Hlavní obsah
Lidé a společnost

Vrah Monyové se příští rok dostane na svobodu, o propuštění žádal už pětkrát. Syn Simony má strach

Foto: Kredit: Markéta Hanzlíková / Česká editoriální fotografie / Profimedia / placená licence

Díky streamovací platformě Oneplay znovu ožívá příběh spisovatelky Simony Monyové. Domácí násilí vyústilo v její smrt rukou manžela Borise Ingra, kterému v lednu soud zamítnul žádost o propuštění.

Článek

Nebylo to přitom poprvé, co se Boris Ingr snažil dostat na svobodu. Ten spisovatelku Simonu Monyovou v roce 2011 během hádky ubodal a za vraždu tehdy dostal 15 let. Šesti ranami nožem ji připravil o život v jejich rodinném domě v Brně - Obřanech. Soud mu ale v podmínečném propuštění nikdy nevyhověl. Příští rok si ale odpyká celý svůj trest.

Opakovaně žádal o propuštění

„Navždy ve mně zůstane ten pocit zmaru, že jsem provedl něco, co je neodpustitelné. Snažil jsem se vyřešit něco, co možná šlo vyřešit mnohem jednodušeji,“ řekl Boris Ingr o svém činu pro CNN Prima News. Spisovatelka Simona Monyová se zaměřovala zejména na romány pro ženy, čerpala ze svého života. Zabývala se v nich mimo jiné domácím násilím. Nakonec se jí právě násilí jejího manžela stalo osudným.

Ten v lednu zkoušel už popáté požádat o propuštění na svobodu, ale marně. Podle soudu nesplnil podmínky pro dřívější propuštění a na svobodě může být stále nebezpečný.

Pohled Borise Ingra

V roce 2012 vypovídal Ingr, že si pamatuje jen útržky. Měli prý se Simonou v osudný den schůzku v restauraci, najednou ví, že ležel na zemi, někdo ho ošetřuje a jeho manželka je mrtvá.

To rychle vyvrátila pracovnice záchranné služby, podle které Ingr normálně komunikoval, věděl, co udělal, a prosil, ať zachrání jeho ženu, nikoliv jeho. Byl to totiž právě on, kdo volal na tísňovou linku o pomoc, navíc už tehdy řekl, že je za čin zodpovědný.

Ve druhé výpovědi se podle jeho slov měl o smrti manželky dozvědět až z usnesení, které mu bylo doručeno do nemocnice. Měl kombinovat alkohol a léky, vůbec prý nevěděl, co se ten den stalo. Říkal, že měla jeho žena sklony k depresi a sebevražedné sklony. Během jedné dovolené na Kubě mu dokonce měla vmést do tváře, že se mu líbí mladé holky. Ten den si chtěla vzít prášky a skončit svůj život.

Dvojice se měla hodně hádat, dokonce prý Monyová podle Ingra vyžadovala, že když ho praští, má jí to vrátit.

Děsivá obvinění

Jen krátce po jejím úmrtí informoval server Novinky.cz o svědectví nejbližšího přítele zavražděné Richarda Sachera, který měl i SMS zprávy od Monyové. „Simona se mi svěřila, že ji manžel jedenáct let bil a znásilňoval. Vyhrožoval jí také opakovaně i smrtí. Určitě ji zavraždil právě on,“ řekl.

„Simona mě několikrát informovala o hrůzách, které se u nich doma děly. Muž ji měl znásilnit dokonce prý i před nejmladším synem. Bohužel jsem se domníval, že přehání a nepřikládal jejím tvrzením takovou váhu. Vím, že poslední půlrok opakovaně ležela v nemocnici, ale nespecifikovala důvody hospitalizací. Kdoví, jestli to nebylo kvůli domácímu násilí,“ dodal.

Promluvil také o krizi, která měla manželstvím otřást. „Simona neměla vůbec tušení o tom, jak se její manžel šíleně zadlužil. Musela za něj zaplatit kolem miliónu a půl korun. Letos dokonce stihla vydat již dvě knihy, aby mohla splatit všechny dluhy po svém muži. Přestala mu ale důvěřovat a to se na jejich vztahu odrazilo,“ uvedl Sacher. V posledních měsících svého života zhubla na 43 kilogramů a měla údajně vážné psychické problémy. Se starostmi, které ji tolik trápily, se ale svému nejbližšímu okolí nesvěřovala.

„Nějak ten život neumím žít, p**** všechno, co jde. Promiň za upřímnost. Je osvobozující moct si ji konečně dovolit. Tobě věřím,“ znělo v jedné z SMS zpráv, kterou Simona svému příteli poslala.

Foto: Kredit: Miča Radek/Sedmička / Česká editoriální fotografie / Profimedia / placená licence

Rok 2012. Borise Ingra vedou k soudu

Kdo byl Boris Ingr?

Dnes je jeho jméno spojováno hlavně s vraždou úspěšné spisovatelky. Předtím se živil jako kameraman. Podle dostupných informací na internetu v době před vraždou Monyové také pomáhal s vydáváním knih, staral se o praktické záležitosti spojené s jejím nakladatelstvím a obecně měl mít vliv na její pracovní život.

Jeho vlastní kariéra ale nebyla veřejnosti příliš známá. V článcích, které byly publikované, je několikrát zmíněno, že šlo o kameramana České televize. Podrobnosti o jeho působení tam ale dnes veřejně dostupné nejsou.

Redakci poslal dopis

V roce 2017 poslal redakci MF Dnes dopis, ve kterém napsal, že se bude snažit splatit svůj dluh vůči společnosti. „Nevím, jestli se to dá zvládnout, ale alespoň se o to pokusím,“ píše.

„Pochopitelně se omlouvám rodině, přátelům, čtenářům - prostě všem, kteří ji měli rádi. Jenže stejně je to strašně málo. Toto je jedna z věcí, o které hodně přemýšlím, protože mě trápí a bude trápit,“ dodal. Na tragédii se snažil najít i něco pozitivního. Prý to spatřuje v tom, že se po vraždě spisovatelky rozhodla spousta týraných žen domácí násilí nahlásit.

Jejich příběh se stal fatálním příkladem pro ty, kteří prožívali to stejné - ať už ženy či muži. Už dávno se totiž o domácím násilí nemluví jen v tom smyslu, že se týká primárně žen. Naopak například podle Seznam Zpráv se domácí násilí týká více než jednoho z deseti mužů. Častým problémem je také to, aby šli ženy i muži domácí násilí vůbec nahlásit, potýkají se také s rozporuplnými reakcemi svého okolí. O to větší stud pak cítí muži.

Zmíněný zdroj uvádí, že 47,4 % mužů uvedlo, že si jejich okolí domácího násilí vůbec nevšimlo, a 22,8 % mužů uvedlo, že si okolí všimlo, ale nesnažilo se jim pomoci.

Syn Monyové má strach z propuštění Ingra

„Příští rok v srpnu mu končí trest a on se dostane tak jako tak na svobodu a nám to maminku nevrátí. Vůbec si přitom nedokážeme zatím představit, že by měl někdy opustit věznici,“ řekl letos syn Monyové Dominik. Ingr pro něj byl otčímem.

„Nevěříme mu, že se napravil, omluva přišla vždy až poté, co mu řekl soud, že by se měl omluvit. Nedívá se mi na něj lehce. Nějakou část života jsem s ním žil a vím, co způsobil. Víme i to, co dělal předtím a jak se mu dařilo týrání utajit. Jeho manipulativní věci tam pořád jsou. Musím se přiznat, že máme strach, co bude potom, až se z vězení vrátí,“ dodal.

Její nejstarší syn Michal pak s manželkou Aničkou vede nakladatelství AMI Publishing, které alespoň částečně pokračuje ve stopách Simony Monyové. Rozhodli se vydávat knihy jiných autorů. Vzali si pod patronát například Danku Šárkovou, která si prošla podobnou životní situací jako Simona Monyová. Danka ale dokázala z patriarchálního vztahu včas odejít.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz