Hlavní obsah
Jídlo a pití

Festival v čínském Jü-linu přiláká každoročně tisíce lidí, zkonzumují až 10 tisíc psů

Foto: Zszen John (Pexels)

Konzumování psího masa má v Číně silné kořeny. Speciálně během psího festivalu o život přijde až 10 tisíc zvířat. Krutá tradice pokračuje navzdory tlaku ochránců. Proč?

Článek

Odhaduje se, že v celé Asii je stále zabito 30 milionů psů ročně pro maso. Více než 10 milionů je každý rok za tímto účelem ze světa zprovozněno konkrétně v Číně. Tradice pojídání psího masa se na jihu Číny a v Koreji udržuje už několik tisíc let. V Číně se psí maso prokazatelně konzumovalo již kolem roku 500 př. n. l., ale předpokládá se, že v této oblasti byl již v tomto období pes tradiční jídlo.

Z evropského pohledu krutá zábava přetrvává i navzdory tomu, že se podařilo prosadit oficiálně zákaz konzumace nejen psího, ale také kočičího masa. Vůbec první se k tomuto kroku uchýlilo město Šen-čen, následovalo i město Ču-chaj. A to v souvislosti s globální pandemií onemocnění covid-19, který se podle názoru řady expertů rozšířil do světa z čínského tržiště ve městě Wu-chan, kde se prodávala i divoce žijící a exotická zvířata.

Tradiční festival psího masa, který se koná v čínském Jü-linu, tak nepřestává vzbuzovat kontroverze. Primárně se proti němu vymezují západní aktivisté. Nejvíce nesouhlasných hlasů zaznívá především z USA. V minulosti doprovázely pořádání festivalu v Jü-linu i střety, jelikož aktivisté se snažili na vlastní pěst psy osvobozovat.

V roce 2017 tak zachránili přes 1 300 psů a kampaně se zákazem konzumace psího masa se šířily i po sociálních sítích. Proti této akci veřejně vystoupily také některé známé osobnosti. Festival veřejně odsoudili například Joaquin Phoenix nebo Ian Somerhalder. V roce 2015 podepsalo na internetu petici proti festivalu celkem 3,8 miliónu lidí.

Konzumaci psího masa v Číně se nedaří vymýtit

Tato událost se pořádá vždy při příležitosti letního slunovratu, to znamená vždy od  21. června do 30. června.  Celá akce přetrvává i díky pověrám. V Číně se traduje, že ten, kdo o slunovratu zkonzumuje psí maso společně s liči, má větší šanci, že přežije další zimu. Právě pověrčivost je tím, co konzumaci psího masa nemalou měrou udržuje.

Psí maso je však konzumenty ceněno i pro jeho chuť, která má připomínat hovězí. Problém představuje zejména rozrůstající se čínská střední třída, která jednoduše má prostředky na to, aby si dopřála i některé nadstandardní zážitky. Chodí tak i do restaurací, kde vyhledává právě i psí maso coby netradiční gurmánskou zkušenost. V Číně kromě specializovaných restaurací existují dokonce i řeznictví zaměřená přímo na tento sortiment.

Spotřeba psího masa na hlavu se v Číně zvýšila z méně než 10 kilogramů v roce 1976 na více než 62 kilogramů v roce 2012. A to i navzdory tomu, že v zemi se za tuto součást jídelníčku rozdávají v oblastech, kde se podařilo prosadit příslušné regulace, už i vysoké pokuty a vykonávají se poměrně drakonické tresty.

Už v roce 2020 se zdálo, že této surovině definitivně zvoní hrana, jelikož v tomto období vláda jasně deklarovala, že psi jsou hlavně domácími mazlíčky. Nicméně se festival psího masa konal i v roce 2024. Proti jsou především ochránci zvířat, kteří tvrdí, že psi jsou na místo dováženi v malých stísněných klecích a na místě zabíjeni kvůli čerstvosti.

Během čínského festivalu zvířata trpí, vláda tiše přihlíží

Psi jsou obvykle ubiti nebo bodnuti do krku či do slabin, dokud nevykrvácí. Mezi další způsoby usmrcení patří oběšení nebo usmrcení elektrickým proudem. Zvířata mají být též úmyslně mučena nebo vařena zaživa, aby se zlepšila chuť jejich masa. Některá jsou i zaživa stahována z kůže. Organizátoři festivalu ovšem namítají, že jsou zabíjena humánně a že pojídání tohoto živočišného druhu se tak v podstatě neliší od konzumace vepřového nebo hovězího masa.

Neuspěly doposud ani argumenty ohledně bezpečnosti konzumace vzhledem k tomu, že za původní zdroj koronaviru SARS-CoV-2 jsou pokládáni netopýři. Světová zdravotnická organizace navíc varovala, že obchod se psy napomáhá k šíření vztekliny a zvyšuje taktéž riziko propuknutí cholery, a to až dvacetkrát.

Navzdory veškerým snahám se tak nedaří pojídání psího masa vymýtit, a to i přesto, že samotný festival v Jü-linu je událostí bez hlubší historické kontinuity. Vznikl totiž teprve v roce 2010, a to primárně kvůli samotným obchodníkům se psím masem, kteří se tímto způsobem snažili zvýšit svoje zisky. Má tedy ryze komerční charakter.

Vláda se však v minulosti od této události distancovala s tím, že v Číně neexistuje plošný zákon zakazující konzumaci psího masa. Mnozí také argumentují, že západní aktivisté by se jednoduše neměli vměšovat do čínských tradic. Dokonce i ti, kteří sami psí maso nekonzumují, tak v některých případech takovou praxi hájí, pokud zvířata nejsou ukradena nebo zabita nehumánním způsobem.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz