Hlavní obsah
Psychologie

Nepodceňujme gamblerství u seniorů! Ničí jim často životy!

Foto: Seznam.cz

Mnoho lidí si myslí, že gamblerství je problém spíše mladých nebo lidí v produktivním věku, kteří hledají rychlý zisk a vzrušení. Realita však ukazuje, že hazard není věc, která s věkem automaticky mizí.

Článek

Naopak, senioři představují jednu z rizikových skupin, a to z několika důvodů.

Gamblerství ve stáří – hledání nové role

S příchodem důchodu se mnozí senioři (ale i seniorky) ocitají v nové životní situaci.

Dříve trávili většinu času v práci, kde měli svůj jasný úloh a zodpovědnost, a jejich sociální kontakty byly pevně spojené s pracovním prostředím. Po odchodu do důchodu se mnohdy cítí osamělí, bez jasného smyslu a náplně dne.

A právě hazard jim může poskytnout nejen vzrušení a adrenalin, ale také společenství – zvláště v hernách a kasinech, kde potkávají lidi v podobné situaci.

Finanční rizika

Zatímco v produktivním věku měli mnozí lidé hazard pod kontrolou, protože museli dbát na rodinný rozpočet, ve stáří tato brzda často mizí.

Na druhou stranu starobní důchod je sice stabilní příjem, ale není většinou vysoký, a proto i relativně nižší prohry mohou způsobit značné finanční problémy.

V extrémních případech se senioři dokonce zadluží, přicházejí o nemovitý majetek, auta, akcie či zlato anebo se stávají obětmi podvodných praktik lichvářů.

Ergo kladívko, hazard není jen finanční hrozbou, ale i zdravotní.

Stres z proher, touha vyhrát ztracené peníze zpět a celková emocionální horská dráha mohou přispívat k depresím. A dalším psychickým potížím.

U seniorů, kteří čelí už tak ztíženému zdravotnímu stavu, může tato závislost zhoršit kvalitu života a zrychlit fyzické i mentální zhoršování zdravíčka.

Léčba existuje – ale prevence je klíčová

I když se o tom málo mluví, v léčebných programech pro patologické hazardní hráče dnes najdeme i lidi nad šedesát pět let. Terapeutické postupy jsou podobné jako u mladších pacientů, ale důraz se klade na sociální podporu, hledání nových smysluplných aktivit a pomoc při zvládání osamělosti.

Ještě důležitější je prevence – upozorňování seniorů i jejich blízkých na rizika hazardu, vytváření alternativ pro volnočasové aktivity a podpora zdravého životního stylu.

Závěr

Gamblerství u seniorů není téma, které bychom měli přehlížet. Není pravda, že se tato závislost s věkem automaticky vytrácí – naopak, stáří může být obdobím, kdy riziko narůstá.

Pozor na to! Nepodceňovat!

Prameny a další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz