Článek
Pravlk nemá s vlkem geneticky nic společného
Pravlk obrovský (Aenocyon dirus) patřil k vrcholovým predátorům Severní a Jižní Ameriky v období před přibližně 125 000 až 10 000 lety. O kořist, kterou tvořili předchůdci dnešních býložravců – například bizoni či koně – se dělil s dalšími šelmami, jako byli šavlozubí tygři rodu Smilodon, medvěd krátkočelý (Arctodus simus) nebo vlk obecný, který jako jediný z nich přežil až do dnešních dnů.
Pravlk obrovský a vlk obecný jsou tedy naprosto odlišná zvířata. Původně byl pravlk obrovský klasifikován v rodu Canis jako Canis dirus, ale novější výzkumy ho řadí do samostatného rodu Aenocyon. To znamená, že nešlo o přímého předka ani o blízkého příbuzného moderních vlků. Pravlk představoval samostatnou vývojovou větev psovitých šelem, která zanikla s koncem poslední doby ledové.
Současné rekonstrukce zobrazují pravlka spíše jako mohutného, rezavého kojota (jako v příspěvku výše, kde s vlkem obecným bojuje o kořist). Obě šelmy sice sdílely některé tělesné znaky, ale nebylo to kvůli příbuzenství – šlo o důsledek tzv. konvergentní evoluce čili přizpůsobení se životu ve stejném prostředí, v němž se oba druhy adaptovaly na roli predátora.
Pravlka neklonovali, jen ho napodobili
Vědci z americké společnosti Colossal Biosciences analyzovali genom pravlka obrovského z 13 000 let starého zubu a 72 000 let staré ušní kosti. Poté ho porovnali ho s genomem vlka obecného, aby zjistili, v čem se tato zvířata liší.
Následně izolovali buňky ze vzorků dnešního vlka a upravili 14 klíčových genů v jejich jádrech tak, aby odpovídaly některým vlastnostem pravlka – jako je mohutnější stavba těla nebo silnější čelisti.
To znamená, že v procesu klonování DNA pravlka obrovského vůbec nepoužili. Pracovali výhradně s genetickým materiálem vlka obecného, který modifikovali tak, aby se výsledné zvíře pravlkovi vizuálně podobalo. A to ještě velmi vzdáleně.
Nejsou to pravlci, spíše zlovlci
Nyní se ukazuje, že znovuzrození „pravlci“ nápadně připomínají zlovlky ze známé fantasy ságy Píseň ledu a ohně, která se proslavila zejména díky seriálu Hra o trůny. Nejenže jedno z vlčat dostalo jméno Khaleesi (což je titul jedné z hlavních postav), ale do očí bije i jejich sněhobílá srst – tu však skuteční pravlci podle vědců rozhodně neměli. Jak už zaznělo, připomínali spíše zavalité, rezavé kojoty.
Prohlášení společnosti Colossal Biosciences, že jejím hlavním cílem je oživovat vyhynulé druhy, tedy v tomto případě působí poněkud rozpačitě. Místo skutečného pravlka vznikla jen vizuálně zajímavá atrakce, která měla přitáhnout pozornost a zajistit financování dalších projektů – těmi mají být například pokusy o oživení vakovlka tasmánského, ptáka dodo nebo mamuta.
Zvlášť u tvorů, kteří vyhynuli před desítkami tisíc let, ale zůstává plnohodnotná rekonstrukce DNA v mezích sci-fi. Paleogenetik Dr. Nicolas Rawlence to vystihuje takto:
Vzorky DNA z prehistorických zvířat jsou ve stejném stavu, jako když vložíte čerstvou DNA do 500stupňové pece.
Jinými slovy, moc toho nezbyde a to, co se dochová, jsou jen roztříštěné střípky a prach.
Celkový verdikt vědců, který zazněl i ve zpravodajství BBC, je nekompromisní: jakmile nějaký druh vyhyne, je to bohužel definitivní a nezvratné. Můžeme pouze upravovat genetický materiál současně žijících zvířat, ale nic víc. Výsledné klony budou kopie, ne originál.
Z tohoto poznání plyne i jedno staronové ponaučení: pokud nechceme ztratit další druhy, musíme se mnohem důsledněji starat o ochranu přírody a ohrožených živočichů. Protože jakmile jednou vyhynou, cesta zpět už neexistuje.
Zůstává jen otázkou, zda přístup společnosti Colossal Biosciences časem nepovede spíše k vytváření zcela nových druhů – ale zda se tak stane (a do jaké míry je to správné), ukáže až čas.
Dočetli jste až sem? Neváhejte se podělit o své názory v anketě nebo v diskuzi a sdílejte článek na sociálních sítích.
Anketa
Zdroje:
- First Record of cf. Aenocyon dirus (Leidy, 1858) (Carnivora, Canidae), from the Upper Pleistocene of the Atacama Desert, Northern Chile | semanticscholar.org
- A Cat among the Wolves: An attempt to reveal the identity of a felid‐like humerus misidentified as Canis dirus from Rancho La Brea | semanticscholar.org
- Dire Wolves | nps.gov
- Problems with inferring a lack of competition between Rancho La Brea dire wolves and sabertooth cats based on dental enamel | sciencedirect.com
- Experts dispute claim dire wolf brought back from extinction | bbc.com
- Game of clones: Colossal’s new wolves are cute, but are they dire? | technologyreview.com
- Pravlk obrovský | cs.wikipedia.org
- Colossal Biosciences | en.wikipedia.org
- Konvergence (evoluce) | cs.wikipedia.org
- Kabinet Kuriozit | facebook.com