Hlavní obsah

Smrt v Hitlerově bunkru: Prohru neunesl, Goebbels svých 6 dětí raději zabil

Foto: Bundesarchiv, Bild 183-1987-0724-502 / Heinrich Hoffmann / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE skrze Wikimedia Commons

Návštěva u vůdce.

Poslední dny Adolfa Hitlera, které trávil ve svém berlínském bunkru v kruhu některých ze svých nejfanatičtějších následovatelů, byly faktograficky i umělecky zpracovány několikrát. Příběh Josepha Goebbelse nemůže chybět.

Článek

Jméno Josepha Goebbelse je všeobecně známé a asi každý dobře ví, že se jednalo o vrchního Hitlerova propagandistu, přesněji ministra propagandy Třetí říše. V tomto kontextu jsou koneckonců občas i některé akce dnešních politiků k těm Goebbelsovým přirovnávány. Vzhledem ke kontextu je to ale značně nevhodné, Joseph Goebbels se podílel na genocidě a na fungování naprosto nelidského režimu. Zcela po právu mu tak patří pevné místo mezi největšími zločinci všech dob.

Joseph Goebbels se narodil v roce 1897 do rodiny účetního. Od dětství byl kvůli své neduživé postavě a lehkému postižení v podobě pokřivené pravé nohy terčem posměchu svých spolužáků a vrstevníků. Mnozí psychologové právě zde vidí původ jeho nenávistné povahy. Ve studiu se mu nicméně dařilo a v roce 1921 dokonce získal doktorát z literatury. Jeho touhou bylo stát se spisovatelem, nikdy ale nebyl úspěšný (v tomto ohledu trochu připomínal Hitlerovy snahy o prosazení ve světě výtvarného umění).

Goebbels se neujal ani jako redaktor a jeho tehdejší přítelkyně mu musela sehnat práci vyvolávače kurzů v bance. Když byl z tohoto místa propuštěn, za vinu to kladl „židovským kapitalistům“. Bylo to v roce 1925, tedy přesně v době, kdy se na scéně začala stále častěji objevovat NSDAP. Goebbels do ní vstoupil, začal publikovat ve stranických novinách, a dokonce si založil své vlastní.

V roce 1926 dostal úkol rozšířit řady straníků v Berlíně. Tento úkol splnil natolik dobře, že upoutal pozornost Adolfa Hitlera a ten z něj v roce 1930 udělal šéfa své propagandy. Poté, co se Hitler stal kancléřem, Goebbelse jmenoval ministrem národní osvěty a propagandy. Najednou měl moc ovlivňovat celou kulturu. A této moci využíval, jak ve směru k tvůrcům filmů, tak ve vztahu k mladým herečkám. A tomu nezabránilo ani jeho manželství.

Magda Goebbelsová a děti

Magda Goebbelsová se se svým budoucím manželem seznámila v roce 1930, kdy byla oslněna jeho rétorickými schopnostmi. Ona již měla za sebou nevydařené manželství, ze kterého se jí narodil syn. Avšak poté, co její první manžel odhalil jednu její nevěru, vztah skončil. Svatba s Goebbelsem se uskutečnila v roce 1931 a podle všeho se na ní podílel sám Hitler, nejen jako svědek, ale především jako někdo, kdo oba do sňatku nenápadně tlačil. Hitler Goebbelsovi často navštěvoval a ti patřili do jeho nejužšího kruhu.

Mezi lety 1932 a 1940 se Josephu a Magdě Goebbelsovým narodilo celkem šest dětí, pět dcer a jeden syn. Manželství bylo občas velmi bouřlivé, neboť Joseph Goebbels nepřestal se svými zálety. Jeden z nich, vztah s českou herečkou Lídou Baarovou, vztah málem zničil, ale po další intervenci Hitlera pokračoval dále (Hitler Baarovou Goebbelsovi víceméně zakázal).

Poslední dny v bunkru

Na jaře 1945 bylo jasné, že konec války je otázkou maximálně několika týdnů. Adolf Hitler již přebýval jen ve svém berlínském bunkru a spolu s ním i celá rodina Josepha Goebbelse. Magda s dětmi měla možnost Berlín opustit, sama ale odmítla. Svůj osud stoprocentně spojila s osudem svého manžela a Adolfa Hitlera. Bohužel toto rozhodnutí učinila i pro své děti, z nichž nejmladšímu nebylo ještě ani pět let. S koncem dubna už se Rudá armáda přibližovala k samotnému srdci Berlína dne 30. dubna 1945 spáchal sebevraždu Adolf Hitler s Evou Braunovou poté, co se symbolicky vzali.

O dva dny dříve odeslala Magda Goebbelsová dopis svému synovi z prvního manželství dopis, v němž napsala zlověstnou větu:

„Svět, který přijde po vůdci a národním socialismu, už nestojí za život, a proto jsem z něj vzala i naše děti.“

K tomu ale došlo ve skutečnosti až poté, konkrétně 1. května 1945. V tento den byl její manžel již Říšským kancléřem. Do této funkce jej jmenoval Adolf Hitler před svojí sebevraždou. Často je v této souvislosti zmiňováno jméno velitele Kriegsmarine. Admirál Donitz byl ale jmenován prezidentem, nikoliv kancléřem. Tento stav vytvářel zmatek v tom, kdo má větší pravomoc, na tom už ale stejně příliš nezáleželo.

V první květnový den se tedy manželé Gobbelsovi rozhodli spáchat sebevraždu. Předtím ale zavraždili své děti. Ty byly nejprve uspány morfiem rukou zubaře Helmuta Kunze a poté je rodiče otrávili kyanidem. Existuje sice více verzí toho, jak konkrétně šestinásobná vražda proběhla, není to ale podstatné. Důležité je, že rodiče, zcela ovládaní zvrácenou ideologií, zavraždili šest nevinných dětí. Nic víc není třeba vědět.

Goebbelsovi poté vyšli před bunkr, Joseph se zastřelil a Magda otrávila. Jejich těla byla spálena.

Zdroje

1) Říšským kancléřem byl jediný den. Pak Goebbels s manželkou spáchali sebevraždu

2) Vražda v Hitlerově bunkru: Kdo opravdu otrávil 6 dětí válečného zločince Josepha Goebbelse?

3) Vláda velkoadmirála Dönitze: Dočasní správci Hitlerova dědictví

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz