Hlavní obsah
Cestování

Jedovnice: Jarní flirt s Moravským krasem, na který nezapomenete

Foto: Legendární medvěd

Městys Jedovnice - perla Moravského krasu.

Jedovnice, malebný městys v srdci Moravského krasu, je ideálním místem pro víkendový výlet plný přírody, historie a aktivního odpočinku. Nachází se jen 25 km od Brna a nabízí pestrou škálu zážitků pro jednotlivce, páry i rodiny s dětmi či vnoučaty.

Článek

Pokud hledáte místo, kde příroda svádí k toulkám, historie šeptá mezi stromy a voda zve ke koupání i romantice, zajeďte do Jedovnic. Tenhle malebný městys v srdci Moravského krasu je jen půlhodinku od Brna, ale nabídne vám zážitky, jako byste byli úplně jinde – blíž k přírodě i k letní pohodě.

Dominantou Jedovnic je rybník Olšovec. Rozlehlá vodní plocha s čistou hladinou láká ke koupání, šlapadlům i paddleboardu.

Autor tohoto blogu má nostalgickou oblibu v rybníku Budkovan, kam jezdil jako malá fyzická osoba (identifikující se jako tzv. chlapec) na tábory v minulém tisíciletí.

Foto: Legendární medvěd

V létě to tu žije: děti staví (bez digitálního stavebního povolení) hrady z písku, dospělí grilují na břehu a večer můžete posedět u vody s pohledem na zapadající slunce.

Pro rybáře je to malý ráj, pro romantiky dokonalé místo na západ či východ slunce.

Vedle rybníka Olšovec se dá i chutně posvačit v četných bistrech:

Foto: Legendární medvěd

Do Jedovnic se dá dostat i ekologicky veřejnou dopravou z Brna - IDS JMK, linka 201 ze Staré osady. A zastavuje v Jedovnicích na náměstí:

Foto: Legendární medvěd

Ale Jedovnice nejsou jen voda. Kousek za městysem začíná svět tajemného podzemí – Rudické propadání.

Místo, kde se Jedovnický potok ztrácí v krasových jeskyních a tvoří neviditelný svět pod nohama. Vydat se můžete po naučné stezce až k legendární Býčí skále.

A pokud máte rádi adrenalin, čekají na vás cyklostezky, singletraily i hluboké lesy Slavína, plné pamětních kamenů, studánek a příběhů z dávných dob.

Nenechte si ujít ani klasicistní kostel sv. Petra a Pavla v centru Jedovnic. z let 1783–1785 s moderní výzdobou ze 60. let 20. století.

Na první pohled tradiční chrám v sobě ukrývá překvapivě moderní výtvarné umění – interiér zdobili Mikuláš Medek, Karel Nepraš (sochař a grafik), Jan Koblasa (sochař) a další velikáni české kultury 60. let.

Leptaná okna v presbytáři jsou dílem Josefa Istlera, oltářní mřížka (dnes zábradlí na kůru) je od zmíněného legendárního výtvarníka Karla Nepraše.

Kde se vzal název?

Původní název vesnice zněl Jedovice odvozený od obecného jména jedový. Pojmenována byla podle toho, že nějakým způsobem byla spojena s výrobou jedu.

Zlí jazykové tvrdí, že je to dáno přítomností nedalekého pivovaru StaroBrno v městečku Brno nedaloko od Jedovnic. Ale to jsou jen moravské báje, těm milé děti nevěřte.

Další pověst vypráví, že první písemná zmínka o Jedovnicích je datována k polovině 13. století. Tehdy Jedovnice s rozlehlou oblastí neosídlené Drahanské vrchoviny obdržel odměnou od krále pro svůj rod purkrabí na hradě Děvíčky, Crh z Ceblovic. Ergo kladívko, právě z těch časů se traduje i další vysvětlení, proč se Jedovnice jmenují právě Jedovnice a ne třeba Plzeň nebo dokonce Prešov.

Jedovnice byly tehdy kolem roku 1250 ještě malou osadou beze jména. A právě, když Crh do místa poprvé přijel, pídil se po případném názvu shluku chalup. Netušil, že ještě osada žádné jméno nemá. To se ale záhy dozvěděl od jednoho místního staříka, kterého se otázal, jak se osada jmenuje.

Trochu zaskočený starý muž ze sebe dostal jen jedno slovo: „Nic.“ To Crha pobavilo a směrem ke svému doprovodu vesele zvolal: „Já tedy jedu v nic? No, dobrá, můžeme tedy osadě klidně říkat Jeduvnic.“ Nejenže tím členy své družiny rozesmál, ale místu dal prý, pro pět ran do Moravského krasu, název.

Ten si lidé časem upravili nejdříve na Jedovnic a později na Jedovnice.

A co teprve okolí? V dojezdové vzdálenosti z skoro třítisícových Jedownitz (jak tento městys nazývají Němci) máte propast Macochu, Punkevní jeskyně, jeskyni Balcarku i romantické Rakovecké údolí.

V nedaleké Rudici navštivte historický větrný mlýn s muzeem geologie a geoparkem – děti nadchne, dospělé poučí.

Ubytování tu najdete pro každou peněženku – od útulných penzionů po chatky v kempu přímo u vody. A jídlo? Místní hospůdky servírují klasiku, ale často narazíte i na rybí speciality nebo domácí koláče jako od babičky.

Jedovnice jsou prostě výlet, do kterého se zamilujete. A možná nejen do něj.

Chcete tip na víkend, který bude mít šťávu? Zajeďte do Jedovnic. Tady to má jiskru.

Prameny:

Vlastní zážitek, výlet autora v květnu 2025

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9ho_Petra_a_Pavla_(Jedovnice)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Nepra%C5%A1

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jedovnice

-------------------

autor všech fotek v článku - Legendární Medvěd, 2025

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz