Článek
Sjednocení bojechtivých Dánů
Dánský král Harald I. se narodil kolem roku 911 na sklonku vikinské éry. V roce 958 usedl na trůn po svém otci Gormovi Starém, což bylo tehdy neobvyklé – mocenské postavení si totiž velmožové museli vybojovat mezi sebou. Dánsko bylo v té době roztříštěné na malé kmeny vedené náčelníky (jarly), mezi nimiž se neustále střídalo období vzájemného spojenectví a nepřátelství.
Aby zkrotil bojovné kmeny, musel Harald podniknout řadu válečných tažení, během nichž uplatňoval také svou schopnost vyjednávat a uzavírat strategické sňatky mezi významnými šlechtickými rody. Tím dosáhl definitivního sjednocení Dánska, o které se kdysi neúspěšně pokoušel už jeho otec.
Na válečném poli pak dosáhl ještě jednoho úspěchu, když se mu v roce 970 podařilo dobýt jižní část Norska. Zde pak vládl až do své smrti v roce 986. Zažil však i několik porážek a starosti mu dělala zejména Svatá říše římská, jež ho pod vedením císaře Otty II. připravila o některá území v Dánsku.
Konverze ke křesťanství – skutečně, nebo jen na oko?
Ačkoli je dnes Harald I. často považován za průkopníka křesťanství ve skandinávských zemích a symbol konce vikinského období, jeho skutečný postoj zůstává nejasný. Některé zdroje tvrdí, že ke křesťanství inklinovala jeho matka Thyra, která v něm zájem o toto náboženství probudila už v dětství.
Jiná verze tvrdí, že se Harald nejprve potřeboval přesvědčit, zda je Ježíš Kristus silnější než severský bůh Odin. O tento důkaz se prý postaral kněz jménem Poppo, když dokázal v ruce nést rozpálený kus železa, aniž by se spálil. Tento zázrak krále ohromil – nechal se pokřtít a nařídil svým poddaným, aby udělali totéž.
Přestože zní tato legenda z pera saského kronikáře Widukinda docela pěkně, skutečný důvod pro christianizaci byl pravděpodobně jen politickým tahem – jelikož Svatá říše římská ráda bojovala proti pohanům, přijetí křesťanství představovalo jednu z možností, jak její výpady eliminovat.
Nicméně je třeba dodat, že se v té době ještě zdaleka nejednalo o dogma a mnoho bývalých Vikingů stále pokračovalo v uctívání původních bohů. Zčásti to mohl být i případ krále Haralda – při myšlence na dobývání Islandu se totiž neobrátil o radu k Bohu, ale místo toho požádal o věštbu čaroděje. Na druhou stranu však nechal vyjmout tělo svého otce z pohanské mohyly a pohřbít ho v kostele, což naznačuje, že jeho vztah ke křesťanství mohl být poměrně hluboký.
Přídomek, jenž dal jméno technologii Bluetooth
Samotné jméno Harald znamená „velitel vojska“, což královu roli dokonale vystihuje. Jako mnoho Vikingů však časem získal i přezdívku – ta jeho zněla Modrozub (v angličtině Bluetooth). Vznik tohoto přízviska dodnes zůstává předmětem spekulací. Většina historiků se přiklání k tomu, že měl král zkažený nebo mrtvý zub tmavé barvy. Nicméně se najdou i tací, kteří tvrdí, že důvodem mohla být Haraldova záliba v pojídání borůvek.
Ať už to bylo jakkoli, svůj přídomek Harald získal až po smrti – za doby své vlády byl známý spíše jako Harald Gormsson, tedy syn Gorma. Přesto k němu už neodmyslitelně patří a stal se inspirací pro název technologie Bluetooth, která slouží k bezdrátovému propojování zařízení (podobně jako se Haraldovi podařilo spojit dánské kmeny). Možná vás někdy upoutalo i nevšední logo, jenž je kombinací run označujících Haraldovy iniciály: první runa znamená H a druhá B jako Harald Bluetooth.
Poklady a památky
Některé stopy z období vlády krále Haralda se dochovaly dodnes. Jedná se například o základy kruhových pevností typu Trelleborg nebo runové kameny vztyčené v dánské obci Jelling, které byly roku 1994 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. První a menší z nich nechal postavit král Gorm na památku své manželky Thyry, zatímco Harald vztyčil druhý a větší kámen, na němž se nachází nejstarší rytina Ježíše Krista v Dánsku.
Kromě toho našla dvojice amatérských archeologů v roce 2018 na německé Rujáně stříbrný poklad, jenž se datuje do období konce vlády krále Haralda. Jednalo se o zhruba 600 mincí a sadu šperků včetně amuletu s Thorovým kladivem. Cennosti tam mohl ukrýt sám král v době, kdy prchal do pomořanské pevnosti Jomsborg nedaleko místa nálezu.
Tajemství posledního odpočinku
Ať už byly Haraldovy skutky jakékoli, dopadl neslavně – byl smrtelně zraněn při jednom z povstání, které proti němu vedl jeho nemanželský syn Sven Vidlí vous, jenž ho v roce 986 vystřídal na dánském trůnu. Kde však leží královy ostatky, je dodnes předmětem spekulací.
Dlouho se věřilo, že jeho tělo spočívá v katedrále v dánském Roskilde, jenž bývalo významným obchodním centrem Vikingů. To se změnilo v roce 2022, kdy satelitní snímky odhalily mohylu poblíž obce Wiejkowo na severozápadě Polska. Podle záznamů zde byla v roce 1841 zbourána vikinská kaple, aby její místo zaujal nový kostel. U vchodu do krypty byl vykopán poklad obsahující mince, meče a šperky, které si mezi sebou rozdělili nálezci.
Dochoval se jen zlatý kotouč o průměru 4,5 centimetru, jenž v roce 2014 přinesla ukázat tehdy jedenáctiletá Maja Sielski svému učiteli jako pozůstalost po prababičce z Polska. Na disku je vyraženo: Harald Gormsson král Dánů, Skåne a Jomsborgu v biskupství Oldenburgu.
Závěr
Ačkoli nález zlatého kotouče podporuje teorii o posledním odpočinku dánského krále v obci Wiejkowo, přesvědčivé důkazy stále chybí. Na místě mohyly dosud nebyly provedeny žádné vykopávky a nejsou k dispozici ani zprávy o analýze DNA z kostí, jež by při nich byly nepochybně odhaleny. Podrobnosti o životě a vzhledu krále Haralda tedy zůstávají i nadále tajemstvím.
Zaujalo vás téma? Neváhejte se podělit o své názory v anketě nebo v diskuzi a sdílejte článek na sociálních sítích.
Anketa
Zdroje:
- Harald Bluetooth: The Viking Who Gave His Name to Wireless Technology | thecollector.com
- Harald I | king of Denmark | britannica.com
- Harald Bluetooth | en.wikipedia.org
- Harald I. | cs.wikipedia.org
- Harald | cs.wikipedia.org
- Gorm Starý | cs.wikipedia.org
- Příběh vikingského krále se špatným chrupem přetrval staletí a dal vzniknout technologii bluetooth | nationalgeographic.cz
- Webové stránky World History: Harald Bluetooth & the Conversion of Denmark
- The Viking origins of your Bluetooth devices | nationalgeographic.com
- Harald Modrozub: Poklad vikinského krále | abicko.cz
- Král z 10. století po sobě zanechal poklad a bezdrátovou technologii | zpravy.tiscali.cz
- Münzen von Harald Blauzahn | spiegel.de
- Boy unearths treasure of the Danish king Bluetooth in Germany | theguardian.com
- Skåne | cs.wikipedia.org
- Was Danish King Harald Bluetooth buried in Poland? | thelocal.dk
- Jelling | cs.wikipedia.org
- Vikingská kruhová pevnost | cs.wikipedia.org
- Sven Vidlí vous | cs.wikipedia.org
- Burial mound of 'Bluetooth' the Viking king is found: Grave of infamous royal who died more than 1,000 years ago is uncovered in Poland by satellites | dailymail.co.uk
- Webové stránky Ancient Origins: Harald Bluetooth’s “Probable” Burial Mound Scanned By Satellites
- Webové stránky Ancient Origins: Sweden’s Enigmatic Golden Curmsun Disc
- Bluetooth | cs.wikipedia.org