Článek
Poklidný život bez stresu
Jeanne strávila celý svůj dlouhý život v malebném francouzském městě Arles v regionu Provence. Narodila se do dobře situované rodiny lodního tesaře Nicolase Calmenta a společně se starším bratrem Françoisem prožila harmonické dětství. Od malička milovala umění a svůj čas si krátila malováním a hrou na klavír.
V 16 letech úspěšně dokončila střední školu a ve 21 letech se provdala za vzdáleného bratrance Fernanda Nicolase Calmenta, dědice prosperujícího soukenického podniku. Díky sňatku byla finančně zajištěná a nemusela nikdy pracovat. O chod domácnosti se staralo služebnictvo, což Jeanne umožnilo věnovat se svým zálibám a společenskému životu. Její oblíbené aktivity se rozšířily o tenis, plavání a jízdu na kole nebo na kolečkových bruslích.
Téměř žádný stres, dostatek volného času, ale i sport nebo absence fyzicky náročné práce se považují za základní faktory, které přispěly k tomu, že se Jeanne dožila tak požehnaného věku.
Daň za dlouhověkost
Svou roli ovšem sehrála i genetika. Jeannin otec Nicolas se dožil 93 let, matka Marguerite 86 let a bratr François dokonce 97 let.
Méně štěstí měl její milovaný manžel Fernand, jenž zemřel ve věku 73 let – příčinou smrti byl prý dezert ze zkažených zavařených třešní. Jeanne ho jedla také, ale přežila, protože ho snědla méně.
Ještě smutnější byl však osud jejich jediné dcery Yvonne – ta se sice výhodně provdala za armádního důstojníka Josepha Billota, ale 19. ledna 1934 zemřela v pouhých 36 letech na zápal plic.
V roce 1963 pak Jeanne zasáhly hned dvě tragédie – zemřel její zeť Joseph Billot ve věku 72 let a také vnuk Frédéric Billot, jenž přišel o život při autonehodě v témže věku jako jeho matka Yvonne, tedy ve 36 letech.
Po těchto událostech zůstala Jeanne sama. V té době jí bylo 88 let – byla to daň, kterou musela za svou dlouhověkost zaplatit.
Dobrá nálada a drobné hříchy
I přes ztrátu svých nejbližších si Jeanne dokázala udržet pozitivní mysl. Ráda a často se smála, a když se s přibývajícím věkem kolem ní začali shlukovat novináři, netajila se tím, že kouří, pije víno a mlsá čokoládu.
Kouřit ji naučil manžel a tento zlozvyk ji provázel až do 117 let – teprve tehdy se rozhodla s ním skoncovat. Ne proto, že by jí snad cigarety přestaly chutnat, ale bylo jí nepříjemné, že už špatně vidí a nedokáže si je sama zapálit. Zhoršený zrak jí také znemožnil luštit křížovky. Bavila se tedy posloucháním rádia, dokud ji neopustil i sluch.
Do pečovatelského domu se přestěhovala ve 110 letech. Pravidelně se modlila (v dětství navštěvovala církevní základní školu) a s humorem sobě vlastním někdy poznamenala, že Bůh na ni asi zapomněl.
Přisuzují se jí i další rčení, v nichž se snoubí vtip s nadhledem:
- Mám jen jednu vrásku a sedím na ní.
- Nikdy nenosím řasenku – směju se, až z toho často pláču.
- Pokud nemůžete něco změnit, nedělejte si s tím starosti.
- Vždy se usmívejte. Tak si vysvětluji svůj dlouhý život.
- Mám obrovskou chuť žít, a hlavně velkou chuť na sladké.
- Být mladý je stav mysli, nezávisí to na těle. Ve skutečnosti jsem stále mladá dívka, jen jsem posledních 70 let nevypadala tak dobře.
Živoucí kronika
Žádný stres, genetika, ale i dobrá nálada zajistily Jeanne Calmentové život, jenž je pozoruhodný také z historického hlediska.
Prožila obě světové války, které ji však nijak významně nepoznamenaly. Během té druhé sice v jejím domě přespávali němečtí vojáci, ale jelikož jí nic neukradli, necítila k nim zášť.
Rovněž zažila otevření Eiffelovy věže v roce 1889 a byla svědkem vědecko-technického pokroku. Když byl Jeanne jeden rok, Alexander Graham Bell si nechal patentovat telefon (1876), a když se v roce 1903 vzneslo do vzduchu první letadlo bratrů Wrightových, byla Jeanne 28letá mladá žena.
Jako nejzajímavější se ale uvádí její setkání s Vincentem van Goghem. Zastavil se pro malířské potřeby v obchodě jejího strýce, když jí bylo 13 nebo 14 let. Byl prý neupravený a páchl alkoholem. Tato neobvyklá zkušenost pak o mnoho let později zajistila Jeanne roli ve filmu „Vincent a já“ z roku 1990, čímž se stala nejstarší herečkou, která se kdy objevila na stříbrném plátně.
Nakonec si však Bůh na Jeanne Calmentovou přeci jen vzpomněl – zemřela v pečovatelském domě v Arles 4. srpna 1997 ve věku 122 let a 164 dní. Její odchod pro obyvatele Arles znamenal konec jedné éry a ztrátu někoho, kdo pro ně představoval hluboké spojení s minulostí. Místostarosta města v Jeannině nekrologu uvedl, jak se stala nedílnou součástí jejich životů:
Jeanne byla živou vzpomínkou na naše město. Její narozeniny byly jakýmsi rodinným svátkem, kdy se všichni obyvatelé Arles scházeli kolem své velké sestry.
Svět tak navždy přišel o ženu, která prožila 19. a 20. století a málem poznala i začátek toho jedenadvacátého. V současnosti ji zatím na druhé příčce dohání brazilská jeptiška Inah Canabarro Lucas, jež letos 8. června oslaví 117 let (ročník 1908).
Dočetli jste až sem? Neváhejte se podělit o své názory v anketě nebo v diskuzi a sdílejte článek na sociálních sítích.
Anketa
Zdroje:
- The Almost-Immortal 122-Year-Old Jeanne Calment | blog.genealogybank.com
- The Real Facts Supporting Jeanne Calment as the Oldest Ever Human | academic.oup.com
- Validation of Exceptional Longevity Jeanne Calment: Validation of the Duration of Her Life by J.-M. Robine and M. Allard | demogr.mpg.de
- Oldest woman ever | guinnessworldrecords.com
- Oldest person ever | guinnessworldrecords.com
- Jeanne Louise Calment : The world's oldest person | anson.ucdavis.edu
- Jeanne Calment | wikiwand.com
- Jeanne Calment | en.wikipedia.org
- Was the Oldest Person To Have Ever Lived a Con Artist? | youtube.com
- Madam Jeanne Louise Calment | facebook.com
- Jeanne Louise Calment - Biography | imdb.com
- Arles – Wikipedie | cs.wikipedia.org
- 7. března: Den, kdy Bell získal patent na telefon | talk.youradio.cz
- Wright Flyer | cs.wikipedia.org
- List of oldest living people | en.wikipedia.org
- Oldest nun Inah Canabarro Lucas who was blessed by the pope becomes world's oldest person | guinnessworldrecords.com