Článek
Z bitevního pole na scestí
Martin Roháč se narodil v neklidné době, kdy Evropu zmítaly náboženské války a expanze Osmanské říše ohrožovala i země Koruny české. Jeho mládí a raná dospělost byly úzce spjaty s vojenským prostředím. Vstoupil do císařské armády, kde strávil značnou část svého života v bojích proti Osmanům.
Tyto konflikty, plné krutosti a neustálého ohrožení života, formovaly jeho charakter a zanechaly v něm hluboké psychologické stopy. Válečná realita, kde lidský život neměl valnou cenu a násilí bylo běžnou součástí každodennosti, mohla otupit jeho morální cítění a vnímání utrpení druhých.
Po letech strávených na bitevních polích se Roháč vrátil do rodné Moravy jako jiný člověk. Zkušenost s extrémním násilím a smrtí zřejmě narušila jeho schopnost adaptace na poklidný civilní život. Místo návratu k tradičním rolím zemědělce či řemeslníka, které by mu zajistily skromnou, ale poctivou existenci, ho zlákala vidina rychlého zisku a moci, kterou okusil v armádním prostředí, kde o jeho rozkazech rozhodovaly životy jiných.
Neschopnost či neochota nalézt si čestné živobytí a možná i pocit křivdy za prožitá válečná traumata ho nakonec svedly na temnou cestu zločinu.
Krvavá sklizeň na moravských cestách
V čele ozbrojené bandy, rekrutované převážně z dalších bývalých vojáků, kteří se podobně nedokázali přizpůsobit mírovému životu, začal Martin Roháč v letech 1568 až 1571 terorizovat moravské cesty.
Tito muži, zocelení bojem a zvyklí na vojenskou disciplínu a bezpodmínečnou poslušnost, se stali poslušnými nástroji Roháčovy zvrácené touhy po bohatství a moci. Jejich oběťmi se stávali osamělí pocestní, nic netušící kupci vezoucí své zboží na trh, a prostí řemeslníci vracející se domů s vydělanými penězi.
Roháčova metoda byla chladně kalkulovaná a děsivě účinná: přepadení s cílem oloupit a následná vražda oběti, aby se eliminovalo riziko svědectví. Brutalita Roháčových činů však daleko přesahovala pouhou nutnost odstranit svědka. Z historických záznamů a ústního podání se dochovaly zprávy o sadistickém týrání obětí, mučení pro zábavu i pro vynucení informací o ukrytých cennostech. Některé indicie naznačují, že Roháč a jeho muži si libovali v pohledu na bezmocnost a utrpení svých obětí. Kromě toho se krajem šířily hrůzné zvěsti o ještě zvrácenějších praktikách, včetně náznaků kanibalismu. Tyto zvěsti, ačkoliv nebyly nikdy s jistotou potvrzeny, vrhaly na Roháčovu bandu ohavný stín a naplňovaly obyvatelstvo hlubokým děsem.
Jeho řádění na moravských cestách zaselo paniku a nejistotu, ochromilo obchod a donutilo lidi k obezřetnosti a strachu opouštět svá domovy. Odhaduje se, že během tří let jeho teroru přišlo o život rukou Roháče a jeho bandy až padesát devět nevinných lidí.
Dopadení a poprava
Krvavá éra Martina Roháče se chýlila ke konci s dopadením jednoho z členů jeho zločinecké skupiny, Mikuláše Miči. Zatčen v Tišnově a podroben tehdy běžným, avšak krutým metodám výslechu, Miča promluvil a odhalil hrůzné detaily o Roháčových zločinech a jeho totožnosti. Jeho svědectví poskytlo úřadům klíčové informace, které vedly k vypátrání a zatčení samotného Martina Roháče v jeho úkrytu ve Velké Bíteši.
Ironií osudu, i Roháč se po svém zatčení ocitl v rukou spravedlnosti a pod tíhou mučení se přiznal ke svým ohavným činům. Soudní proces, který následoval, byl rychlý a nemilosrdný. Zločiny, kterých se Roháč dopustil, pobouřily celou Moravu a trest musel být exemplární.
Dne 17. února 1571 se ve Velké Bíteši konala veřejná poprava, která měla být varováním pro všechny ostatní zločince. Způsob Roháčovy exekuce, zaznamenaný v historických pramenech jako obzvlášť krutý, odrážel hloubku pohoršení a touhu po spravedlivé odplatě, kterou jeho činy v tehdejší společnosti vyvolaly.
Smrtí Martina Roháče konečně skončila éra strachu a nejistoty na moravských cestách, ale jeho příběh zůstal v paměti lidí jako mrazivé memento temných stránek lidské existence a hrůz, které se mohou skrývat i v dobách, o kterých si myslíme, že jsou dávno za námi. Jeho jméno se navždy zapsalo do análů zločinu jako symbol krutosti a zla.
Zdroje
Wikipedia: https://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Roh%C3%A1%C4%8D
Kriminalistika.eu: https://kriminalistika.eu/serial-killers/martin-rohac/
Security Magazín - Nejhorší sérioví vrazi v českých dějinách: https://www.securitymagazin.cz/historie/nejhorsi-seriovi-vrazi-v-ceskych-dejinach-1404067538.html
Expat.cz - Notorious Czech serial killers: https://www.expat.cz/czech-news/article/notorious-czech-serial-killers