Hlavní obsah
Bydlení a architektura

Vyplatí se pořád investovat do nemovitostí? Nájem už vám hypotéku nezaplatí

Foto: Michal Klajban, Wikimedia Licencováno Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Koupit nebo nekoupit?

Investice do nemovitostí představují tradiční a konzervativní typ investování. Jak do nich investovat a vyplatí se to i v současnosti?

Článek

Jako investiční nemovitost označujeme takovou nemovitost, kterou si investor pořizuje za účelem pravidelného výnosu, nejčastěji formou pronájmu. Obecně nejde o nemovitosti, které si kupuje běžný majitel přímo za účelem vlastního bydlení.

Typicky tak jde o klasické rodinné domy nebo byty. Samostatnou kapitolu představují rekreační objekty určené k pronájmu krátkodobému, jako jsou prázdninové domy, chaty a chalupy nebo nemovitosti v turistických lokalitách. Sem lze započítat i apartmány v zahraničí. Zahrnout však do tohoto systému investování lze taktéž pronájem či prodej komerční nemovitosti, jako jsou kancelářské budovy, maloobchodní centra nebo jiné komerční nemovitosti.

Specifické odvětví reprezentuje investování do nemovitostních fondů. To jsou investiční fondy, které investují do komerčních, rezidenčních nebo průmyslových nemovitostí. Obejdete se u nich bez fyzického vlastnictví nemovitosti.

K dalším formám tzv. nepřímého investování patří kromě nemovitostních fondů rovněž:

  • Nemovitostní dluhopisy
  • Crowdfunding
  • REIT – Real estate investment trust

Další typ investování do nemovitostí tvoří i investice do pozemků. Ty mohou mít jednak charakter zemědělské půdy. To především znamená nákup orné půdy, luk, pastvin a dalších zemědělských pozemků. Vhodným řešením jsou i pozemky stavební, určené pro budování obytných, komerčních nebo průmyslových objektů. Poslední případ z této skupiny zastupují lesní pozemky. Ty jsou určeny pro lesní hospodaření, těžbu dřeva nebo rekreační účely.

Jaké jsou výhody investování do nemovitostí

Obecně lze říci, že investování do nemovitostí je výhodné. Vyplatí se více než investice ve formě spořicího účtu, termínovaných vkladů či stavebního spoření. Nemovitosti mohou hodnotu nemovitostí před inflací chránit dokonce desítky let. Hodnota nemovitosti dlouhodobě roste s inflací. Výnos by neměl klesnout pod 5 %, rizikovější investice však řádově vynášejí až desítky procent za rok.

Výnosy jsou v případě pronájmu dostatečně stabilní. Byť se tento aspekt odvíjí od typu nemovitosti a také atraktivity lokality. Tu může zatraktivnit řada faktorů. K nejtypičtějším bývá například otevření pobočky velké společnosti, které vygeneruje větší množství pracovních míst. Stejně tak k tomu, že se lokace stane vyhledávanou, přispívá tzv. gentrifikace, což je označení pro lokální sociálně-kulturní změny, které jsou důsledkem toho, když bohatší lidé nakupují nemovitosti k bydlení v dosud méně prosperujících společenstvích. Typicky lze tento jev pozorovat v posledních letech například v pražském Karlíně.

Navíc jsou výnosy z investování velmi snadno ovlivnitelné přímo samotným majitelem. Moderní a dobře udržované nemovitosti budí mezi potenciálními nájemníky vyšší zájem. Svou investici tak máte pod kontrolou vzhledem k tomu, že například můžete rozhodnout o rekonstrukci.

Výhodou také je to, že ačkoli nemovitost primárně neplánujete pro vlastní bydlení, jednoduše se hodí mít ji jako „pojistku“ pro případ, že by se vám změnila životní situace. To znamená například rozchod s partnerem. Investiční nemovitost pomůže do začátku také vašim potomkům. Kromě pasivního příjmu tak získáváte i další benefit.

Obecně musíme u nemovitostí počítat s vyšší vstupní investicí. To lze eliminovat jednak nákupem pozemku. Cena zemědělské půdy je významně nižší než u jiných typů nemovitostí, pozemky začínají v cenové hladině řádově desítek tisíc korun. Druhou možnost otevírají nemovitostní fondy. V takovém případě vůbec nemusíte investovat do nemovitosti jako takové. Což je výhodou pro všechny, kteří nechtějí mít starosti se zajišťováním pronájmů, správou a řešením problémů s problematickými nájemníky. Výměnou za bezstarostnost sice mohou být nižší výnosy, ale nemusí.

Vyplatí se investovat do nemovitostí právě teď?

Navzdory tomu, že musíte počítat i v tomto segmentu s tržními výkyvy, investice do nemovitostí se dnes stále vyplatí. Ani krátkodobé kolísání trhu nepředstavuje pro dlouhodobou investici vážné riziko. Tento způsob diverzifikace portfolia lze tak označit za spolehlivý a bezpečný. Dokládají to i statistiky, podle nichž téměř polovina Čechů investuje a přes 14 % si pro svou investici volí právě nemovitosti.

Nejlepší volbou pro investory jsou v roce 2024 menší česká města s vysokým potenciálem růstu. To mohou být například Ústí nad Labem a Karlovy Vary. Méně zajímavé jsou v této chvíli již Praha a Brno. Nejvyhledávanějšími dispozicemi jsou 2+kk či 2+1.

Je však nutné upozornit na to, že v současné době bohužel už neplatí, že vám nájem automaticky zaplatí splátky hypotéky. Úrokové sazby stoupají a rozhodnutí pořídit si investiční nemovitost na hypoteční úvěr tak už spíše nelze doporučit.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz