Hlavní obsah
Zdraví

Na cestě k psychické pohodě: Jak si vybrat tu správnou psychoterapii

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: cottonbro studio (Pexels)

Na první pohled vypadají psychoterapeutické ordinace podobně, rozdíly jsou však zásadní.

Když už se rozhodnete vyhledat psychoterapeuta, čeká vás ještě jeden důležitý úkol: Vybrat si toho správného. Jak to poznat a jaký efekt od psychoterapie vlastně můžete čekat?

Článek

Psychoterapie je definována jakožto záměrné a cílené používání psychoterapeutických prostředků kvalifikovaným odborníkem – psychoterapeutem v souladu s vědeckými poznatky. Má formu rozhovoru, ale nejedná se o pouhé „povídání si“.

Pomoci nám může s celou řadou obtíží, jako jsou různé traumatické prožitky, úzkosti nebo závislostní chování. Podpůrná psychoterapie může mít také seberozvojový charakter. Ujasnit si tedy musíte v první řadě to, proč na psychoterapii chcete jít. Ve spolupráci s psychoterapeutem samým byste následně vzájemným dialogem nakonec měli být schopni posoudit, jsou-li jeho služby pro vás vhodné.

Existuje několik psychoterapeutických přístupů. Informace o tom, kterým z nich se konkrétní odborník věnuje, byste v dnešní době měli měli mít dostupné ještě před první návštěvou. Tyto základní údaje jsou popsány na internetu. Na webu daného psychoterapeuta bývá uvedena nejen konkrétní metoda, kterou tento odborník používá, ale také je zde laicky popsáno, s jakými konkrétními problémy vám umí pomoci a v jaké oblasti (vztahy, zaměstnání atd.).

Česká asociace pro psychoterapii člení jednotlivé směry takto:

  • hlubinné směry
  • humanistická psychoterapie
  • kognitivně behaviorální přístup
  • psychoterapie zaměřená na tělo
  • systémové, systemické a komunikační pojetí
  • integrativní a eklektické pojetí

Podmínkou dále je, abychom si vybrali dobrého psychoterapeuta. Odrazovým můstkem pro toto by měla být primární péče, tedy váš praktický lékař. Jak prokazují studie, při vzájemné spolupráci těchto odborníků u pacientů lze očekávat lepší výsledky.

I v tomto případě navíc platí, že pacient sám není dostatečně erudovaný, nemá tedy přehled v jednotlivých psychoterapeutech a nebývá si schopen bez pomoci adekvátně vybrat, na koho se obrátí. Ostatně mnoho z nich nemá v pestré škále terapeutů a dalších lidí zabývajících se duševním zdravím vůbec jasno v tom, kdo je to vlastně psychoterapeut.

Kdo je psychoterapeut a proč by vám měl lidsky vyhovovat

Psychoterapeut za sebou má speciální výcvik, původním vzděláním, ale může být absolventem v zásadě libovolného studijního programu na vysoké škole. Preferuje se vzdělání humanitního směru jako například pedagogika nebo sociální práce, ideálně však přímo psychologie. Psychoterapeut však může zároveň být i psychiatr. Nejedná-li se o psychiatra, nemůže takový odborník současně pacientovi předepisovat léčiva. Psychiatr je lékařem (absolvent lékařské fakulty s titulem MUDr.), který se specializuje na diagnostiku a léčbu duševních chorob. Psycholog léčí primárně slovy a medikamenty vám předepisovat nebude.

Obecně lze říci, že ani kvalitní profesionál nemusí konkrétnímu člověku vyhovovat. Důležité tak je zvolit si psychoterapeuta, se kterým budete po lidské stránce spokojeni. Jednoduše musí klientovi být sympatický a souznít s jeho pohledem na svět. To je kriticky důležité, jelikož s ním budete pravidelně hovořit o citlivých záležitostech.

Vzájemná důvěra je tedy spolu s dostatkem času jednou z klíčových podmínek úspěšné psychoterapie. Může se sice stát, že subjektivně pocítíte úlevu už po první návštěvě, ale není to příliš obvyklé. Častěji musí podstoupit klient vícero sezení, než se mu skutečně podaří docílit žádoucího posunu.

Optimální je tak především hledat podle referencí. A to nejlépe vašich bližních. Takový přístup má navíc ještě jednu důležitou výhodu: Péče o duševní zdraví je stále do určité míry stigmatizována. Tím, že budete otevřeně sdílet se svými blízkými své záměry ohledně docházení na psychoterapii, přispějete k prolamování bariér v této oblasti.

Je normální, pokud vám psychoterapeut „nesedne“ a vy se rozhodnete u něj nepokračovat. Dokonce bývá doporučováno nemít už od první návštěvy přemrštěná očekávání a absolvovat první sezení klidně u několika odborníků. Na základě konkrétní zkušenosti si totiž nakonec budete schopni mnohem kvalifikovaněji vybrat.

Jak je to s psychoterapií „na pojišťovnu“

Nejen stigmatizace ve společnosti, ale často také obavy z finanční náročnosti brání pacientům vyhledat adekvátní péči. I psychoterapii ale lze absolvovat takzvaně „na pojišťovnu“, což znamená, že si nemusíte jednotlivá sezení platit sami.

Tuzemské pojišťovny nabízejí příspěvky ve výši až několika tisíc korun při splnění specifických podmínek. Například VZP tak v současné době má vyčleněn pro tento účel podporu ve výši až 5 000 Kč. Hrazených je nejvýše 10 sezení. O příspěvek lze žádat po každém sezení, případně až po ukončení psychoterapie.

Máte-li zájem o plně hrazené psychoterapie, je nutné vyhledat klinického psychologa. Většina z těchto odborníků, kteří v tuzemsku mají smlouvu se zdravotní pojišťovnou, je zároveň psychoterapeuty. Uzavření smlouvy s pojišťovnou předchází výběrové řízení, čímž se zdravotní pojišťovna stává jakýmsi garantem odbornosti poskytované péče.

Pacientů s psychickými obtížemi výrazně přibylo zejména v období koronavirové pandemie. To může vést k tomu, že kapacity jsou naplněné a zájemci o péči tak mohou na přijetí do psychoterapie déle čekat. V současné době jsou čekací lhůty přibližně 8 až 10 týdnů.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz