vůči silným emocím. Stejně tak můžeme využít dechové techniky (o kterých jsem psal v tomto článku), které nám pomohou snížit stres a dostat silné emoce pod kontrolu.
4. Komunikace
Otevřená a upřímná komunikace s blízkými lidmi nám může pomoci zpracovat naše emoce a získat perspektivu. Podpora a porozumění od druhých může snížit sílu „negativních“ emocí a pomoci nám lépe je zvládat, zároveň někdy platí, že sdílená radost je dvojnásobná. Je také dobré mluvit zpětně o tom, co jsme třeba pod vlivem silných emocí řekli nebo udělali a společně to ve vztahu zpracovat.
5. Psychoterapie
Pokud se potýkáme s intenzivními emocemi, které nám brání v každodenním fungování, může být užitečné vyhledat profesionální pomoc. Psychoterapie může nabídnout prostor pro prozkoumání a porozumění našim emocím a naučit nás účinným způsobům, jak je dostat pod kontrolu.
Je dobré si připomenout, že emoce jsou důležité zprávy o tom, co se nám v životě děje a co je možná potřeba řešit. Dlouhodobě potlačované emoce mohou vést k potížím ve vztazích, k depresím, úzkostem nebo syndromu vyhoření.