Hlavní obsah

U cizích lidí jde narcistovi o dobrý dojem, k vlastním se chová jako ke kusu hadru

Foto: Lood Goosen (Pexels)

Láska nebo manipulace?

Vztah s narcistou bývá na začátku krásný, jelikož budí dojem, že si svého partnera nade vše váží a chová se k němu velmi pěkně. Až postupem času pak partner zjistí, že toto chování mělo za úkol silně je k narcistickému partnerovi přimknout.

Článek

Obdobné praktiky pak pozorujeme u chování narcisty vůči cizím lidem nebo lidem z širšího okolí, kteří tak často nemají vůbec tušení, jakým způsobem přistupuje ke svým blízkým.

Znaky narcistického chování mimo partnerský či rodinný vztah

Partnerský vztah s narcistou nebývá jednoduchý a může nabývat mnoho podob od mírné manipulace a omezování partnera, které vede k jeho stále větší závislosti na narcistovi, slovního napadání až po fyzické násilí a přímou agresi. Intenzita narcistních projevů se obvykle s postupujícím časem stupňuje, může se však i měnit jeho charakter podle toho, jak k němu přistupuje partner.

Ve vztahu může být narcistní chování také ambivalentní, tzn. že se střídají agresivní a velmi milé až pozorné přístupy, v každém případě narcista využívá strategie, které jsou pro jeho partnera často matoucí. Ke svému okolí se ovšem narcista chová většinou velmi hezky a mnoho lidí jej popisuje jako milého a pozorného člověka s obrovským charismatem. Je ovšem velký rozdíl mezi tím, jestli je člověk milý a jestli je hodný. A tento rozdíl často znamená právě příklon k narcistnímu chování.

Rozdíl mezi chováním milého a hodného člověka

Hodní lidé jsou specifičtí především altruistickým přístupem k ostatním (k blízkým, známým i cizím lidem). Jejich hlavním zájmem je dobro a snaží se tímto směrem řídit veškeré své jednání, obvykle tak upřednostňuje zájmy jiných před svými. Nemusí tomu tak být ovšem vždycky – hodní lidé mají vždy nárok myslet také na sebe, ze zásady však nejednají v rozporu se základními společenskými normami nebo takovým způsobem, který by mohl ublížit jinému.

Přístup milých lidí k ostatním bývá velmi podobný, jako u lidí hodných. Také se snaží všem vyhovět a chovají se tak, aby se lidé v jejich přítomnosti cítili příjemně. Rozdíl mezi hodným a milým člověkem ovšem může být markantní, zvláště v případě, že se mile chová ten, kdo ve vztahu k blízkým jedná narcistním způsobem. Milý člověk totiž nemusí mít je svému jednání vždy pozitivní důvody, pouze jeho chování se jeví jako příjemné, atraktivní či charismatické.

Proč se narcisté chovají ke svému širšímu okolí hezky

Příjemné chování vůči okolí vychází u narcisty především z jeho vypočítavosti. Stejně jako na začátku vztahu se svou potenciální obětí i vůči cizím lidem narcista uplatňuje strategii milého a charismatického chování, které má budit dobrý dojem.

Pro narcistu je to tak na jednu stranu velmi dobrá zástěrka jeho běžného přístupu k blízkým (cizí lidi často ani nenapadne, že by tak milý člověk mohl být vůči partnerovi agresivní), jednak tímto způsobem získávají spojence či potřebné kontakty. Důvodů milého chování vůči okolí je tak hned několik.

Dobrý dojem a společenské uznání

Hlavním důvodem, proč se narcista k neznámým lidem a širšímu okolí chová mile, je především snaha kontinuálně vytvářet dojem dobrého (hodného) člověka. Tímto způsobem získává narcista určité společenské postavení a také základnu obdivovatelů či lidí, kteří jej považují za správného. Mnohem snadněji se mu takto ovládá i partner, jelikož se zmenšuje množství lidí, kteří by mu případně uvěřili, že jeho vztah s narcistou není harmonický.

Nízké sebevědomí

Dalším důvodem milého chování narcisty vůči okolí je jeho obvykle nízké sebevědomí. Jeho přístup je vypočítaný na efekt, protože uznání okolí potřebuje k tomu, aby se neustále utvrzoval ve své výjimečnosti. Nízké sebevědomí je typickým znakem narcistů a tímto způsobem se jim daří si ho zvyšovat.

Navození nesprávného dojmu u partnera

Milé chování vůči okolí je také součástí strategie, kterou lze označit jako gaslighting. Když partner ze všech stran poslouchá, jaký má milý protějšek, sám pak začíná mít pocit, že ty špatné věci spíše zveličuje. Jedná se o jeden ze způsobů, jak v partnerovi vyvolat pochybnosti o zdravém úsudku.

Snadnější manipulace potřebným směrem

I vůči okolí narcisté často využívají různé techniky a strategie, jejichž cílem je okolí zmanipulovat. Milý přístup jim pomáhá vybudovat důvěru a uplatňovat nenápadné negativní postupy – například neustálá podpora v aktivitách, které mohou mít pro toho druhého nepříliš dobrý konec.

Závěr

Přístup narcisty k širšímu okolí bývá na rozdíl od jeho chování k partnerovi vždy milý. Tento způsob jednání ovšem nevychází ze snahy někomu pomoci, vždy je realizováno na dojem a s cílem dosáhnout vlastních záměrů.

Zdroje:

1. Why is a narcissist nice to everyone else

2. Nice But Not Good: The Art of Spotting Narcissists

3. People Who Seem „Nice“ But Are Actually Narcissistic Display These 4 Subtle Behaviors

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz