Hlavní obsah
Názory a úvahy

Hazard a veřejnoprávní televize: Jak stát podporuje cestu k dluhům

Foto: Seznam.cz

O peníze jde až v první řadě

Je jedno vietnamské přísloví. Nejdřív si podáš tiket, a pak si tiket podá Tebe! Glosa k podceňovanému celospolečensky škodlivému jevu.

Článek

Hazard je jednou z nejničivějších forem závislosti, která ročně připraví desetitisíce lidí o úspory, střechu nad hlavou. Zničí jim i mezilidské vztahy.

Přestože se často mluví o prevenci, české veřejnoprávní médium – Česká televize – paradoxně vysílá reklamy mj. na sázkové kanceláře, které lákají diváky k tomu, aby „zkusili štěstí“.

Jak je možné, že instituce financovaná z koncesionářských poplatků podporuje něco tak škodlivého?

Reklamy na hazard v televizi: Normalizace sázkařství

Každý, kdo si pustí sportovní přenosy na ČT, nemůže přehlédnout agresivní propagaci sázkových kanceláří jako Fortuna, Tipsport, Sazka nebo Betano.

Citované společnosti využívají marketingové triky, které navozují dojem snadného výdělku a vzrušení. Fráze jako „vsadit si je hra“, „zkus to zdarma“ nebo „výhra je na dosah“ vytvářejí iluzi, že hazard je neškodnou zábavou.

Jenže realita je úplně jiná.

Každý den v Česku přibývají lidé, kteří kvůli hazardu přicházejí o obrovské částky.

Začínají nevinně – sázkou na oblíbený tým, malým tiketem do loterie.

Jakmile ale člověk jednou zažije pocit výhry, mozek si žádá další dávku adrenalinu. Netrvá dlouho a rekreační sázkař se může stát problémovým hráčem, který si půjčuje peníze, aby „vyrovnal ztráty“.

Mnoho lidí končí až v exekuci. Některé případy končí i  bezdomovectvím anebo v extrémních případech dokonce i sebevraždou.

Hazardní průmysl žije z proher lidí

Zatímco sázkové kanceláře prezentují své služby jako férovou zábavu, ve skutečnosti je celý systém nastavený tak, aby vždy vydělával provozovatel – nikoliv hráč. Statistiky ukazují, že průměrný sázkař prohraje mnohem více, než vyhraje. Navíc mnoho lidí se kvůli hazardu zadluží na desítky let, někdy i na celý život.

Článek na Seznam Medium s názvem „Každá závislost začíná nevinně, gamblerství není výjimka“ na který nyní zdvořile navazuji, poukazuje na to, jak rychle se z nevinného sázení může stát absolutní ultimátní peklo.

Příběhy lidí, kteří přišli o rodinu, majetek i důstojnost, jsou děsivé. Přesto se hazardní společnosti těší podpoře nejen soukromých médií, ale i veřejnoprávní televize.

Stát by měl chránit občany, ne hazardní byznys

Je absurdní, že stát na jedné straně mluví o boji proti závislostem, ale na druhé straně nechává hazardní průmysl volně operovat v médiích, včetně těch veřejnoprávních. Česká televize, která by měla mít vyšší etické standardy, se místo informování o rizicích hazardu podílí na jeho propagaci. Smutné!

Co spatří český občan, a to dokonce i nezletilý (mladší 18 let nebo dokonce 15 let), pakliže si pustí v televizi stanici ČT Sport za účelem sledování fotbalového Eura nebo populárního Mistrovství světa v ledním hokeji? Kromě sportu také několik vlezlých reklam na sázkové kanceláře.

Totéž samozřejmě i na soukromých českých TV kanálech. Zde je těch reklam na weby sázkových kancelářích ještě více.

V některých zemích jsou reklamy na hazard v televizi přísně regulovány nebo zcela zakázány. Například v Itálii platí zákaz veškeré reklamy na sázkové kanceláře, aby se omezil jejich destruktivní vliv na společnost.

Česko by mělo následovat tento příklad a ochránit své občany před manipulativním marketingem hazardního průmyslu.

Je také otázkou zda nezakázat reklamy na casina, sázkovky a hazard celoevropsky. Dělají v tom něco naši královsky placení europoslanci?

Co s tím můžeme dělat?

  1. Zákaz reklam na hazard ve veřejnoprávních médiích – Česká televize by měla zodpovědně nakládat s vysílacím prostorem a nepodporovat sázkové kanceláře.
  2. Přísnější regulace hazardního průmyslu – Je nutné omezit reklamy i v soukromých médiích a online prostředí.
  3. Osvěta o rizicích hazardu – Místo propagace sázek by televize měla věnovat prostor prevenci a příběhům lidí, kteří hazardu podlehli.
  4. Odhalit a přísně potrestat politiky navázané na hazardní mafie. Padni, komu padni! Lhostejno, zda jsi z koalice či opozice, z levice či pravice. Do basy s tebou, kryso prodejná!

Ergo kladívko, hazard není nevinná zábava – je to zničující závislost, která stojí lidi jejich domovy, zdraví, lásku i životy.

Veřejnoprávní televize by neměla být nástrojem hazardního průmyslu, ale institucí, která chrání občany před jeho negativními dopady!

Prameny a další informace:

https://medium.seznam.cz/clanek/toulave-myslenky-kazda-zavislost-zacina-nevinne-gamblerstvi-neni-vyjimka-116461

https://medium.seznam.cz/clanek/toulave-myslenky-live-sazky-adrenalinova-past-ktera-te-nikdy-nenecha-vyhrat-118377#utm_content=ribbonnews&utm_term=gamblerstv%C3%AD&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

https://medium.seznam.cz/clanek/toulave-myslenky-cesta-do-propasti-jak-me-sportovni-sazeni-pripravilo-o-vse-116420#utm_content=ribbonnews&utm_term=gamblerstv%C3%AD&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

https://www.nzip.cz/clanek/255-gamblerstvi

https://www.denik.cz/zdravi-poradny/gamblerstvi-dluhy-rozhovor-expertka-20220801.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz