Článek
Průměrná doba čekání na rozsudek smrti v USA je v současnosti 20 let. To znamená 20 let strávených ve vězení po odsouzení k trestu smrti.
Příprava
Den až týden před samotnou popravou je vězeň transportován do speciální cely, která je hned vedle popravčí místnosti. Je tam sice sám, ale soukromí si moc neužije – jeho příjezdu předchází důkladná prohlídka a k tomu je neustále sledován dozorci. Předchází se tak násilí a pokusu o útěk nebo pokusu o sebevraždu.
Poslední ráno
Odsouzený je probuzen už ve 4:30 ráno. Do 8 ráno má možnost rozloučit se s rodinou a přijmout poslední návštěvníky. Pak už jej může osobně navštívit jen kněz. Má také možnost sepsat seznam telefonních čísel, na která chce zavolat a rozloučit se. V cele má sprchu, toaletu a stůl. Může tak trávit čas psaním posledních dopisů.
Vedle v popravčí místnosti zatím probíhají přípravy – připravuje se injekce, nebo se kontroluje elektrické křeslo. Kontroluje se pevnost popruhů, které odsouzeného v poslední chvíle jeho života budou držet. Dbá se také na to, aby byl v místnosti funkční telefon – až do poslední chvíle je totiž možné, že by zavolal guvernér příslušného amerického státu s milostí.
Poslední jídlo
Oběd se servíruje už v 10:30 dopoledne. Je to úplně obyčejné vězeňské jídlo, jediný rozdíl je, že si ho vězeň sní v soukromí své cely.
Před poslední večeří (servíruje se ve 4 hodiny odpoledne) se vězeň vysprchuje a oblékne si oblečení, které mu bylo přiděleno na popravu. Bývá to slavnostnější oděv než vězeňská oranžová uniforma a je tak navozeno zdání normality.
Na rozdíl od rozšířeného přesvědčení, že v cele smrti má vězeň nárok na takové poslední jídlo, jaké si jen řekne, není tomu tak. Většina států má limit na cenu poslední večeře mezi 15 a 50 dolary (tedy mezi 350 Kč a 1200 Kč), někde si však odsouzenec nemůže vybrat vůbec a dostane klasické menu vězeňské kantýny. Pokud si vybrat může, je to jistě výjimečný okamžik – jídlo si může poprvé vybrat po třeba těch 20 letech strávených ve vězení.
Poprava
Okolo páté hodiny odpolední se začínají scházet svědkové, kteří se chtějí zúčastnit popravy. Obvykle se jedná o novináře a rodinné příslušníky či přátele oběti či obětí a odsouzeného. Odsouzený si také může pozvat své svědky.
Pokud bude použito elektrické křeslo, oholí se odsouzenému předem hlava. Poprava injekcí je poněkud komplikovanější – z důvodu Hippokratovy přísahy ji nemohou aplikovat lékaři. Aplikují ji tedy proškolení dozorci, avšak může to být komplikované z toho důvodu, že žíly mají tendenci se stahovat ve stresových situacích a mnoho odsouzených má navíc žíly poškozené opakovanou aplikací návykových látek.
Samotná poprava začíná obvykle okolo šesté hodiny odpolední. Odsouzený je předveden do popravčí místnosti, v doprovodu speciální jednotky 5 dozorců. Obvykle má několik málo minut na pronesení posledních slov, případně se předloží jeho psané vyjádření. Většina odsouzených se omluví za své činy a rozloučí se ještě jednou s rodinou, někteří však bývají vtipní a vznikají pak poslední věty typu: „Guvernér má rozbitý telefon, ne a ne zavolat“ nebo „Někdo by měl zabít toho právníka, co mě zastupoval“.
Po celou dobu popravy je u odsouzeného kněz, který mu poskytne poslední pomazání.
Anketa
Zdroje:
The Guardian: https://www.theguardian.com/us-news/2023/may/01/san-quentin-death-row-prison-california
Informační středisko pro trest smrti: https://deathpenaltyinfo.org/executions/upcoming-executions
Projekt pro fotodokumentaci průběhu trestu smrti: https://deathpenaltyphoto.org/photos/timeline/