Článek
Když řekneme, že Marie Terezie to neměla jednoduché, bude to značné podcenění situace. Její otec, Karel VI., sice vydal tzv. Pragmatickou sankci, která jeho dceři umožňovala převzít vládu, ale ta byla po jeho smrti ihned zpochybněna Pruskem a Francií. Marie Terezie tak musela hned po nástupu na trůn do války. V ní svoji pozici obhájila, byť za cenu ztráty Slezska. Tzv. válka o dědictví rakouské ale Marii Terezii připomněla, jak moc její země potřebuje zásadní reformy v mnoha oblastech.
Kdo by nevěděl, že Marie Terezie zavedla povinnou školní docházku… Zrovna tohle tvrzení ale pravdivé tak úplně není, reforem nicméně královna skutečně iniciovala celou řadu. Té školské se vyhnout nejde, tak si pojďme pro začátek vyjasnit právě tu. To, co v roce 1774 Marie Terezie zavedla, byla tzv. všeobecná vzdělávací povinnost, nikoliv povinná školní docházka.
Všeobecná vzdělávací povinnost znamenala, že vzdělávání se sice nově skutečně týkalo dětí od šesti do dvanácti let, ale do školy chodit ve skutečnosti nemusely. Jinými slovy: pravidelná docházka se nevyžadovala (práce na poli byla vždy přednější, počasí činící cestu do školy obtížnou…) a hlavně: reforma nezaváděla žádné postihy pro rodiče, kteří děti do školy neposílají. Vše tak fungovalo na jakési dobrovolné bázi. Na skutečnou povinnou školní docházku si Rakousko a s ním i České země počkaly až do 19. století. Co ale další reformy?
Reforma trestního zákoníku
V roce 1770 vydala Marie Terezie nový trestní zákoník nazvaný Constitutio Criminalis Theresiana. V dílčích oblastech sice směřoval k modernímu pojetí trestního práva, reformy ale přinášel jen částečné a lze říci, že zůstal „na půl cesty“. Tresty za přečiny zde byly stále v podstatě středověké a počítalo se i s přípustností mučení.
V roce 1776 však královna torturu zakázala. Skutečné oficiální zrušení tortury sice přišlo až v roce 1787 v zákoníku syna Marie Terezie Josefa II, již sama královna ale mučení vystrnadila z běžné praxe. Je třeba také říct, že Marie Terezie byla odpůrkyní čarodějnických procesů a považovala je za bludařství a přežitek. I v tomto ohledu tak začala společnost posouvat směrem k modernitě.
Reforma zdravotnictví
Mluvit o zdravotnictví v dnešním smyslu a vztahovat to na tereziánskou dobu je poněkud nadnesené, rozhodně ale platí, že to byla právě Marie Terezie, která jej nasměrovala správným směrem. V první řadě zavedla profesní pravidla pro porodní báby. Následně nechala v Praze zřídit první porodnici s nalezincem. Stalo se tak v roce 1762 a porodnice stála v Soukenické ulici.
Pokrokový postoj zastávala Marie Terezie i v oblasti boje s černými neštovicemi, které v její době představovaly pro tehdejší společnost opravdu velký problém. Sama Marie Terezie je prodělala a několik členů její širší rodiny na nemoc zemřelo. V době Marie Terezie již existovala metoda tzv. variolizace, tedy jistého primitivního očkování. Marie Terezie byla jeho velkou propagátorkou a nechala tímto způsobem imunizovat své mladší děti. Žádné z nich se neštovicemi nikdy nenakazilo.
Další tereziánské reformy
Marie Terezie zavedla i řadu dalších reforem. Velmi významně změnila fungování armády. Na její popud byl zaveden jednotný výcvik, unifikovala uniformy a definovala brannou povinnost pro muže ve věku 17-40 let. Podporovala také zřizování kasáren, invalidoven i vojenských škol.
Velmi významné bylo zavedené souboru pravidel pro minimalizaci vzniku ničivých požárů. Nové domy musely mít kamenné komíny, byly zavedeny povinné požární hlídky, ve všech obcích se musely budovat zvonice. Omezeno bylo také pouštění ohňostrojů při oslavách atd.
I když jsou ještě významnější reformy spojeny spíše se jménem jejího syna Josefa II. Marie Terezie stála u přerodu tehdejší společnosti ve společnost moderní.
Zdroje